Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    AK Parti'de aday başvuruları alınırken 3 dönem kuralına istisna tanınabileceği, eski vekillerin de başvurabileceği söylenmişti ama tam olarak öyle olmadı.

    7 Haziran seçimleri sonrasındaki 5 aylık dönem hariç, üst üste 3 dönem görev yapanların tamamı elendi.

    Böylece kamuoyunun tanıyıp bildiği Binali Yıldırım, Mustafa Şentop, Hayati Yazıcı, Bülent Turan gibi çok sayıda AK Parti kurmayı liste dışı kalmış oldu.

    Açık konuşalım, iki dönem kuralı uygulayan HDP hariç hiç bir parti böylesi kritik bir seçimde vitrinini yüzde 65 oranında yenilemeyi göze alamadı.

    Erdoğan yepyeni yüzlerle yola çıkıyor.

    Sahada kurmayların popülarite boşluğunu ise bakanları milletvekili yaparak dolduruyor.

    Böylece yeni kurulacak hükümette yepyeni bir kabine kuracağının da işaretini veriyor.

    Bu seçimde ilk kez aday olan onlarca aday ve çevresi AK Parti'ye yönlenerek sinerji yaratacak. Ne de olsa ilk kez aday olanların motivasyonu eskilerden daha güçlü olacaktır.

    Kısacası Erdoğan 20 yıllık iktidarının yorulduğu izlenimine karşı tabanına yenilenme mesajı verdi.

    Eğer ki liste dışı kalanları küsmeden sahada çalışmak konusunda motive edebilirse kazançlı çıkabilir.

    Bu arada 600 sayfaya yakın bir seçim beyannamesi hazırlamışlar.

    İçinde sosyal yardımlardan depreme karşı alınacak önlemlere, ekonomiden dış politikaya pek çok başlıkta geçmişte yapılanlar ve gelecek vaatler sıralanmış.

    Seçmenin ilgisini çekecek ekonomik vaatler de olacakmış.

    Bir kısmını bugün yapılacak aday tanıtım toplantısında duyacağız.

    Hizmet odaklı bir söylem ile AK Parti tabanını konsolide etmeye, kararsızları geri döndürmeye çalışacaklar.

    Karşılarında kendilerini zorlayan bir muhalefet olmadığını düşünüyorlar.

    CHP oyları TİP'e kayabilir

    CHP oyları TİP'e kayabilir
    0:00 / 0:00

    CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu kendisinin adaylığını destekleyen 4 küçük partiye vefalı davranarak toplamda 72 milletvekiline kontenjan açtı. CHP listelerinden girecek 5 İYİ Parti adayını da ekleyince bu sayı 77 ediyor.

    Ben bu hamlenin Meclis’te hem CHP’ye hem bu 4 partiye hem de Millet İttifakı’nın Meclis’teki sandalye sayısına negatif etki edeceğini düşünüyordum. Nitekim haklı olduğum dün CHP’ye yakın pek çok ismin özellikle Sadullah Ergin ve Emine Erdoğan’ın eski danışmanı Selma Silkin Ün’e gösterdiği tepkiden ortaya çıktı.

    Bu liste ile ne İsa’ya yaranabilirler ne Musa’ya…

    Eski AK Partililere oy vermek istemeyen muhalif CHP seçmeni Cumhurbaşkanlığı’nda Kılıçdaroğlu’nu desteklese bile Meclis’te partisine oy vermeyebilir. Buradan ortaya çıkan tepki oyları TİP’e ve Memleket Partisi’ne kayabilir.

    Oyları böldüğü için Muharrem İnce’ye tepki gösteren ciddi bir kalabalık var. Onların tercihi son dönemde 4 milletvekiline sahip olmasına rağmen keskin bir muhalefet tarzı izleyerek dikkat çeken TİP’e yönelebilir.

    Pek çok popüler ismi aday gösteren TİP beklenenden fazla milletvekili çıkarırsa şaşırmam doğrusu…

    REKLAM

    Öte yandan AK Parti’ye mesafeli endişeli muhafazakârlar için Saadet, Deva ve Gelecek’ten oluşacak bir blok ciddi bir alternatif olabilirdi. Bunu kurmaya başarmadılar. Şimdi o seçmeni gidip "6 Ok"a mühür basmaya ikna etmeleri çok zor. Bu durumda CHP’nin toplamda alacağı oy da düşecektir.

    CHP’de aday listelerine giremeyen pek çok isim de bu stratejiyi suçlayacak. Bu da saha motivasyonunda eksikliğe yol açabilir.

    Öte yandan büyük bir iddia ile yola çıkan Deva ve Gelecek havlu atmış oldular. Türkiye geneli oylarının yüzde kaç olduğu bile ortaya çıkamayacak.

    Yeniden Refah Partisi kendi logosu ve listeleriyle girerek son derece öz güvenli ve akıllıca bir hamle yaptı. Seçimden sonra ittifaktan ayrılıp müstakil davranacaklarını, iktidara dönük eleştirilerinin sürdüğünü de açıkça dile getiriyorlar. Dolayısıyla arayışta olan bir grup muhafazakâr seçmen Meclis seçiminde YRP’ye yönlenirse bu da sürpriz olmayacak.

    Seçimin talihsizleri

    Seçimin talihsizleri
    0:00 / 0:00

    Depremzedeler yardım beklerken milletvekili olabilmek için belediye başkanlığından istifa eden, bu nedenle çokça tepki toplayan Hatay valisi listeye alınmamış. AK Parti kendisine iyi bir ders vermiş oldu.

    İbrahim Tatlıses tam 4. kez AK Parti’den başvuru yaptı ama yine aday gösterilmedi. Tatlıses Erdoğan’ın tüm sanatçı buluşmalarında bulunan bir isim, yani araları iyi diye biliyoruz. Niye reddediyorlar ki acaba?

    Asıl sürpriz CHP’nin Candan Erçetin’i aday göstermemesiydi. Yani bu kadar sevilen bir sanatçıya seçilemeyeceği bir yer bile olsa listeye almamanın nedeni ne olabilir ki?

    Diğer Yazılar