Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi seçim güvenliği konusunda eleştirdi. Erdoğan, "Ne yapacakmış? YSK'nın önünde gidip kendine göre şimdiden tehdit sallıyor. Bay Muharrem, biz hukuk devletinde yaşıyoruz, hukuk. Bu devlet guguk devleti değil. Bay Muharrem diyor ki 'okulların bahçesinde yatın, sandalyede oturun.' 'Ben de' diyor, 'YSK'nın önünde yatacağım.' Hayırdır ya demek ki bu şimdiden kaybettiğini anladı, öyle anlaşılıyor. Seçimlerle ilgili her türlü tedbiri aldık. Herhangi bir sandık üyesi hemen güvenlik ekibine haber verebilecek. Sandıklarada her partiden üye var, daha ne konuşuyorsun?" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece ve Eyüp ilçe mitinglerinde halka hitap edecek. Erdoğan'ın programı 12.00'deki Esenyurt mitingiyle başladı. Erdoğan, daha sonra 13.30'da Beylikdüzü, 15.00'te Avcılar'da, 16.00'da Küçükçekmece'de ve 17.00'de son olarak Eyüp'te vatandaşlarla buluşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün düzenleyeceği 5 mitingle seçim çalışmalarını tamamlamış olacak.

KÜÇÜKÇEKMECE'DE MİTİNG DÜZENLEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küçükçekmece mitinginde halka seslendi.

Erdoğan, "Biz icazeti milletten aldık, milletten. (Selahattin Demirtaş) Selo'dan değil. Onun için zaten aday olduğunda genel başkanı kendisini nasıl çağırıyor? 'Gel bakalım Muharrem.' Niye? Çünkü yakında 'Git bakalım, git Muharrem.' diyecek. Çünkü neticeyi biliyor, neticeyi görüyor. Ben milletime inanıyorum, güveniyorum. Biz milletimizle bu yola çıktık." dedi.

AVCILAR'DAN SESLENDİ: SELO NEYSE, ONLAR DA O

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kandil'deki Karayılan mıdır ne yılansa o tehdit ediyor. Senin yüreğin varsa şehre gel. Dağın tepesinde ne işin var? İn, niye inmiyorsun? Çünkü bunlar korkak. Eğer parlamento diyorsan sen de gel parlamentoya. Nasıl gelsin? Selo neyse onlar da o" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avcılar İlçe Mitingi'nde vatandaşlarla buluştu.

Terör örgütü PKK'nın önceden seçimlerde vatandaşları tehdit ettiğini hatırlatan Erdoğan, "Tehdit ettiler muhtarlarımızı. 'Bu köyden HDP dışında oy çıkarsa yakarız' dediler. Şimdi yine başladılar. Şimdi telefonla bizim partili ilçe başkanlarımızı arıyorlar. Onları tehdit ediyorlar. 'Kaybolacaksınız' diyorlar. Aynı şekilde Suruç'ta öldürülen İbrahim Yıldız kardeşimizin abisi. Bunun sebebiyle aileyi tehdit ediyorlar. Tehdit eden kim? Kandil'deki karayılan mıdır ne yılansa o tehdit ediyor. Senin yüreğin varsa şehre gel. Dağın tepesinde ne işin var? İn, niye inmiyorsun? Çünkü bunlar korkak. Korkaklar zafer anıtı dikemez. Eğer parlamento diyorsan sen de gel parlamentoya. Nasıl gelsin? Selo neyse onlar da o" ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş'ın 7 Haziran'da 53 kişinin ölümüne sebep olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Meydanlara döktü 53 tane Kürt kardeşimi, bunları Diyarbakır'da öldürdü. 15-16 yaşındaki Yasin Börü'yü bunlar öldürdü. Niye öldürdüler? Çünkü onlar gibi inanmıyorlardı. İdeolojileri uymuyordu. Biz Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza böyle bir ayrım yaptık mı? Yapamayız. Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Selo bunu anlamaz. Selo'nun derdi başka. Şimdi ne oldu? 'Cumhurbaşkanı adayı niye orada?' diyorlar. Başka adam yok muydu? Başka birisini çıkarsaydınız niye onu çıkarıyorsunuz? Dert o değil 'cezaevinden çıkartalım', taktik bu. Bu oyunları fırsat vermemiz mümkün değil" şeklinde konuştu.

HDP'ye oy verme konusunda uyarılarda bulunan Erdoğan, "Öncelikle HDP üzerinde de ben kardeşlerimin hassasiyetini bekliyorum. Bunların oy verme noktasında olan kardeşlerime uyarınızı lütfen tatlı dille yapın. Böyle bir yanlışa girmesinler. Bunlar bu parlamentoyu böldüler. Bunlar Kürtçülük yaparak böldüler. 81 milyon biz kardeşiz. Bunu ihtiyacımız var" diye konuştu.

BEYLİKDÜZÜ'NDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Beylikdüzü'nde düzenlediği mitinge katılarak halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim güvenliği konusunda İnce'yi eleştirerek, "Bay Muharrem, Bay Kemal size bir şey söyleyeyim; her şeyden önce Türkiye bir hukuk devletidir. Bugüne kadar, 15-16 yıldır bir sakat seçim yaptırmadık, güneydoğuda terör bölgesi hariç. Terör bölgesinde de bu seçimde bütün önlemleri aldık. Teröristlerin sandıklara tehdidinde tepelerine tepelerine bineceğiz" dedi. 

"Cumhurbaşkanlığı tecrübe ister, Cumhurbaşkanlığı uluslararası camiada bir tanınmışlık ister" diyen Erdoğan şunları söyledi:

"BM Genel Kurulu'nda ilk iki, ilk üç tecrübesi olan varsa biri bu kardeşiniz. En tecrübeli olan Rusya Cumhurbaşkanı benden biraz daha kıdemlidir, Sayın Putin'dir, diğeri de benim. Elhamdülillah buralara geldik. Başbakanlığım, Cumhurbaşkanlığım... Bu tecrübenin bize neler kazandıracağını herhalde biliyorsunuz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güçlü lider olmak öyle rastgele bir iş değil. Sen zaten bir dershane işletemedin, öğretmenlerin SSK primini ödemedin, böyle birisin" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasında "Önümüzde 2019'un Mart'ı var. Ne demek istiyorum? Hazır mıyız? 2019 Martı'nda burada (Beylikdüzü) belediyeyi almaya hazır mıyız?" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN ESENYURT'TA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenyurt mitinginde şunları söyledi:

"Ne yapacakmış? YSK'nın önünde gidip kendine göre şimdiden tehdit sallıyor. Bay Muharrem, biz hukuk devletinde yaşıyoruz, hukuk. Bu devlet guguk devleti değil. Bay Muharrem diyor ki 'okulların bahçesinde yatın, sandalyede oturun.' 'Ben de' diyor, 'YSK'nın önünde yatacağım.' Hayırdır ya demek ki bu şimdiden kaybettiğini anladı, öyle anlaşılıyor. Seçimlerle ilgili her türlü tedbiri aldık. Herhangi bir sandık üyesi hemen güvenlik ekibine haber verebilecek. Sandıklarada her partiden üye var, daha ne konuşuyorsun? 

Yeni yönetim sistemiyle Türkiye bir uçuşa geçecek. Bu farklı sistem ile diğerlerinin akıllarına bile gelmeyeni gerçekleştireceğiz. Bunların kafası basmıyor, nasıl parlamenter demokrasi. 16 Nisan'da biz anayasa değişikliğini yaptık, bu iş bitti. Milleti aldatıyorlar. 

Türkiye G20 içerisinde 17'nci ülke, Avrupa'da 6'ncı ülke. Durup dururken gelmedik. Büyümede ilk çeyrekte 7,4 ile Hindistan'dan sonra ikinci sırada yer aldık. OECD arasında bir numarayız. İş bilenin kılıç kuşananın. 

Bay Muharrem sen mecbur musun 3. köprüden gitmeye? 2. köprüden git, 1. köprüden git. Bunlar pahalı geliyorsa sandalla git. Bay Muharrem gün ola harman ola. Şu an biz burayı yap-işlet-devlet'le yaptık. Bu bir mantık, ekonomik zekadır. Sende bu yoksa ne yapalım? Biz bunu G20 toplantısında biz bunun konferansını verdik. Atacağımız adımı halkımız için atıyoruz. 3. köprüyü ağır vasıtalar oradan geçsin, İstanbul'un ulaşımı rahatlasın diye attık. 

Biz Afrin'de 4 bin 700 civarında teröristi etkisiz hale getirdik. Cerablus'ta 3 bin civarı teröristi etkisiz hale getirdik. Şimdi Kandil'de kaçacak delik arıyorlar. Bütün cephanelikleri yok ettik. İkinci operasyonda toplantı halinde olan lider kadrodan 35 kişiyi etkisiz hale getirdik. Anladılar ki güvenlik güçleriyle baş edilmez. 

Bak Kemal terör örgütünün destekledikleriyle yürüdü mü? Biz bu oyunu bozacağız. Yarın akşam bu mutluluğu yaşamalıyız."