Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
HABERTURK.COM

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler yerel seçimlere çevrildi. 2019 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin öne çekilmesi konuşuluyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın yerel seçimlerin öne alınması yönünde yaptığı açıklamanın ardından erken seçim siyasetin gündemine yerleşti. Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin tamamlanmasının ardından, siyasi partiler yerel seçim hazırlıklarına başladı. Yerel seçimin normal koşullarda 24 Mart ya da 31 Mart 2019’da yapılması planlanıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleri sonrasında "Milletimizin verdiği mesajı aldık önümüzdeki dönem eksikleri tamamlayacağız" demişti.

FAKIBABA'DAN İLK AÇIKLAMA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, yerel seçimlerin kasım ayına alınmasının doğru olacağını dile getirdi. Fakıbaba, "Çok rekabet olacak. Bence biz hemen hızlı bir şekilde hükümet kurulduktan hemen sonra başlamak zorundayız. Yeni bir seçim atmosferine gireceğiz. Diğer partiler de aynı şeyi yapacak" ifadelerini kullandı.

Fakıbaba şunları söyledi: "Değişebilir mi? Bu konuda haberler çıkıyor, Kasım ayına alınacak diye. Ben bilmiyorum ama ben eski bir belediyeci olarak böyle bir şeyin doğru olacağına şahsen inanıyorum. Niye? Siyasi olarak düşünmüyorum. Ben iki dönem yaptım, dönemlerime bakıyorum. Nisan'ın ikinci haftasına doğru mazbatanızı alıyorsunuz. Hoş geldin, kutlamalar, çaydır, davettir. Bir iki ayınızı alıyor. Daha takım kuramamışsınız, proje yapamamışsınız. Ve işi tam kavrayamamışsınız. O yılı kaybetmiş oluyorsunuz. Ama bu Kasım ayına çekildiği zaman, belediyecilikte öyle aylardır bunlar. Bu 5 ay sizin için önemli bir zamanı iyi değerlendirme anıdır. Hem tebrikleri kabul ediyorsunuz, belediyeciliği öğrenmeye çalışıyorsunuz ve o yılı boşa harcamamış oluyorsunuz. Kasım ayı olursa bütün belediye başkanlarının bir yıl daha kazanacağını öngörüyorum. Bu sene de zaten erken seçim olmamış olsaydı, Haziran-Temmuz ayından itibaren aday olacağım, olmayacağımın telaşıyla bu sefer işler yine yarıda kalıyor. Bunları önlemek ve iki yılı kurtarmak adına bunun 1 Kasım'a alınması doğru olacaktır."

2014 YEREL SEÇİMLERİ

PARTİOY ORANIBÜYÜKŞEHİRİLİLÇE
AK PARTİ43,161830561
CHP26,6168158
MHP17,6835106
BDP4,222867
BBP1,56  5
SP2,78  8
DP0,72  7
DİĞER0,801 12


CHP'DEN İLK YANIT: HAZIRIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partilerinin tüm teşkilatlarıyla yerel seçimlere hazır olduğunu belirterek, "Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz." dedi.

CHP'nin olası erken yerel seçime hazır olup olmadığı yönünde açıklama yapan Torun, "CHP tüm teşkilatlarıyla yerel seçimlere hazırdır. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz" yanıtını verdi. CHP olarak hangi yerlerde daha başarılı olabileceklerini, hangi yerlerde az oyla seçimi kaybettiklerini belirlemek üzere daha önce akademik ve siyasi fizibilite çalışması başlattıklarını ancak 24 Haziran seçimleri nedeniyle bu çalışmanın yarım kaldığını aktaran Torun, bu çalışmayı yeniden başlatacaklarını söyledi.

Seyit Torun, yerel seçimlerin erkene alınıp alınmayacağı konusunda henüz kendilerine bir şeyin ulaşmadığını, konunun takipçisi olduklarını da sözlerine ekledi.

ELİTAŞ: GÜNDEMİMİZDE YOK

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Habertürk'e yaptığı açıklamada, "Gündemimizde yok" dedi. Elitaş, CHP'nin desteğinin gerekli olduğunu vurguladı. Erken seçimin AK Parti ve CHP'nin uzlaşmasıyla gündeme geleceğini dile getirdi. MHP kaynakları ise yerel seçimlerin öne çekilmesinin gündemlerinde olmadığını iletti.

İSMAİL KAHRAMAN: ANAYASAYA AYKIRI OLUR

Fakıbaba'nın açıklamaları sonrası erken seçimle ilgili değerlendirmede bulunan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yerel seçimlerin erkene alınmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu, seçimin yapılacağı tarih hakkında hüküm bulunduğunu belirterek, "Genel seçimlerde yoktu ama mahalli seçimlerde var. Zaten geldi. Mart'a ne kaldı? O üç ayı adayların belirlenmesi olarak düşünün. 6 aylık bir zaman kaldı" dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR

Anayasa'nın 67. Maddesi'nde de “seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakları” düzenleniyor. Bu maddeler doğrultusunda, yerel seçimin Mart 2019 öncesine çekilebilmesi için Anayasa değişikliği gerekiyor.

400 OY GEREKİYOR

600 sandalyeden oluşan yeni TBMM yapısında, Anayasa değişikliği için 400 oy gerekiyor. 360 oyun aşılması halinde Anayasa değişiklik teklifi referanduma sunulabilecek. Meclis’te AK Parti’nin 295, MHP’nin 49 milletvekili var. CHP’nin 146, HDP’nin 67, İYİ Parti’nin 43 oyu var.

24 HAZİRAN 2018 GENEL SEÇİM SONUÇLARI

PARTİOYORAN (%)VEKİL
AK PARTİ21.335.58142,56295
CHP11.348.87822,64146
HDP5.865.97711,7067
MHP5.564.51411,1049
İYİ PARTİ4.990.7109,9643

NOT: 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri'ne ittifak sistemi ile girildiği için İYİ Parti'nin oyu yüzde 10 barajının altında kalsa da bulunduğu ittifak barajı aştığı için aldığı oy oranınca milletvekili çıkarabilmiştir.