Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Nedir Pandora'nın kutusu nedir? Pandora'nın kutusu ismi nereden gelir?
    1

    Halk arasında sıklıkla kullanılan "Pandora'nın kutusu" çok gündelik bir ifade gibi gelse de aslında hikâyesi Antik Yunan'a kadar dayanıyor. Peki, Pandora'nın kutusu nedir, ismi nereden gelir?

    2

    PANDORA'NIN KUTUSU NEDİR?

    Pandora'nın Kutusu, Antik Yunan efsanelerinde geçen ve içinde kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli bir kutuyu anlatır.

    "Pandora'nın kutusu açıldı" ifadesinin ifşayla, sonradan söylenen düşüncelerle ilişkilendirilmesinin sebebi de budur.

    3

    PANDORA'NIN KUTUSU İSMİ NEREDEN GELİR?

    Bu ifade, Antik Yunan'daki bir efsaneye dayanıyor.

    Efsaneye göre Prometheus, Tanrı Zeus'tan gizlice ateşi çalmış ve insanlığa vermiştir. Bu duruma çok öfkelenen Zeus, Prometheus'u o zamanlar kimsenin yaşamadığı Kafkas Dağlarında zincire vurdurur. Yanına da bir kartal bırakır. Bu kartal her gün Prometheus'un ciğerini yer ve her seferinde Prometheus'un ciğeri tekrar oluşur. Bu şekilde Prometheus'a işkence edilir.

    Prometheus Herkül tarafından kurtarılır. Zeus bu duruma bir şey demez ancak zincir halkalarının Prometheus'un ayağında kalmasını sağlar.

    4

    Böylece Prometheus sonsuza kadar cezalandırılmış olur. Zeus insanlardan da intikam almak istemektedir. Bu yüzden Hephaistos’a emir vererek balçıktan bir kadın figürü yapmasını ister ve ardından Pandora'yı yaratır.

    Pandora Antik Yunan'da ilk kadın olarak kabul edilir. Zeus, Tanrıçalar gibi güzel olan Pandora’yı, Prometheus’un ikizi olan Epimetheus‘a bir kutuyla/küple gönderir.

    5

    Kapıyı çalan Pandora’nın güzelliğinden büyülenmiş olan Epimetheus, onu evine alır ve ertesi gün onunla evlenir. Söz konusu kutuyu/küpü açmasını Pandora’nın kulağına fısıldayan Zeus’un, artık insanlıktan intikam alma zamanı gelmiştir.

    Zeus sayesinde kutuyu/küpü (Pandora’nın kutusunu) açan Pandora, insanlık arasında mutsuzluğu salıvermiştir. Böylece kötülükler dünyaya ve insanlığa yayılmıştır

    Haberi Hazırlayan: Başak Kanık

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ