Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Nargile kafeler ne zaman açılacak? Merak edilen sorular geçtiğimiz gün ki Kabine Toplantısı sonrasında cevabını buldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle birlikte normalleşmenin detayları da belli oldu. Peki, nargile kafeler ne zaman açılacak?

NARGİLE KAFELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verebileceklerdir.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklardır.

Nargile kafeler bu kapsamda saat 07.00 ile 19.00 arasında hizmet verecek ancak nargile içilmesi yasak olacak.