Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD’nin yeni seçilen başkanı Biden, 27 Ocak 2021’de, 2019 yılı sonu itibarıyla kamunun elinde bulunan (Posta, güvenlik, ulaştırma vs) 645 bin aracın “Sıfır Karbon Emisyon” hedefine uyumlu olacak şekilde, elektrikli araçlara (EV) çevrilmesi için çok ses getirecek bir kararname imzaladı.

Bloomberg’in verilerine göre 2019 yılı itibarıyla, Federal Hükümet ve Eyaletler bazında kamunun elinde, 150 bini ağır hizmet aracı olmak üzere 645 bin araç var ve bunların sadece yüzde 4’ü hibrid, yüzde 1’de elektrikli.

Birkaç istatistik daha vermek gerekirse;

645 bin araç 2019 yılında 7.2 milyar km yol yapmış ve 1.7 milyar litre petrol tüketmiş.

Bu araçların tamamının elektrikli modellere geçirilmesin, 20 milyar $’ın üzerinde bir maliyeti olacağı hesaplanıyor.

Biden'ın kamunun ellindeki otomobil ve pick-up’ların elektrikli araçlar ile değiştirilmesi kararnamesinin bir şartı daha var: Araçların ABD’de yapılmış olması, ithal olmaması

Halihazırda ABD’de üretimi yapılan EV araçlar; Tesla’nın bütün modelleri, Nissan’ın Leaf’i, BMW X3 ve X5, GM Ford Escape. Tesla’nın yüksek satış rakamı sayesinde ABD’de EV üretim yapan firma sayısı az olmasına rağmen, toplam EV satışının % 74’ü ABD’de üretilen araçlar.

2020 yılında ABD’de toplam 210 bin adet Elektrikli araç satılmış. Bu satışın % 64’ünü Tesla (137 bin) gerçekleştirmiş.

2011-2020 ABD’de Elektrikli Araç (EV) Toplam Satış

Tesla - 662 bin - %40

GM - 240 bin - %15

Nissan - 146 bin - %9

Ford - 120 bin - %7.5

BMW - 102 bin - %6

VW - 57 bin - %3.5

Fiat Chrysler - 32 bin - % 2

Rakamlardan anlaşılacağı üzere Biden’ın imzaladığı kararname, ABD’de elektrikli araç piyasasına müthiş rekabet ve beraberinde yüklü bir yatırım getirecek.

Ama iş sadece elektrikli araba üretimi ile bitmiyor.

Elektrikli arabanın en önemli kısmı batarya.

Tesla’nı sahibi Elon Musk 2030 yılında senede 20 milyon adet EV araç satmayı planlıyor. Bu sayı 2019’daki satış rakamının 50 katı. Musk'ın "..Biz planlarımızı buna göre yaptık ama batarya şirketleri çok geriden geliyor” diye sitem etmesinin sebebi de, elektrikli eraç satışının, batarya üretimindeki artışa paralel gitmek zorunda oluşu.

Elektrikli batarya üretimi yüksek finansman ihtiyacını ve kabaca 4 yıllık bir fabrika kuruluş ve full kapasite çalışma süresini gerektiriyor. Bu sebeple sektöre son dakikada eklenen yeni oyuncu pek bulunmuyor.

Bloomberg’in araştırmasına göre ABD’de mevcut Lityum batarya kapasitesi 42GWh. Bunun büyük kısmı Tesla - Panasonic ortak üretimi.

2025 yılında bu kapasitenin LG, SK Innovation başta olmak üzere ,yatırımlarına başlamış şirketlerin de üretime geçmesiyle, 3 katına yani 125 Ghw’e çıkması bekleniyor..

Bloomberg’in tahminlerine göre, 2025 yılında ABD’de lityum batarya ihtiyacı 93GWh olacak. Bir başka ifade ile ABD kendi ülkesinde satılacak EV araçların batarya ihtiyacını karşıladığı gibi üzerine de batarya ihracatçısı olacak.

2021 yılına girdik, 2025 göz açıp kapanıncaya kadar geçecek.

Elektrikli araçlar hızla hayatımıza giriyor.

ABD başta olmak üzere büyük oyuncular da, 5 yıllık 10 yıllık planlarını buna göre yapıyorlar.

Türkiye’nin en büyük ihracat kalemi olan otomobil sektörü, tamamen konvansiyonel üretim yaptığı için bu yarışın şu an tamamen dışında.

Gemlik’te üretime geçecek yerli Elektrikli Otomobil fabrikası elimizdeki tek koz.

Ancak onun da üretim kapasitesinin de sınırlı olacağı ve batarya başta olmak üzere önemli aksamlarında büyük oranda dışarıya bağlı kalacak olması işin can sıkıcı tarafı.

En kısa zamanda yabancı EV üreticilerini alım garantisi, arsa gibi teşviklerle Türkiye’de üretime ikna etmemiz lazım.

Aksi durumda 30 yılda Türkiye'de oluşan otomotiv üretim eko sisteminin buhar olup gittiğini görebiliriz.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • ilker 5 gün önce Kısaca TOGG dan vazgeçelim mi diyorsunuz yani!
    CEVAPLA
0:00 / 0:00