Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Kadın Sır çözüldü! İşte İngiliz Kraliyet Ailesi'nin taçlarının sırrı!
    1

    Meander Tiara (Menderes Tacı)

    Menderes Tacı, 1947 yılında Prens Philip'in annesi tarafından Kraliçe II. Elizabeth'e hediye edildi. Taç daha sonra, 1972'de Prenses Anne'e verildi. Anne'in kızı Zara Philips, düğününde bu taçla boy gösterdi.

    2

    Cambridge Lover's Knot Tiara (Cambridge Aşıklarının Düğümlü Tacı)

    Bu taç aslen 1913'te Kraliçe Mary için yapıldı. Taç, 19 kemer ile 19 tanesi sallantılı ve 19 tanesi dikey olmak üzere 38 damla inciden tasarlandı. Kraliçe Elizabeth'in Lady Diana'ya verdiği taç şimdilerde Kate Middleton tarafından sıklıkla kullanılıyor.

    3

    The Girls of Great Britain & Ireland Tiara (Büyük Britanya ve İrlanda'nın Kızları Tacı)

    Elmas ve altınlarla oluşturulan bu görkemli taç, zambak desenleriyle ilgi çekiyor. Üzerinde 14 adet inci barındıran taç Büyük Britanya ve İrlanda Kızları Komitesi tarafından Kraliçe Mary'e düğün hediyesi olarak takdim edilmişti. Daha sonra, o zamanlarda henüz Prenses olan Elizabeth'e devredildi. Parça, Kraliçe II. Elizabeth'in favorileri arasında kabul ediliyor. Ayrıca en çok kullandığı taçlardan bir tanesi.

    4

    Cartier Halo Tiara (Cartier Halo Tacı)

    Cartier Halo, 1936'da VI. George'un siparişi üzerine eşi Kraliçe Elizabeth için yaptırıldı. Cartier imzalı taç, Kraliçe II. Elizabeth'e 18. yaş günü hediyesi olarak verildi. Taç daha sonra Prenses Margaret'a ve Cambridge Düşesi Kate Middleton'a geçti. Prens William ile evlenen Middleton düğünde bu tacı taktı.

    5

    The Queen Mary Fringe Tiara (Kraliçe Mary’nin Püskül Tacı)

    1919 yılında Kraliçe Mary'e hediye edilen taç, aslında Kraliçe Victoria'nın saçına taktığı bir kolyeydi. 1947'deki düğünde yaşanan bir talihsizlik sonrası tacın ön kısmında ayar bozukluğu yaşandı. Tamir edildikten sonra yeniden görücüye çıkan taç, Kraliçe'nin tek kızı Prenses Anne tarafından Mark Phillips ile evlenirken takıldı. Kraliçe II. Elizabeth ve Prenses Anne tarafından düğün günlerinde giyildiği için tacın ünlü olduğunu söyleyebiliriz.

    6

    Lotus Flower Tiara (Lotus Çiçeği Tacı)

    Anne Kraliçe'nin 1923'te düğün hediyesi olarak aldığı Lotus Çiçeği Tacı, ilk kez 1937'deki taç giyme töreninde görücüye çıktı. Elmas ve incilerden yapılmış bir kolyeden dönüştürülen taç şimdilerde bazen resmi resepsiyonlarda veya devlet ziyafetlerinde Kate Middleton tarafından kullanılıyor.

    7

    The Grand Duchess Vladimir Tiara (Büyük Düşes Vladimir Tacı)

    Bolin tarafından Rus kraliyetinin başındaki Büyük Düşes Vladimir için tasarlanan taç, 1920'de öldükten sonra satıldı. Kraliçe Mary Teck bu parçayı satın aldı. Ardından torunu Kraliçe II. Elizabeth'e devretti. Tacın en çarpıcı özelliği, elmasla çevrili halkalarına duruma göre inci veya zümrüt damlalar takılabilmesi...

    8

    The Burmese Ruby Tiara (Burma Yakutu Tacı)

    Kraliyet Ailesi'nin koleksiyonunda bulunan taçtaki değerli taşlar, Kraliçe II. Elizabeth'e 1973 yılında Burma halkının bir hediyesi olarak verildi. Burma halkının düğün hediyesi olan yakutlarla ve diğer taçlardan alınan elmaslarla yaptırılan taç 1973 yılında son şeklini aldı. Çiçek motifli taç, kraliyet koleksiyonunun en eski parçalarından olmasa da Kraliçe'nin gözdeleri arasında yer alıyor.

    9

    The Delhi Durbar Tiara (Delhi Durbar Tacı)

    Delhi Durbar, 1911'de Kraliçe Mary Teck için yaptırıldı. Mary ise tacı 1946 yılında Güney Afrika Turu için torunu Kraliçe II. Elizabeth'e ödünç verdi. 2005'te Kraliçe II. Elizabeth, tacı Cornwall Düşesi Camilla'ya ödünç verdi.

    10

    The Oriental Circlet Tiara (Oryantal Daire Tacı )

    Windsor koleksiyonunun en önemli Viktorya Dönemi taçlarından biri olarak kabul edilen Oriental Circlet, 1853 yılında Prens Albert tarafından Kraliçe Victoria için tasarlandı. Elmas ve yakutlarla çiçekler işlenen tacı Kraliçe II. Elizabeth ve annesi oldukça sevdi. Öyle ki Kraliçe II. Elizabeth'in annesi sonraki yıllarda hep bu tacı taktı.

    11

    Queen Alexandra's Kokoshnik Tiara (Kraliçe Alexandra'nin Kokoshnik Tacı)

    488 adet elmastan tasarlanan tacı Sosyete Hanımları, Kraliçe Alexandra'ya 25. evlilik yıldönümü için takdim etti. Taç daha sonra 1893'te Teckli Mary'e ödünç verildi. Parça, mevcut kraliçe tarafından ziyafetlerde ve kraliyet turları sırasında takılıyor.

    12

    Spencer Tiara (Spencer Tacı)

    Galler Prensesi Diana'nın ailesine ait olan ve kraliyet koleksiyonunda yer almayan Spencer Tacı, Diana tarafından çok sık takıldığı için tanınıyor. Bu parça her Spencer gelinine düğün gününde takıldı. Prenses Diana'nın en sık giydiği taçlardan biriydi. Gümüş çerçeve üzerine altın ve elmaslarla işlenmiş lalelerin, yıldız şeklinde çiçeklerin ve yaprakların olduğu tacı Prens Charles ve Lady Diana'nın düğününden hatırlayabilirsiniz.

    13

    Queen's Sapphire Tiara (Kraliçe'nin Safir Tacı)

    Safir ve elmaslarla çevrili taç, Kraliçe Elizabeth'in özel isteği ile babasının hediye ettiği mücevherlerden hazırlandı. Kraliçe bu taçla beraber sıkça görülmüştü.

    14

    The Greville Emerald Kokoshnik Tiara (Greville Zümrüt Kokoshnik Tacı

    Kraliçe II. Elizabeth'in torunu Prenses Eugenie'in düğün gününde taktığı taç ilk başta Margaret Greville'e aitti. 1919 yılında tasarlanan pırlanta ve zümrütlerle donatılmış tacın tam ortasında 93.7 karatlık oval bir zümrüt bulunuyor.

    15

    Queen Mary's Diamond Bandeau Tiara (Kraliçe Mary'nin Pırlanta Saç Bandı)

    Prens Harry ile 2018 yılında dünyaevine giren Meghan Markle'ın düğünü için seçtiği bu taç, Kraliçe'nin büyükannesi Mary Teck'e aitti. Kraliçe Mary için bir broş olarak tasarlanan taç, 1932 yılında on bir ayrı kısımdan oluşan bir taç haline getirildi.