Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya LİBYA'YI SEL VURDU! Son dakika haberi: 5 bin kayıp, yüzlerce yaralı! Bilanço ağırlaşıyor| Libya'da son durum nedir?
    1

    Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, selde hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bine yükseldiği belirtildi.

    2

    Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

    3

    "HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI İKİ KATINA ÇIKABİLİR"

    Libya'nın doğusundaki yönetimin Sivil Havacılık Bakanı Hichem Abu Chkiouat, Reuters'a verdiği demeçte ölü sayısının iki katına çıkabileceğini söyledi

    4

    Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, selde hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bine yükseldiği, binlerce kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

    5

    Birleşmiş Milletler, sel felaketi nedeniyle 30 binden fazla kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

    6

    TRABLUS BÜYÜKELÇİSİ HABERTÜRK'E KONUŞTU

    Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, Habertürk TV'ye Libya'da yaşanan sel felaketine ilişkin gelişmeleri aktardı.

    Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Yılmaz, "AFAD ve Kızılay ekipleri de dün itibariyle bölgeye intikal etti ve çalışmalara başladı, maalesef can kaybı sayısının artmasından endişe ediliyor." dedi.

    7

    Enerji ve iletişimde yaşanan sorunlar nedeniyle sık bir şekilde resmi açıklama yapılamadığını belirten Yılmaz, "İlerleyen günlerde ciddi bir konut sıkıntısı ve sağlık sorunları yaşanacağını düşünüyoruz. Sahada ihtiyaç duyulacak tüm malzemelerin sağlanması için temas halindeyiz" ifadelerini kullandı.

    8

    SELDEN ZARAR GÖREN TÜRK VATANDAŞI MI?

    "Selden zarar gören Türk vatandaşı var mı?" sorusunu yanıtlayan Yılmaz, "Bize böyle bir bilgi gelmedi" dedi.

    Yılmaz, yaşanan felaket hakkında "Yağışın büyük etkisi var ancak baraj sularının boşalmasıyla bu felaket meydana geldi. Yerleşim yerlerine yayıldı ve sürükleyip deniz doğru götürdü." açıklamasında bulundu.

    9

    3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

    Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurmuştu.