Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Prens Philip yaşamını yitirdi
0:00 / 0:00
Reuters / HABERTURK.COM

Kraliçe 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip 99 yaşında hayatını kaybetti. Prens Philip geçtiğimiz aylarda hastaneye kaldırılmış ve kalp operasyonu geçirmişti.

Kraliyet Ailesi'nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Majesteleri Kraliçe, sevgili kocası Edinburgh Dükü Majesteleri Prens Philip'in öldüğünü açıkladı.

Majesteleri, bu sabah Windsor Kalesi'nde huzur içinde vefat etti. Kapsamlı duyuru yapılacaktır" denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da başsağlığı mesajı yayınladı. Erdoğan mesajında, "Kraliçe 2. Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in vefatı üzerine ülkem ve Türk milleti adına en derin taziyelerimi iletiyorum. Kraliyet ailesinin ve Birleşik Krallık halkının üzüntüsünü paylaşıyorum" ifadelerini kullandı.

KALP AMELİYATI OLMUŞTU

Prens Philip, 16 Şubat'ta "kendini iyi hissetmediği" gerekçesiyle Kral VII. Edward Hastanesine kaldırılmış, ancak 1 Mart'ta ambulansla St Bartholomew Hastanesine nakledilmişti. Prens Philip, iyileşme sürecinin ve tedavisinin devamı amacıyla yeniden Kral VII. Edward Hastanesi'ne getirilmişti. Kalp ameliyatı geçirdiği açıklanan Edinburg Dükü, iki hastanede toplam 28 gün geçirdikten sonra taburcu olmuştu.

JOHNSON: DÜNYANIN HER YERİNDE NESİLLERİN SEVGİSİNİ KAZANDI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Prens Philip'in ölümünün ardından bir mesaj yayınladı.

Johnson mesajında üzüntülerini belirtirken, "Prens Philip, Birleşik Krallık'ta, İngiliz Milletler Topluluğu'nda ve dünyanın her yerinde nesillerin sevgisini kazandı" ifadelerini kullandı. Kraliyet Ailesi'ne verdiği hizmetlere değinen Johnson, "O bir çevreciydi ve moda olmadan çok önce doğal dünyanın şampiyonuydu. Edinburgh Dükü Ödül Programı ile sayısız gencin hayatını şekillendirdi ve ilham verdi. Kelimenin tam anlamıyla on binlerce etkinlikte gençlerin umutlarını besledi ve hırslarını cesaretlendirdi" dedi.

Boris Johnson, "Bugün Majesteleri Kraliçe ile yas tutuyoruz, ona ve tüm ailesine başsağlığı diliyoruz ve bir millet ve bir Krallık olarak Edinburgh Dükü Prens Philip'in olağanüstü hayatı ve çalışması için teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

PRENS PHILIP'IN 99 YILLIK YAŞAMI

10 Haziran 1921'de doğan, doğumunda kendisine Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanı verilen, tam adı Philip Mountbatten olan Prensi Philip Edinburgh Dükü'ydü.

Doğumunda Yunanistan'da yaşanan darbe sonrası ülkeden sürülen Prens Philip, İskoçya ve Almanya okullarında Alman Yahudi eğitimciler tarafından yürütülen bir eğitim gördü. 18 yaşındayken İngiltere'nin Kraliyet Donanmasına katıldı.

Philip, II. Dünya Savaşı'nda iki karşı tarafta olan ailelerden olmasına karşın bu yıllar sırasında görev yaparak, iki Alman kardeşin hukuk mücadelesi ile karşı tarafında savaştı. 16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenliğe yükseldi. Aynı yılın ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanması'nın en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisinde teğmen oldu.

Sicilya işgali sırasında, Temmuz 1943'te, HMS Wallace gemisinin ikinci komutanı olarak bir gece bombardıman saldırısında gemisini kurtardı. 1944 yılında, 27. Destroyer Flotilla İngiliz Pasifik filosu ile hizmet yapan ve yeni destroyer olan HMS Whelp gemisine geçti. Japonların teslim anlaşması imzalandığı zaman Tokyo Körfezi'nde bulundu. Ocak 1946 yılında Philip, whelp gemisi ile Birleşik Krallık'a döndü ve HMS Kraliyet Arthur, Corsham, Wiltshire Astsubay Okulu'nda okutman olarak çalıştı.

SAVAŞTAN SONRA SIFATLARINDAN FERAGAT ETTİ

Savaştan sonra, Mart 1947'de Philip, bütün sıfatlarından feragat ederek, İngiliz büyükannesi ve büyükbabasının soyadlarını kullandı. Bundan sonra "Teğmen Philip Mountbatten" olarak anılmaya başlandı. Aynı yıl, Prenses Elizabeth Alexandra Mary ile dolayısıyla İngiliz tahtının varisi ile evlendi. Evlendikleri gün, kendisine His Royal Highness stili verildi. Kraliçe II. Elizabeth'in babası olan dönemin Birleşik Krallık Kralı VI. George tarafından Duke of Edinburgh yani Edinburgh Dükü olarak atandı.

1952 yılında babasının ölümü üzere tahta geçen II. Elizabeth'e konsortluk eden Philip deniz kariyerini sonlandırdı.Prens unvanlarından feragat eden Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı. Philip Birleşik Krallık'ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun süre Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü.

UNVANLARI

10 Haziran 1921 – 28 Şubat 1947: Altesleri Yunanistan ve Danimarka Prensi Philip
28 Şubat 1947 – 20 Kasım 1947: Teğmen Philip Mountbatten
20 Kasım 1947 – 22 Şubat 1957: Kraliyet Altesleri Edinburgh Dükü
22 Şubat 1957 – günümüz: Kraliyet Altesleri Büyük Britanya Prensi Philip, Edinburgh Dükü

31 Aralık 2019'da Danimarka Kraliçesi II. Margrethe'nin yayımladığı Kraliyet Kararnamesi ile Prens Philip, Danimarka prensi olma hakkını kaybetti. Philip, 1947'den beri Danimarka prensi olmasa bile, Kraliçe II. Margrethe, kararnamenin tüm zamanları kapsadığını belirtti.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.