Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplandı. Toplantı sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifa iddialarına karşılık olarak, "Muharrem Bey'in CHP'den çok oy almasını savunduk zaten. Dolayısıyla biz Muharrem Bey'in bütün çalışmalarına katkı verdik. Gösterdiği performansı yerinde bulduk. CHP'den çok oy almasaydı sorun çıkacaktı. Partide ne olacağına partililer karar verir. 9 ay sonra yerel seçimler var. Duvarın kalan kısmını orada yıkacağız. Koltuk sevdalısı olanların bu partide yeri yoktur" dedi. 24 Haziran seçimleri sonrası Kılıçdaroğlu için parti içerisinden istifa çağrısı gelmişti.

CHP MYK Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda 24 Haziran seçimlerinde partinin aldığı oyların değerlendirmesi yapılacak. Yaşanan oy kaybıyla ilgili parti kurmaylarından istenen çalışma masaya yatırıldı. 

Öte yandan Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin bugün ya da yarın bir araya gelmesi bekleniyor.

TOPLANTI SONRASI KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

CHP MYK toplantı sonrası Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin satırbaşları şöyle:

"Öncelikle bizim sesimizi bir şekilde Türkiye'ye duyuran arkadaşlara teşekkür ediyorum. Oy kullanan bütün vatandaşlara teşekkür ediyorum. Bir başka teşekkürüm gönüllü demokrasi savunucularına. Hiçbir şey beklemeden binlerce gönüllü görev yaptı. Hiçbir beklentileri yoktu. Bu ülkede demokrasi olsun diye yola çıkıp bize destek verenlere teşekkür ediyorum. Bütün baskılara şantajlara, tepkilere rağmen yüreklice görev yapan CHP örgütlerine teşekkür ediyorum."

"OHAL vardı, baskılar vardı, bıçaklananlar vardı. Yılmadan görevlerini yapan CHP'li gençlerimiz vardı. Radyoları, televizyonları, yüzde 95'i kontrol ettiler. Sevgili vatandaşlarıma hatırlatmak isterim. Daha önceki seçimlerde İçişleri Bakanları görevlerini bırakırdı, Valiler rahat çalışsın diye. Adalet Bakanı istifa ederdi, adalete gölge düşmesin diye. Onlar da istifa etmediler. CHP'nin hangi koşullarda zoru gerçekleştirdiğini bilmesini isterim. Ne yaptılar? Seçimlerle toplumun üstündeki ölü toprağını, korkuyu kaldırdılar? AK PArti'ye 7 puan kaybettirdiler. Tüm tv, radyolara, baskı, şantajlara rağmen yaptılar. Bu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz yapabilirz algısını herkese anlattılar. Dünün tek adamı bugünün topal ördeğidir. Her istediğini yapamayacak. Parlamentonun itibarını biz koruyacağız. Bu milletin demokrasiye özlemi var. Birlikte yaşama özlemi var. Kavgadan uzak durma özlemi var. Duvarın bir kısmını yıktık. Azimle duvarın diğer kısmını yıkacağız. Bu seçimin tek kaybedeni vardır, AK Parti'dir. Parlamentoda çoğunluğunu kaybetmiştir. Kazanan demokrasidir."

 

 

"Bu süreci, bu sonucu kolay elde etmedik. Hangi süreçlerden buraya geldiğimizi herkesin bilmesi lazım. Daha seçime girmeden iktidarın kumpas kurduğunu fark ettik. Bir siyasal partinin önünü açtık. Rakibimiz olan siyasal partinin önünü açmak için her şeyi yaptık. Bu bizim demokrasiye olan sevgimizi gösterir. Bu bizim parlamentoya verdiğimiz önemi gösterir. Anadolu'yu barıştırdık. Millet İttifakı'nı kurduk. Toplumun gerginlikten uzak durmasını sağladık. Güzel bir geleceğe bakma hedefini ortaya koyduk. Millet İttifakı tarihimizin en önemli kuruluşlarından olacaktır."

"Örgütümüz sandıklara sahip çıktı. Her oyun üstüne titredik. Demokrasimize sahip çıktık. Sağlıklı işleyen bir demokraside devletin liyakat esasına göre işleyen yerde sandık güvenliğinden söz edilmez. İktidar liyakatı sonlandırdığı için, militanları gönderdiği için bunu yaptık. Orta Anadolu'da CHP'nin sesi daha gür çıkacaktır. Artık o iller şunu görecekler, bizim parlamentoda bir sesimiz var. Sorunlarımızı Meclis'e götürenler var. Sahada nasıl sahip çıkılır, parlamentoya taşınır herkes görecek. 12 Eylül darbe hukukunun getirdiği seçim barajını yerle bir ettik. Kazanan demokrasi oldu."

 "Bütün renkleri, görüşleri parlamentoya taşımayı başardık. Bu bizim demokrasiye olan bağlılığımızı gösterir. Biz bu konuda da bütün barajları yerle bir ettik. Her milletvekili, her il, ilçe başkanı gönü birliği içinde milletin hukukunu koruyacağız. Sarayın çıkardığı kararnameler sonuna kadar irdelenecek. Nerede mücadele gerekirse orada mücadele verilecek. Gazi Meclis'in itibarı korunacak. Sıradan bir Meclis değil orası. Yetkilerinin büyük kısmının elinden alındığının farkındayız. Onu da biliyoruz. Kısa sürede içtüzük değişikliği gelince Meclis'in hukukunu koruyacağız. Ekonomide, mutfakta yangın var. Bu süreç sıradan bir süreç değil. Vatandaşın ekonomisini koruyacağız. Bilgileri halktan gizleyecekler. Bunları ortaya çıkaracağız."

Muharrem İnce'nin açıklamaları - "Demokrasiye inanmayan bir insan tebrik edilemez. Yasama, yürütme ve yargıyı kendine bağlayan adam tebrik edilemez. Nesini tebrik edeceğim? Güçler ayrılığını getirecekse, Anayasayı düzenleyeceğiz diyorsa ilk ben tebrik edeceğim. Seçim sonuçlarında her şey olabilir."

Mahir Ünal'ın açıklamaları -  Biz dış telkinlerle kendi politamızı oluşturmayız. Biz demokrasiyi savunuyoruz. 

İstifa çağrıları - Muharrem Bey'in CHP'den çok oy almasını savunduk zaten. Dolayısıyla biz Muharrem Bey'in bütün çalışmalarına katkı verdik. Gösterdiği performansı yerinde bulduk. CHP'den çok oy almasaydı sorun çıkacaktı. Partide ne olacağına partililer karar verir. 9 ay sonra yerel seçimler var. Duvarın kalan kısmını orada yıkacağız. Koltuk sevdalısı olanların bu partide yeri yoktur.