Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Öğrenci affı geliyor! Üniversite öğrencilerine af ne zaman gelecek? 2018

    Öğrenci affı ile ilgili kritik açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptı. Başbakan Yıldırım, vergi ve prim borçları yapılandırılması ile gençlere iş yeri açmada BAĞ-KUR kolaylığı gibi müjdeleri verdiği konuşmasında, çeşitli sebeplerle üniversite eğitimine devam edemeyen öğrenciler için çıkarılacak affı da açıkladı.

    ÖĞRENCİ AFFININ DETAYLARI

    Başbakan Yıldırım öğrenci affını şu sözlerle açıkladı:

    "Diğer bir konu bu sefer üniversitede okuyan gençler. Zamanla çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen gençler oldu. Bu öğrencilerimize bir kereliğine okullarına dönme imkanı veriyoruz.

    REKLAM

    Terörle bağlantısı olanlar bu haktan faydalanamayacak."

    500 BİN ÖĞRENCİ, ÖĞRENCİ AFFINDAN YARARLANACAK

    Öğrenci affından yararlanacak kişi sayısı belli oldu

    Öğrenci affı kapsamında yapılacak düzenlemenin yasalaşmasıyla öğrencilikle ilişiği kesilen 500 bini aşkın kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.

    AA muhabirinin Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) aldığı bilgiye göre, TBMM'ye sunulan, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısında yer alan öğrenci affının detayları belli oldu.

    Buna göre üniversitelerden hazırlık ve lisansüstü dahil kendi isteğiyle ilişikleri kesilenler, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içinde ilişiklerinin kesildiği üniversiteye başvurmaları halinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.

    Terör suçundan hüküm giyenler ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olanlar bu düzenlemeden yararlanamayacak.

    Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle öğrencilikle ilişiği kesilen 500 bini aşkın kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.

    Haberi Hazırlayan: Helin Genç
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ