Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Dün yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özel’in CHP Genel Merkezi’ndeki görüşmesini konuşmayı beklerken en az o görüşme kadar dikkat çeken ve konuşulan bir konu daha çıktı: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yüzüklü fotoğrafı.

    O fotoğraf Erdoğan Özel görüşmesine mi, o görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı’nın, Sinan Ateş’in ailesini kabul etmesine mi, Sayın Bahçeli elinde neden bir dosya tutuyor? O dosyada ne var?

    Malum dünden beri spekülasyonlar, spekülasyonlar…

    Doğal olarak akıllara MHP Genel Başkanı’nın Ayşe Ateş ile görüşmeye yönelik bir gönderme yaptığı geldiği akıllara zira yüzüğün üzerinde de ‘Allah bana yeter‘ yazıyor.

    Açıkçası ben de fotoğrafı ilk kez gördüğümde Sinan Ateş cinayeti ile ilgili defaatle ‘hodri meydan’ diyen Bahçeli’nin o görüşmeye gönderme yaptığı ve gelişmelerden rahatsız olduğu geldi.

    Ancak işin bir de MHP’deki yorum boyutu var. Yani bu fotoğrafın nasıl açıklandığı meselesi…

    Semih Yalçın: Tamamen tesadüf

    MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’a sordum.

    Hatta bazı yerlerde MHP kaynaklarına dayandırılarak yüzüğün üzerindeki ‘Allah bana yeter’ sözünün Kuran’ın farklı surelerinde geçtiği, Bahçeli’nin belli sureleri işaret ettiği ileri sürülüyordu.

    Sayın Yalçın’a bu iddiaları da sordum.

    “Hayır Nagehan, bu okumalar doğru değil. Açıkça söylüyorum, ortada bir şey yok” dedi.

    “Ortada bir şey yoksa Sayın Bahçeli iki kritik görüşmenin olduğu bir günde neden böyle bir fotoğraf paylaştı?” deyince de “Genel Başkan’ın buna benzer örnekleri geçmişte de var, açın bakın. La Galibe İllallah dedi mesela birçok kereler. Keza Allah büyüktür cümlesini de sık kullandı.”

    3 merak

    Peki yüzük?

    “Sayın Genel Başkan'ın özellikle meraklı olduğu üç şey vardır. Eski araba, yüzük ve rozet. Bunların koleksiyonunu yapar. Hatta yüzüklerin çoğunu kendi çizer, tasarlar, yaptırır. Bunları zaman zaman paylaşmayı da sever. Bu da öyle bir yüzük olsa gerek. “

    Sayın Bahçeli’nin elindeki dosya? O dosya Sinan Ateş cinayetine bir gönderme mi?

    “Hayır, hiç alakası yok Nagehan, o arkadaşların üzerinde çalıştığı bir dosya. Bakın bizim Sinan Ateş davasından hiç çekincemiz yok, bunu Sayın Genel Başkan devamlı dile getiriyor, dün de söyledi. Hatta biz dava başlayınca TV'lerde serbest atış konuşan gazetecileri mahkemeye davet edeceğiz, ne biliyorsanız anlatın diyeceğiz.”

    Gelelim temel soruya: Hiçbir şey yoksa Sayın Bahçeli neden durduk yere böyle bir fotoğraf koydu?

    Bu soruya Sayın Semih Yalçın’ın cevabı şu: Zaman zaman böyle çıkışlar yapmayı sever Genel Başkan. Bir şarkıyla yürür, bir fotoğraf koyar… Bir de sevdiği yüzüklerini genellikle önemsediği günlerde takar, grubun olduğu günler önemsediği günlerdir, dün de grup vardı. Tüm yakıştırmalar yanlış. Tamamen tesadüf.

    Nagehan şunu da tekrar edeyim: Cumhur İttifakı’nda hiçbir sorun yok, aksine Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Genel Başkan çok güzel bir ilişki ağı oluşturdular. Kaldı ki Sayın Bahçeli, Cumhurbaşkanının hiçbir görüşmesinden rahatsız değil, aksine destekliyor. Hakikat budur, kim ne derse desin, itimat etmeyin.”

    MHP’nin en üst kademesi böyle diyor ancak ben yine de bu çıkışın tesadüf olduğuna inanmakta zorlanıyorum.

    Sayın Bahçeli kamuoyunu biraz yoklamak ve gündemi gıdıklamaktan hoşlanıyor. Hem bu yolla kimin nerede durduğunu da görmek istiyor hem de Cumhur İttifakı’ndan memnun olmayanlara "Dimdik ayaktayız, boşuna heveslenmeyin" diyor.