Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
20 kilometreyi buldu!
0:00 / 0:00
AA

İhracat yüklerini teslim edecekleri adreslere götürmek için yola çıkan TIR'lar, Sarp Sınır Kapısı'nda yoğunluğa neden oldu.

Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'ndan başlayarak Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi ilçe merkezine kadar uzanan TIR kuyruğu, 20 kilometreyi aştı.

AA muhabirinin Sarp Mülki İdare Amirliğinden aldığı bilgiye göre, son 15 günde kapıdan yurt dışına, günlük ortalama 550-600 TIR çıkış yapıyor.

Gümrükteki geçişlerde herhangi bir aksama yaşanmazken TIR kuyruğuna ihracattaki artış ile bazı Kafkas ve Orta Asya devletleriyle transit geçiş belgesinin (dozvola) temininde yaşanan gecikmenin neden olduğu öğrenildi.

TIR SÜRÜCÜLERİ SORUNLARIN GİDERİLMESİNİ BEKLİYOR

DHA'da yer alan habere göre, Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda kuyrukta sıra gelmesini bekleyen TIR sürücüleri, salgın tedbirleri kapsamında güzergahta çoğu restoran ve tesis kapalı olunca, araçlarında hazırladıkları yemeklerle iftar sofrası kurup oruçlarını açıyor. TIR sürücüsü İbrahim Ceber, 2 gün kuyrukta kalacağını söyleyerek "Yeni geldim, kuyruğun en sonunda ben varım. Kuyruk neden var hiçbir bilgim yok ama herhalde 2 gün bu kuyrukta bekleyeceğim. Neyse sıkıntı inşallah kısa sürede çözülür, bizim bu beklemelerimizde sona erer" dedi.

Sürücü Ali Kandemir de "Her zaman karşılaştığımız şeyler. Burada dönem dönem TIR kuyrukları oluyor. Aslında tam olarak sorunun ne olduğunu biz de bilmiyoruz. Belgelerle ilgili sorunlar olduğunu söylüyorlar. Bu sorunlar çözülünceye kadar biz burada beklemeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Kuyrukta aracı başında bekleyen Sururi Akyar da "Önümüzde belki 20 kilometre var, sabah geldim, herhalde 1-2 gün burada bekleyeceğim. Çok zor oluyor beklemek, ramazanda iftar edecek yer yok, hep sıkıntılar yaşıyoruz. İnşallah kısa sürede çözülür biz de yerlerimize ulaşırız" diye konuştu.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.