Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

24 Haziran 2018 genel seçim sonuçları TBMM'deki sandalye dağılımı açısından da önemli olacak. AK Parti ve MHP'nin parti olarak, BBP'nin de AK Parti sıralarından katıldığı Cumhur İttifakı seçimi önde götürüyor. CHP, İYİ Parti ve SP'nin parti olarak, Demokrat Parti'nin de İYİ Parti sıralarından katıldığı Millet İttifakı ikinci sırada. Her iki ittifak da Meclis'e girebiliyor. HDP'nin Meclis'e girebilmesi için ise yüzde 10 barajını aşması gerekiyor. HDP'nin barajı aşıp aşmayacağı Meclis'teki sandalye dağılımını da etkileyecek. 

MİLLETVEKİLİ DAĞILIMINI ANLIK VERİLERLE GENEL SEÇİM SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu ile Meclis'teki 550 milletvekili sayısı 600'e çıkmıştı. 600 milletvekili ile Meclis aritmetiği de değişti.

Habertürk TV, Show TV, Bloomberg HT ortak yayınıyla seçime ilişkin bütün haberleri takip edebilirsiniz

TOPLANTI YETER SAYISI: Meclis'in toplanabilmesi için üye tam sayısının en az 3 te 1’i gerekirken toplantı yeter sayısının en az 184 olması gerekiyordu. Yeni sistemde toplantı yeter sayısı 200’e çıkıyor.

KARAR YETER SAYISI: TBMM’de toplananların salt çoğunluğunun karar yönünde oy kullanması gerekir. Salt çoğunluk sayısı hiçbir zaman TBMM’nin dörtte birinin bir fazlasından az olmamalıdır. Buna göre, karar yeter sayısı, yeni sistemde 139'dan 151'e yükselecek.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YETER SAYISI: Anayasa değişikliği için karar yeter sayısı eski sistemde Meclis üye tam sayısının 3'te 2'si olan 367 milletvekili sayısı yeni sistemde 400 olacak.

REFERANDUM KARARI: Anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesi için 550 sandalyeli Meclis'te 330 oy yeterli oluyorken, yeni sistemde 360 oy gerekecek.

YÜCE DİVAN: TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun, yani en az 301 milletvekilinin vereceği önergeyle cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılması talep edilebilecek, üye tam sayısının beşte üçünün, yani 360 vekilin oyuyla soruşturma açılmasına karar verilecek ve soruşturma açılmasının ardından Yüce Divan'a sevk için ise üçte iki çoğunluk, yani 400 milletvekilinin desteği gerekiyor.

ERKEN SEÇİM KARARI: TBMM'nin erken seçim kararını ise beşte üç çoğunluk, bir başka deyişle üye tam sayısı 600'e yükseltilen Meclis'te 360 oyla alınabiliyor. 

BAKMADAN GEÇME