Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Kuzey ışıkları en iyi nerede izlenir? Kuzey ışıkları nereden görülür?
    1

    Kutup ışıkları, ya da Kutup aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

    2

    Bu görsel şölenin kabaca bilimsel açıklaması ise "gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar" şeklinde yapılıyor.

    3

    Kutup ışıklarının aslında iki farklı türü var. Kuzey yarımkürede oluşanlara kuzey ışıkları veya "Aurora Borealis", güney yarımkürede oluşanlara güney ışıkları ya da "Aurora Austrails" deniyor.

    4

    Kuzey ışıkları kutuplara yakınlaştıkça daha çok görünür oluyorlar. Kutup ışıklarını en net nereden izleyebileceğinizin bir garantisi yok. Biraz şans ve doğru hava koşullarına ihtiyacınız var. Açık bir gökyüzü ve zifiri karanlık bir ortamda kuzey ışıklarını görebilirsiniz.

    5

    Diğer yandan 23 Eylül ile 21 Mart arasında kuzey ışıkları daha yaygın görülüyor.

    6

    Peki kuzey ışıkları en çok hangi ülkelerden, hangi şehirlerden daha güzel gözükür? İşte kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz noktalar...

    7

    Caithness, İskoçya

    Kuzey ışıklarını izlemek için İskandinav ülkeleri dışında farklı bir alternatif arıyorsanız, İskoçya’nın kuzeyindeki Caithness’ı tercih edebilirsiniz.

    8

    Svalbard Adası, Norveç

    Dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olarak bilinen Svalbard Adası'na sadece Norveç üzerinden ulaşılabiliyor.

    9

    Svalbard, kuzey ışıklarına en yakın noktalardan biri olma özelliğini de taşıyor.

    10

    Reykjavik, İzlanda

    Rengarenk şirin evleri sayesinde halihazırda sayısız turisti kendine çeken Reykjavik, kuzey ışıklarının görüldüğü aylarda çok daha yoğun yoğun ilgi görüyor.

    11

    Caithness’a ulaşmak için Edinburgh ya da Glasgow'a kadar hava yolu ile gidebilir, ardından araç kiralayabilirsiniz.

    12

    Kakslauttanen, Finlandiya

    Finlandiya'nın Laponya bölgesinde yer alan Kakslauttanen, ziyaretçilerine camdan yapılmış Eskimo evlerinde, saunalı ve sıcacık bir ortamdan dışarı dahi çıkmadan kuzey ışıklarını görebilme imkanı sunuyor.