Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Hava Durumu ALARM verildi: Meteoroloji'den son dakika hava durumu açıklaması! Kar geliyor

    Kar yağışı yarın bazı bölgelerde başlıyor. İstanbul için ise kritik gün çarşamba...

    Habertürk TV Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, 'Kar yağışı özellikle çarşamba akşam saatlerinde İstanbul'unyüksek kesimlerinde etkisini göstermeye başlayarak geriye beyaz bir örtü bırakacak' dedi.

    Kar yağışının ana yollardaki ulaşımda herhangi bir problem yaratması beklenmezken, ara sokaklarda vatandaşların güçlük yaşayabileceği ifade edildi.

    TÜRKİYE'NİN GENELİNDE KAR VAR

    İstanbul'da denizin de etkisiyle beklenen yağışların artma ihtimali var. Türkiye genelinde perşembe gününden itibaren 50-60 kent önümüzdeki pazartesiye kadar beyaz örtüyle kaplanacak.

    REKLAM

    İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadoluve Karadeniz'in neredeyse tamamında kar yağışının beklendiğini ifade eden Öztel, Kayseri, Sivas, Malatya ve Erzincan'da Perşembeve Cuma günü okulların tatil edilebileceğini söyledi.

    Sürücülere kış lastiği uyarısında bulunan Öztel, şehirler arası yollarda salı gününden itibaren problem yaşanabileceğine dikkat çekti.

    METEOROLOJİ UYARDI

    Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yarın Batı Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Marmara'nın doğusu için kar uyarısında bulunuldu.

    Meteorolojiden yapılan duyuruya göre, Batı Karadeniz'de yarın yağmur şeklinde başlayacak yağışın sabah saatlerinden sonra yükseklerden başlayarak kara dönüşmesi bekleniyor.

    Bolu, Kastamonu, Düzce ve Karabük çevreleriyle Zonguldak, Bartın ve Sinop'un iç ve yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (7-15 santimetre, yüksekleri 20 santimetre) olması tahmin edilen yağışların başta Bolu Dağı geçişinde olmak üzere ulaşımda aksamalara yol açabileceği belirtildi.

    Ege'de de yarın yağmur şeklinde başlayacak yağışın öğle saatlerinden itibaren Kütahya çevrelerinde, akşam saatlerinden itibaren Afyonkarahisar ve Uşak çevreleriyle Manisa'nın doğu ve yüksek kesimlerinde kara dönüşmesi ve kuvvetli (10-20 santimetre) olması bekleniyor.

    İç Anadolu'nun kuzeybatısında da yağmur şeklinde başlayacak yağışların yarın öğle saatlerinden itibaren Eskişehir çevrelerinde, akşam saatlerinden itibaren Çankırı ve Kırıkkale çevrelerinde kara dönüşmesi ve kuvvetli (8-15 santimetre, yüksekleri 20 santimetre) olması tahmin ediliyor.

    Marmara'nın doğusunda yarın yağmur şeklinde başlayacak yağışın, sabah saatlerinden itibaren yükseklerden başlayarak kar yağışına dönüşeceği, Bilecik, Balıkesir'in doğusu, Sakarya'nın güneyiyle Kocaeli ve Bursa'nın yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (10-20 santimetre) olması öngörülüyor.

    Dört bölgede de ulaşımda aksamalar, kuvvetli buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem taşıyor.

    FIRTINA UYARISI

    Meteorolojiden, Batı Karadeniz ve Batı Akdeniz için de fırtına uyarısı geldi. Buna göre, rüzgarın yarın Batı Karadeniz'in doğusunda batı ve güneybatı yönlerden 6- 8 kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın aynı gün sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

    Rüzgarın Batı Akdeniz'de yarın akşam saatlerinden sonra batı ve güneybatı, zamanla kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6-8 kuvvetinde fırtına, zamanla 9 kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi öngörülüyor. Fırtınanın perşembe günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

    Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta denizciler ve balıkçılar olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

    İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

    İSTANBUL 7°C, 14°C

    Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde Anadolu Yakası yağmurlu

    ANKARA 2°C, 7°C

    Parçalı ve çok bulutlu, akşam ilk saatlerde kuzey kesimleri hafif yağmurlu

    IZMIR 8°C, 15°C

    Parçalı ve çok bulutlu

    ADANA 6°C, 16°C

    Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde kıyı kesimleri sağanak yağışlı

    SAMSUN 8°C, 13°C

    Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazartesi) sabah saatlerine kadar yağmurlu

    ERZURUM -7°C, -6°C

    Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren hafif kar yağışlı

    DIYARBAKIR 1°C, 5°C

    Parçalı ve çok bulutlu, gece ve sabah saatlerinde yağmurlu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ