Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Irak Ordusu Necef kentini giriş çıkışlara kapattı

    Irak'ta artan yolsuzluk ve işsizliği protesto için başlayan gösterilerde başkent Bağdat'ın ardından bu kez Necef kenti karıştı.

    Ordu yetkilileri, başkent Bağdat'ın güneyindeki Necef'te bulunan İran Başkonsolosluğu'nun dün akşam ateşe verilmesinin ardından kente giriş ve çıkışları kapattı.

    Merkez Fırat Operasyonlar Komutanlığı'ndan alınan bilgiye göre dün akşam sokağa çıkma yasağı ilan edilen Necef'te tüm giriş ve çıkışların araç trafiğine kapatılmasına ve kentin diğer bölgelere bağlantısının kesilmesine karar verildi.

    Yasağın kentte sükunet sağlanıncaya kadar devam edeceği belirtildi.

    Yerel yetkililer, kentte dün akşam göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 80 kişinin yaralandığını belirtti.

    REKLAM

    BAĞDAT'I SORUMLU TUTTU

    İran yönetimi, Necef'te yaşanan olaylardan Bağdat'ı sorumlu tuttu.

    İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, "Irak'taki diplomatik misyonların güvenliğinden Irak hükümeti sorumlu. TahranNecef'teki saldırıyı şiddetle kınarken Irak yönetiminden saldırganlara uygun karşılığı vermesini talep ediyor" diye konuştu.

    Şii Müslümanlar için kutsal kabul edilen Necef kenti, Şiilerin dini merci Ali Sistani'nin de yaşadığı yer olma özelliği taşıyor.

    KERBELA´DA DA SALDIRMIŞLARDI

    Iraklı protestocular 4 Kasım'da da, Kerbela kentinde bulunan İran Konsolosluğu'na saldırmıştı. Sosyal medyada yer alan görüntülerde protestocuların konsolosluğun arka bahçesini ele geçirdikleri ve İran bayrağını indirerek Irak bayrağı astıkları görülmüştü.

    NASIRİYE'DE GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇILDI

    Bu arada güneydeki Nasıriye kentinde de sabaha karşı güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açması sonucu ölen ve yaralananlar olduğu bildirildi.

    Yerel kaynaklar, açılan ateşte en az14 kişinin yaşamını yitirdiğini,80'e yakın kişinin de yaralandığını duyurdu.

    BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

    Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

    Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

    Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler, güvenlik güçlerine protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle hükümetin istifasını istiyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ