KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

KPSS

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Kpss Haberleri

 • KPSS ön lisans sonuçları ne zaman?

  Gündem, 12 Kasım 2018

  KPSS ön lisans sonuçları ne zaman?

  KPSS ön lisans sınav sonuçları, sınava giren adaylar tarafından araştırılıyor. KPSS ön lisans soru ve cevapları, ÖSYM tarafından 6 Kasım'dan itibaren 10 gün süreyle adayların erişimine açıldı. Adaylar verdikleri cevapları kıyaslayarak puanlarını tahmin etmeye çalışıyor. Peki puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KPSS Ön Lisans sonuçları tarihi açıklandı!

  Gündem, 11 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları tarihi açıklandı!

  2018 KPSS Ön Lisans sınavı sonrası adaylar için sonuç heyecanı başladı. 04 Kasım 2018 tarihinde uygulanan KPSS Ön Lisans sınavına yönelik açıklama ÖSYM'den geldi. ÖSYM, KPSS Ön Lisans sınavının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Diğer yandan ise adaylar KPSS soru ve cevaplarını bekliyorlar. İşte, KPSS Ön Lisans sınavına dair tüm ayrıntılar...

 • KPSS Ortaöğretim cevap kağıtları erişime açıldı

  Gündem, 09 Kasım 2018

  KPSS Ortaöğretim cevap kağıtları erişime açıldı

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları dün açıklanmıştı. ÖSYM sonuçların ardından KPSS Ortaöğretim cevap kağıtları ve aday cevaplarını yayımladı. ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 08 Kasım 2018 tarihinde saat 16.30'dan itibaren 10 gün süreyle erişime açıldı. Peki tercih kılavuzu yayımlandı mı?

  KPSS sorularını sızdıran 5 sanığa hapis cezası

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KPSS sorularını sızdıran 5 sanığa hapis cezası

  Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin 6 davada, sanıklardan birinin beraati kararlaştırıldı, 5 sanığa hapis cezası verildi.

  KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı!

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı!

  KPSS ortaöğretim sınav sonuçları bugün ÖSYM tarafından adayların erişimine açıldı. Adaylar ÖSYM'nin resmi sitesine giriş yaparak puanlarını öğrenebiliyor. Ayrıca KPSS Ortaöğretim cevap kâğıtları ve aday cevapları da 10 gün süreyle erişime açıldı. İşte 2018 KPSS ortaöğretim sınav sonuçlarına dair detaylar...

 • KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı!

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı!

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları az önce açıklandı! ÖSYM, 2018 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi bugün olarak belirlemişti. Memur adayları artık sonuçları öğrenmek için ÖSYM'nin sonuç sayfası üzerinden sorgulayabilir. KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları nasıl sorgulanacak?

 • KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklanıyor!

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklanıyor!

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları bugün açıklanıyor. ÖSYM, 2018 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi 8 Kasım olarak belirlemişti. Memur adayları artık sınav sonuçlarına kilitlendi. Peki KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

 • KPSS Önlisans soru ve cevapları yayımlandı!

  Gündem, 07 Kasım 2018

  KPSS Önlisans soru ve cevapları yayımlandı!

  KPSS Önlisans sınav soru ve cevapları, dün ÖSYM tarafından öğrencilere açıldı. Sınav sorularının sadece yüzde 10'u paylaşıldı. Soruların hepsini sınava girenler görebiliyor. Sınava girenler ise cevapları tahmin ederek ortalama bir puan çıkarıyorlar. Öte yandan KPSS ön lisans sınav sonuçları için tarih de belirlendi. Peki, KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman? İşte detaylar...

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları için son gün!

  Gündem, 07 Kasım 2018

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları için son gün!

  KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları için sona yaklaşıldı. ÖSYM, 2018 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi 8 Kasım olarak belirlemişti. Memur adayları artık sınav sonuçlarına kilitlendi. Peki KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

  KPSS ön lisans soru ve cevapları yayımlandı!

  Gündem, 06 Kasım 2018

  KPSS ön lisans soru ve cevapları yayımlandı!

  KPSS ön lisans soru ve cevapları, ÖSYM tarafından bugün saat 16.15'ten itibaren adayların erişime açıldı. Adaylar verdikleri cevapları kıyaslayarak puanlarını tahmin etmeye çalışıyor. Peki KPSS ön lisans puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KPSS Önlisans sonuçları için tarih belli oldu!

  Gündem, 06 Kasım 2018

  KPSS Önlisans sonuçları için tarih belli oldu!

  KPSS Önlisans sonuçları geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen sınav sonrası en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. ÖSYM tarafından sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih çok önceden açıklandı. Peki, KPSS Önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, KPSS Önlisans sonuçları ile ilgili detaylar...

 • KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih netleşti!

  Gündem, 06 Kasım 2018

  KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih netleşti!

  KPSS Önlisans sınavı 4 Kasım tarihinde; genel yetenek ve genel kültür testlerinden toplam 120 sorunun yer aldığı sınav uygulanarak toplamda 130 dakika sürdü. Adaylar şimdi KPSS Önlisans sınav sonuçlarını bekliyor. ÖSYM, KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih verdi. Peki KPSS soru ve cevapları yayımlandı mı?

 • KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih verildi!

  Gündem, 05 Kasım 2018

  KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih verildi!

  04 Kasım 2018 tarihinde uygulanan 2018 KPSS Ön Lisans sınavı sonrası sonuç heyecanı başladı. ÖSYM, KPSS Önlisans sınavının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Diğer yandan adaylar KPSS soru ve cevaplarını bekliyorlar. İşte Önlisans sınavı ile ilgili tüm ayrıntılar

  KPSS soruları yayınlandı mı?

  Gündem, 04 Kasım 2018

  KPSS soruları yayınlandı mı?

  KPSS Ön Lisans sınavı bugün yapılan sınavla geride kaldı. Sınava giren adaylar şimdi tüm sene yaptıkları çalışmaların sonuçlarını bekliyor. Peki, KPSS Ön Lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, KPSS ön lisans soru ve cevaplarını yayınladı mı?

  KPSS Ön lisans sınavı saat kaçta yapılacak?

  Gündem, 04 Kasım 2018

  KPSS Ön lisans sınavı saat kaçta yapılacak?

  KPSS Ön lisans 2018 sınavı ne zaman ve saat kaçta yapılacağı, sınava sayılı saatler kala adaylar tarafından araştırılıyor. Memuriyet hayali kuran ön lisans mezunu adaylar Eylül ayında sınav başvurularını yapmıştı. ÖSYM'nin son yaptığı duyuruda, adayların sınav sırasında yanlarında bulundurmaları gereken belgeler listelendi. Peki, KPSS ön lisans 2018 sınavı ne zaman, saat kaçta?

 • KPSS'ye giren eşine kimlik yetiştirmek isterken başına gelmeyen kalmadı

  Gündem, 04 Kasım 2018

  KPSS'ye giren eşine kimlik yetiştirmek isterken başına gelmeyen kalmadı

  Çorum’da yüksekokul mezunlarına yönelik yapılan KPSS önlisans mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) büyük heyecan yaşandı. Sınava giren eşinin kimliğini yetiştirmeye çalışan bir kişi 500 TL radar cezası yedi. Çaresiz kocanın görevlilere yakarışı kameralara yansıdı

 • KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 04 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS Ön Lisans sınav heyecanı yaşayan binlerce aday, sonuçların açıklanacağı tarihi merak ediyor. ÖSYM, 2018 KPSS Ön Lisans sınavını 4 Kasım tarihinde uyguladı. Adaylar, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerine tabi tutuldu. ÖSYM, resmi internet sitesinden sınav sonuç tarihlerini duyurmuştu. Peki, KPSS Ön Lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, cevapları yayınladı mı?

 • KPSS Ön Lisans sınav belgesi sorgulama!

  Gündem, 03 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sınav belgesi sorgulama!

  KPSS Ön Lisans Sınavı (2018) için geri sayım sona erdi. Kamu personeli adayları 4 Kasım Pazar günü sınava girecekler. KPSS Ön Lisans sınav saati ve sınav giriş belgesi en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki; KPSS Ön Lisans sınavı saat kaçta? İşte ÖSYM KPSS Ön Lisans sınav giriş belgesi sorgulama sayfası...

  KPSS Ön lisans sınavı ne zaman yapılacak?

  Gündem, 03 Kasım 2018

  KPSS Ön lisans sınavı ne zaman yapılacak?

  ÖSYM 2018 KPSS Ön lisans sınavı ne zaman ve saat kaçta yapılacağı adaylar tarafından merakla takip ediliyor. Memur olmak için yarışan ön lisans mezunu adaylar eylül ayında sınav başvurularını yapmıştı. ÖSYM'nin dün paylaştığı açıklamada, adayların sınav sırasında yanlarında bulundurmaları gereken belgeler sıralandı. Peki 2018 KPSS ön lisans sınavı ne zaman, saat kaçta?