KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

KPSS

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Kpss Haberleri

 • KPSS sınavları ne zaman yapılacak?

  Gündem, 13 Ocak 2019

  KPSS sınavları ne zaman yapılacak?

  2019 yılında KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınavları ne zaman olacak? Soruları merak konusu oldu. Devlet memuru olmak isteyen milyonlarca vatandaşın girmesi gereken KPSS sınavı tarihleri belli oldu.

 • KPSS 2018/2 tercih sonuçları açıklandı!

  Gündem, 28 Aralık 2018

  KPSS 2018/2 tercih sonuçları açıklandı!

  ÖSYM, KPSS 2018/2 tercih sonuçlarını açıkladı. Adaylar sonuç belgesine ÖSYM'nin sonuç sayfası üzerinden ulaşabilirler. İşte KPSS tercih sonuçları sorgulama sayfası

 • KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 24 Aralık 2018

  KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu 20 Aralık'a kadar tercihlerini yapmış olan lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları tarafından araştırılıyor. Peki 2018 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS tercihleri nasıl yapılır?

  Gündem, 13 Aralık 2018

  KPSS tercihleri nasıl yapılır?

  KPSS tercihleri nasıl yapılır? sorusu yayınlanan 2018 KPSS tercih kılavuzunu inceleyen ve açılan kadrolarda kendilerine uygun alanlar bulan lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları tarafından araştırılıyor. İşte 2018 KPSS tercih kılavuzu

  ÖSYM'nin KPSS tercih robotu var mı?

  Gündem, 12 Aralık 2018

  ÖSYM'nin KPSS tercih robotu var mı?

  KPSS tercih kılavuzu 2018 yayınlandı. KPSS'ye giren ortaöğretim, lisans ve ön lisans mezunları yayınlanan kılavuzdaki kadrolara bakarak tercihlerini yapıyorlar. Peki ÖSYM'nin 2018 KPSS tercih robotu var mı?

 • KPSS 2018/2 tercih işlemleri başladı

  Gündem, 11 Aralık 2018

  KPSS 2018/2 tercih işlemleri başladı

  KPSS 2018 tercih kılavuzu yayımlandı! KPSS Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim öğrencilerinin merakla beklediği KPSS 2018/2 tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. Adaylar KPSS tercihlerini 11-20 Aralık 2018 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İşte KPSS tercih kılavuzu ve puan tablosu

 • KPSS tercih kılavuzu yayımlandı!

  Gündem, 11 Aralık 2018

  KPSS tercih kılavuzu yayımlandı!

  KPSS 2018/2 tercih kılavuzu yayımlandı. Tercih yapmak için 2018 KPSS Lisans, 2018 KPSS Ortaöğretim ve 2018 KPSS Ön Lisans birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. İşte 2018 ÖSYM tercih kılavuzu

 • KPSS DHBT sonuçları ne zaman?

  Gündem, 10 Aralık 2018

  KPSS DHBT sonuçları ne zaman?

  KPSS DHBT sınavı dün adayların katılımıyla gerçekleşti. Çoktan seçmeli soruların sorulduğu sınav tek oturumda 60 dakika yapıldı. Adaylar şimdi KPSS DHBT soruları ve cevaplarının ne zaman yayımlanacağını merak ediyor. Peki 2018 KPSS DHBT sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS 2019 ne zaman?

  Merak Edilenler, 05 Aralık 2018

  KPSS 2019 ne zaman?

  KPSS 2019 sınav tarihi ÖSYM tarafından 2019 sınav takvimi içerisinde açıklandı. Kamu personeli adayları, gelecek yıl gerçekleşecek sınav öncesi şimdiden hazırlıklara başladı. Peki; 2019 KPSS sınavı ne zaman? İşte, KPSS 2019 sınavı ile ilgili detaylar...

  KPSS Ön Lisans sınav sonuçları açıklandı!

  Gündem, 28 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sınav sonuçları açıklandı!

  2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) önlisans sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlarına ÖSYM'nin sonuç sayfası üzerinden ulaşabilecek. KPSS Önlisans tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağı henüz belli değil. KPSS Önlisans sonuçları ile ilgili sayısal verilerde yayımlandı.

 • KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 21 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS 2018 Ön Lisans sınavı sonrası adaylar için sonuç heyecanı başladı. 04 Kasım 2018 tarihinde uygulanan KPSS Ön Lisans sınavına yönelik açıklama ÖSYM'den geldi. ÖSYM, KPSS Ön Lisans sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Peki, KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, sınava dair tüm detaylar...

 • KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 20 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS KPSS 2018 Ön Lisans puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS Ön Lisans sınavına giren adaylar KPSS Ön Lisans sınavının sonuçlarını merak ediyor. ÖSYM, KPSS Ön Lisans sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair merakları giderdi. Peki,KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 19 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS Ön Lisans sınavına giren adaylar KPSS Ön Lisans sınavının sonuçlarını merak ediyor. ÖSYM, KPSS Ön Lisans sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair merakları giderdi. Peki,KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?

  Gündem, 14 Kasım 2018

  KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?

  KPSS sınavı için tercihler, ne zaman ve hangi gün başlayacak? İki yıllık üniversitelerden mezun olan adaylar, devlet kadrolarında memur olabilmek ve kamu kuruluşlarında çalışmak için sınava girecekler. Peki, KPSS 2018 tercihleri ne zaman başlayacak? KPSS tercihleri hangi gün başlayacak?

  İçişleri Bakanlığına personel alınacak

  Gündem, 14 Kasım 2018

  İçişleri Bakanlığına personel alınacak

  İçişleri Bakanlığının merkez teşkilatında boş bulunan stajyer kontrolör kadrosuna sözlü sınavla 12 personel alınacak

 • KPSS ön lisans sonuçları ne zaman?

  Gündem, 12 Kasım 2018

  KPSS ön lisans sonuçları ne zaman?

  KPSS ön lisans sınav sonuçları, sınava giren adaylar tarafından araştırılıyor. KPSS ön lisans soru ve cevapları, ÖSYM tarafından 6 Kasım'dan itibaren 10 gün süreyle adayların erişimine açıldı. Adaylar verdikleri cevapları kıyaslayarak puanlarını tahmin etmeye çalışıyor. Peki puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KPSS Ön Lisans sonuçları tarihi açıklandı!

  Gündem, 11 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları tarihi açıklandı!

  2018 KPSS Ön Lisans sınavı sonrası adaylar için sonuç heyecanı başladı. 04 Kasım 2018 tarihinde uygulanan KPSS Ön Lisans sınavına yönelik açıklama ÖSYM'den geldi. ÖSYM, KPSS Ön Lisans sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Diğer yandan ise adaylar KPSS soru ve cevaplarını bekliyorlar. İşte, KPSS Ön Lisans sınavına dair tüm ayrıntılar...

 • KPSS Ortaöğretim cevap kağıtları erişime açıldı

  Gündem, 09 Kasım 2018

  KPSS Ortaöğretim cevap kağıtları erişime açıldı

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları dün açıklanmıştı. ÖSYM sonuçların ardından KPSS Ortaöğretim cevap kağıtları ve aday cevaplarını yayımladı. ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 08 Kasım 2018 tarihinde saat 16.30'dan itibaren 10 gün süreyle erişime açıldı. Peki tercih kılavuzu yayımlandı mı?

  KPSS sorularını sızdıran 5 sanığa hapis cezası

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KPSS sorularını sızdıran 5 sanığa hapis cezası

  Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin 6 davada, sanıklardan birinin beraati kararlaştırıldı, 5 sanığa hapis cezası verildi.