Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam İki suyun bir araya geldiği ancak karışmadığı iddia edilen Alaska Körfezi!
    1

    Alaska Körfezi, Büyük Okyanus'un kuzey doğusunda yer alıyor. Sadece Alaska'nın değil, Kanada'nın da kıyısının bulunduğu Alaska Körfezi'nde, iki suyun bir araya geldiği ancak karışmadığı iddia ediliyor.

    2

    Peki iki su gerçekten karışmıyor mu? İşin aslına bakılırsa bir süre ayrı kaldıktan sonra karışıyor.

    3

    Dünya üzerindeki nehirler, okyanuslar veya denizler, içlerindeki mineral ve içerik farklılıkları nedeniyle farklı renklerde görünüyor.

    4

    Alaska Körfezi'nde okyanus ve buzul sularının birleştiği nokta da suyun içerdiği mineral farklılıkları nedeniyle ayrışmış duruyor.

    5

    California-Santa Cruz Üniversitesi'nde okyanus bilimleri profesörü olan Ken Bruland'a göre aslında Alaska Körfezi'ndeki su kütleleri birbiriyle karışıyor. Sadece tamamen karışmaları biraz zaman alıyor. Bir süre sonra suyun tortu oranına göre görüntü yok oluyor.

    6

    Bruland "Buzul suları daha büyük bir su kütlesine döküldüklerinde, okyanus akıntıları tarafından taşınırlar ve oradan oraya dolaşmaya başlarlar. Buzul suyunda bulunan demir, Alaska Körfezi'nin demirden yoksun bölgelerine taşınır" diyor.

    10
    11

    BAŞKA BİR DÜNYAYA KAPI OLABİLİR DİYORLAR! İŞTE GERÇEK

    Hakkında, başka bir dünyaya geçiş için yol olabilir söylentileri çıkan Berryessa Gölü'ndeki çukur aslında önemli bir amaca hizmet ediyor.

    12

    Berryessa, 521 milyar galon su barındırma hacmine sahip büyük bir göl. Yağış aldığı zamanlarda bu miktar artıyor ve su miktarı gölün kapasitesini aşıyor.

    31

    DÜNYANIN EN İLGİNÇ YER ALTI PLAJI

    Dünyanın en büyük mağarası olan Son Doong Vietnam'da 1991 yılında bir köylü tarafından tesadüfen bulundu. 3 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen mağara 2009 yılına kadar dünyadan saklandı.

    32

    Yüksekliği 40 katlı bir gökdelenin sığabileceği gibi olan bu sonsuz mağara, 200 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğinde. Son Doong'un birbirine bağlı 150 mağaradan oluştuğu ve 139 kilometre uzunluğa sahip olduğu söyleniyor.

    33

    Öyle ki mağarada bir yağmur ormanı, göl, nehir, plajlar ve hayvanlar var. Ayrıca mağara değerli boncuklara da ev sahipliği yapıyor. Gürültü ve rüzgar uğultusu yüzünden yerlilerin girmeye cesaret edemediği bu mağara, 6,5 kilometre uzunluğunda.

    34

    Mağaraya ulaşım hiç kolay değil. Ho Chi Minh City otobanının bir yerinde inip ormanın içinde 10 kilometre yürünmesi gerekiyor. Bu yolculuk da normal şartlar altında neredeyse 6 saat sürüyor!

    35

    Son Doong'un 2009 yılında yapılan bir incelemeden sonra bu yerin dünyanın en büyük mağarası olduğu açıklandı. Hatta uzmanlarının incelemelerine göre bu mağaranın büyük bir bölümü keşfedilemedi ve mağarada bambaşka canlı organizmalarının olduğunu belirtiyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ