Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Amerikan dergisi Vanity Fair'de ABD Başkanı Trump'ın Beyaz Saray eski baş stratejisti Steve Bannon ile yapılan söyleşide Bannon, oldukça sarsıcı ifadeler kullandı.

Beyaz Saray'da özellikle Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner ile yaşadığı çatışmaları ortaya döktü ve Jared ile Ivanka'nın adını birleştirerek "Tüm kötü kararların başı Javanka" ifadesini kullandı. Bannon ile 'Javanka' arasındaki gerilim bir noktada o kadar yükseldi ki, Bannon Ivanka'yı dışarıya haber sızdırmakla suçlayıp 'Sızdırma Kraliçesi' dedi, Ivanka da buna karşılık 'Lanet olası yalancı' diyince, Trump, tarafları uzlaştırmak için Oval Ofis'te bir toplantı düzenledi.

Bannon, ABD Adalet Bakanı olmak için Alabama Senatörlüğü koltuğunu bırakan Jeff Sessions'ın yerine gelecek ismi belirlemek için yapılan seçimde Cumhuriyetçi aday Roy Moore konusunda da Ivanka Trump'a yüklendi. Bannon, Moore'a yöneltilen reşit olmayanlarla cinsel ilişki suçlamasına Ivanka'nın karşı çıkmamasını ve Cumhuriyetçilerin koltuğu Demokratlara kaptırmasını eleştirdi.  Ivanka Trump, "Cehennemde çocuklara taciz edenler için özel bir yer var" demişti. Bannon da bununla ilgili, bir kadının 13 yaşındayken Donald Trump'ın tacizine uğradığı iddiasına göndermede bulundu.

FBI Direktörü James Comey'nin kovulmasıyla Bannon ile Jared Kushner arasındaki ipler koptu. Bannon, bunu "Modern siyasi tarihteki en aptalca karar" diye niteledi.