Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Rusya, Ukraynalı askerler ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında çatışmaların devam ettiği Donbas bölgesinde kurulan Ortak İzleme ve Koordinasyon Merkezi'ndeki askerlerini geri çekeceğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Rusya Federasyonu askerlerinin bu şartlarda çalışmalarına devam etmesi imkansız. 19 Aralık 2017'de Rus askerleri Ukrayna'dan ayrılacak" şeklinde açıklamada bulundu. 

Rusya, merkezden çekilme kararına ilişkin, "Ukrayna, merkezde faaliyet gösteren Rus askerleri için askeri hizmetlerini yerine getirmelerini engelleyen psikolojik bir durum oluşturdu" dedi.

Avrupa Birliği ise Rusya'nın kararına ilişkin Rusya'nın yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Ortak İzleme ve Koordinasyon Merkezi, Rus ve Ukrayna askerlerinin yer aldığı Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşma uyarınca 2014 Eylül ayında kurulmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların başlamasından bu yana Ukrayna silahlı kuvvetleri, ayrılıkçı gruplar ve sivillerden olmak üzere toplam 10 bin 303 kişinin hayatını kaybettiğini, 24 bin 778 kişinin yaralandığını açıkladı.

2017'nin başından bu yana Donbas'taki çatışmalarda 98 sivilin öldüğü, 446 sivilin yaralandığı bildirilen raporda, son üç aylık dönemde 15 sivilin yaşamını yitirdiği, 72 sivilin de yaralandığı belirtildi.