Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gizem Sevinç SELVİ/ HABERTÜRK 

Dikkatinizi çekmiştir, farklı disiplinleri bir araya getiren spor dalları bu ara pek revaçta. Piloxing de bunlardan biri. 2009’da İsveçli dansçı Viveca Jensen tarafından ortaya atılan piloxing sayesinde bugün dünyanın 80 ülkesinde, 1 buçuk milyon kişi müzik eşliğinde yumruk sallarken, bir yandan pilatese selam çakıyor. Hollywood’da pişen piloxing tez zamanda bize de düşmese şaşardık, zira Vivice Jensen’in ekürisi Mia Smith geçtiğimiz hafta İstanbul’a geldi, Sports International Ataköy’de masterclass verdi. Sonra da ayağının tozuyla taytını giyip sorularımızı yanıtladı. İşte yükselen trend piloxing’e dair her şey. 

Piloxing ne anlama geliyor?

Piloxing; boks ve pilates tekniklerini harmanlayarak ikisinden de yarar sağlamayı amaçlayan yepyeni bir dal.

Son dönemde farklı dinamikleri bir araya getiren yeni spor dalları çok trendi. Neden sizce?

Füzyon dediğimiz bu tip dersleri ilginç kılan, farklı disiplinlerden sağlanan yararları tek potada eritebilmesi. Piloxing’de de kardiyodaki gibi çok yüksek enerji harcarken aynı zamanda boksun yaşattığı hazzı yaşıyorsunuz. Öte yandan pilatesin verdiği denge hissi ve postüral faydalar var. Dolayısıyla bu üçünü yaşamak için 3 ayrı derse gitmeniz gerekmiyor, 45 dakikada hızlıca çözüyorsunuz. 

İnternetteki videolarda sadece kadınlar var, piloxing sadece kadınlar için mi?

Tabii ki hayır! Başlangıçta Viveca Jensen tarafından kadınlar için yaratıldığı doğru. Amacı kadınları, hem fiziksel hem mental olarak güçlendirmek. “Evet güçlü olmak zorundasınız, aynı zamanda kontrol sizde olmalı ve feminen, seksi hissetmelisiniz” diyor Viveca. 

Kadınlara özgüvenli hissettiren sporların bu kadar yükselmesini neye bağlıyorsunuz?

Çok fazla kadın boks da yapıyor. Boks her zaman revaçtaydı. Enerji atmak ve güçlü hissetmek için mükemmel bir yol, aynı zamanda duyguları dışa vurmayı sağlıyor. 

“Piloxing vücut şekillendirmek için iyi bir yol” diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. Her derste bin kalori yakmakla kalmıyorsunuz, vücudunuz gerçekten kıvama geliyor. 

Bin kalori mi? Bugüne kadar duyduğum en yüksek rakam bu.

Dersin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte “1 saatte 1000 kalori” diyoruz evet. 

Haftada kaç gün yapılmalı piloxing?

Bu çok kişisel bir soru, herkes için değişir. Başlangıç seviyesindeki biriyle, aktif birinin ihtiyaçları aynı olmayacaktır. Ama ortalama biri için haftada 3 ders hiç fena sayılmaz. 

İyi bir stress atma yöntemi de aynı zamanda...

Tüm egzersizler bir biçimde stres atmaya yardımcı oluyor ama ne kadar olduğu, yaptığınız spora ve kişiye göre değişebilir. Biz piloxing için bize gelenleri “Her şeyi bırak gitsin, terle ve keyif al” diye motive ediyoruz. Harika geri dönüşler alıyoruz. 

Herkes piloxing yapabilir mi?

Herkes yapabilir. 15 yaşın altındakilere önermiyoruz ama onun dışında sağlıklı olan herkes, bu sporu yapabilir.