İlk kez geçtiğimiz ekim ayında Köln Intermot Show'da yüzünü gösteren ve hakkında çok konuşulan BMW'nin 6 silindirli K 1600 GT ve GTL modelleri sonunda yollara çıkıyor. Özellikle uzun seyahatleri seven motosiklet tutkunlarının merakla beklediği bu yeni motosikletleri yakından tanımak için Güney Afrika'da yapılan dünya lansmanına katıldım ve iki modelle de uzun bir yolculuğa çıktım. Cape Town'ın bol virajlı yollarında heyecanlı ve keyifli bir seyahatle K 1600 GT ve GTL modellerini test etme imkanı buldum.

Hacimli ve ağır yapıları nedeniyle ilk başta tedirginlik yaratan GT ve GTL, yola çıkar çıkmaz ne kadar dengeli, rahat ve kıvrak olduğunu hissettiriyor. BMW mühendislerinin beğenilen çizgilerinin ve kaliteli işçiliğin göze çarptığı bu yeni modeller, 6 silindirli motorun sağladığı titreşimsiz, yumuşak ve uyumlu sürüşle adeta otomobil konforu sunuyor.

K 1600 GT modeli daha sportif ve ergonomik, K 1600 GTL ise touring sınıfının yeni lüks motosikleti olarak öne çıkıyor. İki modelde de elektronik kumandayla ayarlanabilen ön camlar, rüzgârı kesiyor ve böylece yola sessiz ve konforlu bir şekilde devam ediyorsunuz. 319 ve 348 kg ağırlığındaki ağır sıklet motosikletlerin yakıt tüketimiyle ilgili merakınızı da hemen gidereyim. Motoru aynı olan iki motosikletle, 90 km hızla 100 km yol yaptığınızda 4.5 litre, 120 km hızla ise 5.7 litre benzin tüketiyorsunuz.

Şaft aktarmalı, 6 vitesli motosikletlerin seleleri, özellikle partneriyle seyahat etmeyi seven touring tutkunlarının hoşuna gidecek özelliklere sahip. Yüksekliği ayarlanabilir, ergonomik, geniş ve ısıtmalı selelerle, sürücü kadar yolcunun rahatlığı da düşünülmüş. Her iki modelde de, tekerleğin kaymasını engelleyip duruş mesafesini kısaltan BMW Motorrad'ın Integral ABS sistemiyle, DTC (Dinamik çekiş kontrolü) gibi özel donanımla üst seviyede sürüş güvenliği sağlanmış.

Motor ve şasileri aynı olan, son teknolojinin kullanıldığı iki modelde üç ayrı sürüş modu var: Rain (Yağmur) Road (Yol), Dynamic (Dinamik). Yol ve sürüş şartlarına göre ideal kullanım tercihinizi yapıp motorun çekiş gücünü değiştirebiliyorsunuz. Gazın ve motorun çok daha yumuşak tepki vermesi, tekerleklerin ıslak yolda kaymasına engel olmak için Rain, motorun çok daha kısa sürede hızlı tepki vermesini istiyorsanız Road, bu tepkileri daha etkili hissetmek için de Dynamik modu seçebiliyorsunuz.

K 1600 modellerinde adeta geleceğin kokpit sistemi dizayn edilmiş.  

Bilgi ekranı da diyebileceğimiz, 5.7 inçlik renkli LCD ekranda ne görmek istiyorsanız, çoklu kontrol sisteminden onu seçiyorsunuz.  Ekranı, isteğinize göre kontrol paneli, müzik çalar, şürüş modları ya da navigasyona çeviriyorsunuz. Ayrıca iPod, USB, MP3'le istediğiniz müziği de dinleyebiliyorsunuz.

GECE SÜRÜŞÜNDE ÖNEMLİ ADIM
BMW'nin iki modele de uyguladığı heyecan uyandıran bir yeniliği daha var; Xenon farlara ve yerleştirilen sensörler sayesinde farlar yolu düz olarak aydınlatmaya devam ederek sürücüye geniş bir görüş alanı da kazandırıyor.

K 1600 GT ve GTL mart ayı sonunda Türkiye'ye geliyor. K 1600 GT 30 bin 900 Euro, GTL ise 32 bin 900 Euro.

TEKNİK ÖZELLİKLER

BMW K 1600 GT-GTL

Motor: 6 silindir, 1649 cc

Maksimum güç: 160 Bg.

Maksimum tork: 175 Nm

Sele yüksekliği: 810-830 mm (GT) 750-780 mm (GTL)

Ağırlık: 319 kg. (GT), 348 kg (GTL)

Depo kapasitesi: 24 lt. Yedek depo: 4 lt.

Maksimum yolcu ve ağırlık taşıma kapasitesi: 221 kg.

Uzunluk: 2324 mm - Genişlik: 1000 mm

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!