Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Şahabettin Paşa kimdir? Mehmed Bir Cihan Fatihi Burak Tamdoğan kimdir?

    Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi ile birlikte Şahabettin Paşa destanı merak konusu oldu.En son Bu Şehir Arkanda Gelecek dizisi ile ekranlara gelen Burak Tamdoğan bu kezKanal D projelerinden Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Şahabettin Paşa'yı canlandırıyor.Peki Şahabettin Paşa kimdir?Burak Tamdoğan kimdir? İşte Şahabettin Paşa'nın hayat hikayesi...

    ŞAHABETTİN PAŞA KİMDİR?

    Hadım ŞahabettinPaşa, 15. yüzyılda beylerbeyliği ve vezirlik görevlerinde bulunmuş Osmanlı devlet adamıdır. Şehabettin Paşa devşirmelerden olup, Gürcü kökenlidir. Saray'a giren ve akağalardan Şahabettin Paşa kapı ağası görevine kadar yükseldi. Arnavutluk sancakbeyliği görevinden sonra 1439 yılında Rumeli Beylerbeyi görevine yükseldi. 1441 yılında günümüz Kosova topraklarındaki Novo Brdo Kalesinin alınmasında bulundu. Orhan Çelebi' nin Dobruca' da çıkardığı isyanı bastırdı. Vazag Muharebesi' nde yaşanan yenilgi nedeniyle bu görevinden alındı. II. Mehmed' in ilk saltanatında vezir ve yeniden Rumeli beylerbeyliği görevine getirildi. Buçuktepe İsyanı' nda konağı basılanHadım Şahabettin Paşa, yeniçerilerin saldırısından güçlükle kurtularak genç padişahın yanına sığındı.

    REKLAM

    1444 yılında gerçekleşen Varna Muharebesi' nde Osmanlı ordusunun sol kanadını yönetti. II. Murad' ın tahta yeniden geçmesiyle görevinden azledilerek II. Mehmed 'in yanında Manisa' ya gönderildi. II. Murad' ın ölümünden sonra yeniden konumu yükseldi. Padişahın İstanbul' un fethine ikna edilmesinde ve Çandarlı Halil Paşa' nın muhalefetine rağmen kuşatmanın sürdürülmesinde bazı paşalarla birlikte önemli rol oynadı. HadımHadım Şahabettin Paşa'nın nerede ve hangi tarihte öldüğüyle ilgili değişik görüşler bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre 1453 yılında Bursa' da vefat etmiştir. Bazı kaynaklarda da 1455 yılından sonra Filibe' de öldüğü söylenmektedir. Filibe' de Hadım Şahabeddin Paşa adına yapılan ve günümüze kadar ulaşan türbe bulunmaktadır.

    BURAK TAMDOĞAN KİMDİR?

    1971 yılında Ankara'da doğan oyuncu 1989 - 1996 yıllarında O.D.T.ÜPsikoloji Bölümünde, 1996 - 2001 yıllarında iseAnkara ÜniversitesiTiyatro Bölümünde okudu. Üniversitede okuduğu dönemde Ankara Sanat Tiyatrosuve başka tiyatrolarda hem oyuncu, hem de yönetmenolarak çalıştı. Çeşitli televizyon dizilerinde ve filmlerde rol alan oyuncu, 2007'de Parmaklıklar Ardındaisimli dizideOsman, Karayılandizisinde iseTarık Beykarakterini canlandırdı. 2014 yılında Kara Para Aşkdizisinde oynadığıKomiser Hüseyinrolü ile büyük beğeni kazandı.Oyuncu şu sıralar Star TV'de yayınlanan Göç Zamanı dizisindeBilalkarakterini canlandırmaktadır.

    Haberi Hazırlayan: Engin Karaaslan
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ