Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ebru AYAZ / HABERTÜRK MAGAZİN

■ Yıllardır şarkılarınız ünlü isimler tarafından söylenip hit oluyor. Şimdi ikinci albümünüz olan ‘Ben’i yaptınız. Bu albümde neler var?

İlk albümüm ‘Lavanta’ hiç bilinmiyor neredeyse. Benim için tecrübeydi. Bu albümde Erhan Bayraktar, Ozan Çolakoğlu, Mustafa Ceceli gibi aranjörlerle çalıştık. Albümde Gökhan Tepe’nin bir bestesi ve Beyazıt Öztürk’le yaptığım bir düet var. ‘Aşk Şarkıları’ klibimi ise Metin Arolat çekti.

■ İşin mutfağındayken albüm yapma fikri nasıl oluştu?

Söz yazarı ve besteciyim, bu çok doğal bir şey değil mi? Beni şarap kadehi elimde, ipek sabahlığımla, beyaz kedimi okşayarak evde şarkı yazan, melankolik bir kadın zannediyorlar. Ferhat Göçer girer girmez ilk sorusu ‘Kedin nerede?’ olmuştu. ‘Nasıl yani?’ dedim. ‘Genelde olur ya kedi ya da köpek’ dedi. Ama yok.

■ İlk şarkınızı kime verdiniz?

Ebru Yaşar’a verdim. Resmi olarak bir albümde ilk defa imzam çıkmıştı.

■ Bugüne kadar hangi ünlü isimlerle çalıştınız?

Sibel Can’a ‘Benim Adım Aşk’ şarkısını verdim. Ebru Gündeş, İbrahim Tatlıses, Petek Dinçöz, Özcan Deniz, Serdar Ortaç, Berkay, Gökhan Tepe çalıştığım isimler arasında. Demet Akalın’ın ‘Türkan’ şarkısı ve İrem Derici’nin yeni single’ı ‘Dantel’ de bana ait.

■ Bu isimleri birer cümleyle tanımlar mısınız?

Herkesin kendine has bir özelliği var. İbrahim Tatlıses, çok özel bir ses, Serdar Ortaç, çalışkanlığına hayranım, çok hızlı, çok seri, ne istediğini biliyor. Demet Akalın kadar işini seven çok az insan gördüm. İşine âşık. Berkay, çok enerjik, o da ne istediğini biliyor.

■ Verdiğiniz şarkıyla kariyerinizin yönünü değiştiren isim kimdi?

Sibel Can’dı. Kendisiyle ikinci bir görüşmem olmasa da hayatımda çok etkili oldu.

■ Sonrasında süreç nasıl ilerledi?

Bizde etiket olmak diye bir şey var maalesef. İsminiz yoksa kimse dönüp bakmıyor. Mesela bana dediler ki ‘Senin kalemin çok değişti’. Oysa ben beğendikleri şarkıyı 5 sene önce yazdım, o ne olacak? 

‘Demet’i daha tanımadan sevdim’

■ Birlikte çalıştığınız şarkıcılar arasında en samimi olduğunuz isim kim?

Herkesi severim ama Demet’in (Akalın) yeri ayrıdır. Ben onu daha tanımadan sevdim. İrem Derici’yle yeni çalışmaya başladık, belli ki daha ilerleyeceğiz. İrem delidir. Bazen böyle çakmak istiyorum suratına, hırpalamak istiyorum. Küçük kız kardeşim gibidir.

■ Ne gibi delilikleri var?

Normal mi yani sizce İrem Derici? Normal mi görüyorsunuz? (Gülüyor) Çok neşeli.

‘Bir kişiye hizmet etmiyorum’

■ Demet Akalın’la beraber çalışıyorsunuz. Hande Yener’le çalışmaya başlasanız Demet Hanım’la aranızda sorun yaşanır mı?

Ona uygun bir şarkı olursa neden olmasın. Ben bir kişiye hizmet etmiyorum. Kendi işimin patronuyum.

■ Şarkınızı dinlettiğinizde ağlayan biri oldu mu hiç?

En son Aşkın Nur Yengi, ‘Elin Oğlu’ şarkısını dinlediğinde hüngür hüngür ağladı. Yeni albümünde dinleyeceğiz.

‘Beyazıt düeti kendisi teklif etti’

■ Beyazıt Öztürk’le düet yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Bir şey yazınca birine onaylatma ihtiyacı hissediyorsun, onu bu konuda çok kullandım. Bana ‘Ödüm kopuyor yanlış bir şey yapmıyorsun inşallah’, ‘Aman teknolojiyle sesini bozmasınlar, o naiflik kaybolmasın’ diye uyarılarda bulunur. Hep ‘Bir şey yaparsan beraber yapalım’ diyordu. Bir gün şarkıları ona dinlettim, çok beğendi. ‘Ben bu albümde olmak istiyorum’ diyerek kendisi teklifte bulundu. Beyazıt Öztürk’le ‘Bağdat’ adlı bir şarkıda düet yaptık.