Son Dakika

Diyabet tedavisinde bir sahtecilik örneği ve 3 bakanlığa 3 soru

19.05.2018 - 04:51 | Güncelleme:

 

BİRKAÇ gün önce internette bir ilan gördüm. “Şeker hastalığından % 96 garanti kurtulun” yazıyordu. İlaç bir damla. Sabah ve akşam birer damla öneriyor.

Kendi internet sitesinde 3 milyon kutu sattığını iddia ediyor. Yaşamının üçte ikisini diyabetle geçirmiş bir hekim olarak “Böyle etkili ve bu kadar satışı yapılmış bir ilaçtan nasıl haberim olmaz” diye biraz da kendime kızarak konuyu araştırdım.

BİR ‘MUCİZE İLAÇ’ İLANI

İlanın ana sayfasında “Türkiye’de 7.2 milyon şeker hastası var” diye bir başlık var. İlanda beyaz önlüklü, beyaz sakallı, boynunda stetoskoplu olan orta yaşı aşmış ciddi yüzlü bir doktorun büyük boy fotoğrafı. Fotoğrafın altında “Avrupa Diyabet Vakfı Yönetim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karaibrahimoğlu” yazıyor.

Prof. Karaibrahimoğlu, “Türkiye ve Avrupa’da 22 yıllık bilgi birikimimi doğal şeker tedavisini formüle etmek için kullandım” diyor. Sonra ekliyor: “Bu ilaçtan sabah 1 damla, akşam 1 damla bir bardak su ya da çaya damlatılarak için, şeker hastalığından % 96 garantimi kullanarak kurtulun. Bu ilaç açlık kan şekerini anında dengeler, insülin iğnesine gerek kalmaz, şeker seviyesini 1 ayda düşürür.” İlanın asıl önemli kısmı sonraki bölümlerinde.

HASTA YENİ BİR TEDAVİYE NASIL İNANDIRILIR?

Diyabet hastaların etkilemek için her türlü argüman kullanılmış. Tedavi partnerleri olarak diyabet alanında iki önemli kuruluşun adı verilmiş. Türkiye Diyabet Vakfı ve International Diabetes Federation Europe. İlanda her yerde resmi logoları var.

“İlaç formülü bakanlık onaylı ve % 100 doğal içeriktir. Tüm siparişler 4177 sayılı tüketici kanunları kapsamında faturalı ve geri iade garantilidir” denilmiş.

İlanda 4 büyük gazete, Habertürk, Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazetelerinin ilanla ilgili manşet haberleri ve resmi logoları konulmuş. Her gazetenin isim başlığının altında o gazete için sürmanşet atılmış.

Birinde “Şeker tedavisinde devrim yaratan buluş” diyor, ikinci gazetenin manşetinde “Türk tıp tarihinde büyük gelişme var” diyor, üçüncü gazetede “Şeker damlasının satışı izdiham yarattı” haberi var, dördüncü manşet en çarpıcısı: “Şeker hastalığı tedavisinde çağ atladık.”

Altında da bu ilacı satın alan ve kullanan hastaların görüşleri var. Bir hasta “Artık şeker için hâlâ insülin vuranlara yazık, bu ilacı kullandım 4.5 ayda sağlığıma kavuştum” diyor. Bir hasta da “Tip 2 diyabetim ve diyabet gözlerime vurdu. Bu ilacı kullanarak 4.5 ayda sağlığıma kavuştum” diyor, açıklamalar böyle gidiyor. Hasta görüşlerinin altında bir not: “1618 yorum gizlendi.”


MUCİZE İLACIN FORMÜLÜ

İlanda, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bir resmi ve yanında “Karakekik otuyla pankreasınızı onarın” diye bir açıklama.

Sonraki sayfada Dr. Ender Saraç’ın resmi ve yanında “Kan şekerini dengeleyen ve savaşan çörek otu yağı, diyabetten kurtarır” diye bir açıklama.

Hemen altında Prof. Dr. Canan Karatay’ın resmi ve yanında bir yazı: “Avşar otu diyabet tedavisinde iğne ya da kimyasal ilaçların kullanımına gerek kalmadan pankreas ve karaciğer onarır, şeker hastalığını bitirir.” Bu üç açıklamadan sonra mucize ilacın formülünü veriyor:

“Bu ilaç bu uzmanların önerisiyle Karakekik, Avşar otu, Çörek otu yağı ve Limon, Melisa otu kullanılarak elde edilmiştir. Yılın diyabet ilacı, hemen satın alın” diyor.

İLAN RESMİ, RUHSAT BAKANLIKTAN

İlan, korsan bir ilan değil. Son dakika haberleri veren sitenin resmi ilanlar bölümünde yer alıyor. Bu site belli ki çok okunan bir site. İlan her 3-4 haberde bir verilerek gün boyu yayınlanıyor.

Belli ki birileri gelip bu siteye resmi olarak başvurmuş, bedelini ödemiş, faturasını almış. Yani bu ilan öyle hayali, kim tarafından verildiği belli olmayan ilanlardan değil.

İlan o kadar etkili ki üzerinde Türkiye Diyabet Vakfı’nın logosu olduğu için her gün onlarca insan vakfı telefonla arıyor.

Gelen telefonların sıklığı nedeniyle Türkiye Diyabet Vakfı’ndan bir yetkili, ilacın siparişi için bu siteyle mail yoluyla iletişime geçiyor.

Maille yanıt alıyor, adı soyadı ve telefonu isteniyor ve bu bilgilerden sonra şirketten bir kişi telefonla iletişime geçiyor, fiyat konusunda bilgi veriyor.

Bir şişesi 129 TL ve 89 TL’ye indirilmiş, 2 şişesi 149 TL, 3 şişe alındığında 229 TL ve 1 şişe hediyesi var. Ödeme “Kapıda kredi kartı ile” diyor.

Ürün gelmiş geçmiş en etkili ürünlerden birisi olan metformin etken maddeli ilaçların eczane fiyatından 5 kat daha pahalı.

“Resmi ruhsatınız var mı?” sorusunu telefondaki kişi, “İlacımız Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsatlıdır” diye yanıtlıyor.

Yetkili sipariş veriyor, ilaç geliyor, parasını ödüyor ilacı alıyor.

İlacın üzerinde üretici firmanın adı ve adresi var. Güvenirlik belgeleri sıralanmış. Ürün bilgileri kutuda yer alıyor.

Yani bu bitkisel karışımın üretici firması belli, adresi belli, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, gıda kodeksi belli, büyük bir haber sitesine resmi ilan veriyor. Bu ilan uzun süre yayınlanıyor, ilandaki adrese başvurulduğunda bu ürünün temsilcileri çıkıyor, sipariş verdiğinizde evinize kadar geliyor. Buraya kadar her şey yasal gibi görünüyor.

 

HASTALAR NASIL ALDATILIYOR?

Ancak asıl dolandırıcılık bundan sonra başlıyor. İlaç bitkisel karışım. Ama diyabet gibi on milyon insanı ilgilendiren bir hastalığın kesin tedavisini yapan ilaç olarak lanse ediliyor.

İlanda bu ilacı bulduğunu söyleyen beyaz önlüklü, boynunda stetoskopu, konunun uzmanıymış gibi gösterilen ve insanlara hastalığı % 96 iyileştirme garantisi veren kişi sahte, fotoğrafı sahte, açıklamalar bilim dışı.

İlanda Türkiye’nin en büyük 4 büyük gazetesinin ismi ve logosu kullanılıyor, manşet attırılıyor, bunlar da sahte.

Diyabet hastalarını bu sahtekârlığa inandırmak için izinsiz olarak Türkiye Diyabet Vakfı, Uluslararası Diyabet Federasyonu gibi saygınlığı olan kuruluşların logolarını kullanıyor, bu ürünün partneri olduğunu yazıyor.

Satış sistemi, illegal ürünlerin satış sistemi gibi. Ürünü alacak kişinin önce adı-soyadı, telefonu tespit ediliyor, sonra evine kuryeyle gönderiliyor. Satış merkezi yok. Sonunda kendi sitelerindeki rakam doğruysa 3 milyon kutu satış.

SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİNE SORUYORUM

BÖYLE bir ürüne bakanlığınız tarafından verilmiş bir ruhsat var mıdır?

Eğer yoksa resmi ruhsatlı ilacın bile reklamını yapmanın yasal olmadığı bu ülkede, Sağlık Bakanlığı ruhsatı olmayan bir ürünün diyabet gibi on milyon hastayı ilgilendiren bir hastalığı % 96 iyileştirme vaadiyle boy boy ilan verip hastaları kandırmasını nasıl engellemeyi düşünüyorsunuz?

Bu ilanlara inanarak sizin ruhsat verdiğiniz ilaçları kullanmayı bırakan ve bu ürünleri kullanmaya başlayan, bir süre sonra da “diyabet ketoasidoz” komasına girmiş onlarca hasta örneği var. Nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?

TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİNE SORUYORUM

BÖYLE bir ürüne bakanlığınız tarafından verilmiş bir ruhsat var mıdır? Eğer varsa bu ruhsatı ilaç ruhsatı olarak mı verdiniz yoksa “Bitkisel karışımları ihtiva eder” olarak mı verdiniz?

Bitkisel karışım olarak verdiyseniz bu karışımın sizin adınızın da kullanılarak hastalıkları % 96 tedavi eden ilaç adı altında satılması ve büyük rantlar elde edilmesi karşısında bir önlem aldınız mı, almayı düşünüyor musunuz?

ADALET BAKANLIĞI YETKİLİLERİNE SORUYORUM

BIR dönem yaşlı insanları “Ben savcıyım, polisim” diye kandırarak paralarını ve altınlarını alan insanlar vardı, başarılı önlemler almıştınız. Burada da hasta insanları, doktor, profesör unvanlı sahte kişiler yaratıp, saygın meslek kuruluşlarının izinsiz adını kullanıp “Hastalığı % 96 iyileştiren ilaç” diye umut vererek kandırıp paralarını alan ve sağlığını tehlikeye atan insanlar hakkında aynı duyarlılığı göstermeyi düşünüyor musunuz?

SONUÇ

ÖNCELIKLE bilinmesini isterim ki bitkisel tamamlayıcı destek ürünlere karşı değilim. Ancak bu ürünlerin hastalıkları kesin tedavi eden ilaçlar gibi satılmasına, hastaların suiistimal edilerek kandırılmasına, bakanlıkların isminin kullanılıp hasta sağlığıyla oynanmasına karşıyım. Bu insanlar, sizin bizim ailemizden birileri olabilirdi.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 09 Kasım 2018 Cuma 23:56
  okumasam bende inanıyordum,ilgili makamlar gerekeni yapsın.
 • Misafir 09 Kasım 2018 Cuma 12:20
  istemeyin sakın bir daha o telefona ulaşamazsınız.
 • Misafir 31 Ekim 2018 Çarşamba 14:01
  İnsan sağlığıyla oynamak bu kadar ucuz olmuş demek. para gelsinde ne olursa olsun şayet bu doğru değilse tamamen bir cinayettir. Yetkililer bu reklamları görüyor herhalde niye önlem alınmıyor. Benimde 2 dane torunmum var biri 1 yaşında diğeri 6 yaşında bu ilaçları bende alacaktım. valahi yazık.....
 • Misafir 19 Ekim 2018 Cuma 15:09
  gercekten inandım. eczaneye gidip alacaktım. Allah razi olsun sizden
 • Misafir 12 Ekim 2018 Cuma 11:26
  sitede yorum bile yapmana olanak sağlanmıyor yorumu yapanlar nasıl yaptı yada büyük ihtimalle oda onların oyunu oysaki haberi görünce sevinmiştim ufak bir araştma sonucu sizin yazınızı okudum sahtecilik olduğunu zaten biliyoruz ama insan tutunacak bir dal aradığı için onlara inanmak istemesi geliyor insanın içinden çok tşk ederim bilgilriniz için
 • Misafir 14 Ekim 2018 Pazar 17:32
  hergün internetten değişik isimlerle geliyor bende bunlar sahtekar dolandırıcı diye yazıyorum zaten. ilanlarında ne bir adres nede telefon numarası yok ben yanılıp istedim beni 150 lira dolandırdıla
 • Misafir 11 Ekim 2018 Perşembe 12:33
  teşekkürler hocam bizleri blgilendirdiginiz için bende aimaya dusunuyordum. saygilar. sunarım
 • Misafir 09 Ekim 2018 Salı 14:32
  Çok teşekkür ederim bu aydınlatıcı makaleniz için. Sizin gibilerin sayısının çoğalması dileğiyle çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
 • Misafir 08 Ekim 2018 Pazartesi 19:22
  tam bende almayı düşünürken prof.adını soyadını yazıp bi araştırayım dedim bu yazı çıktı karşıma bende inanmıyorum bu tip internet ilanlarına ama ikna olmak üzereydim teşekkürler temel beye bide maalesef türkiyede herşey başıboş ilgilenen yok internet böyle bir sürü tv kanalları var böyle tanınmış doktorların ismini kullanıyorlar yazık bu insanlara
 • Misafir 03 Ekim 2018 Çarşamba 11:54
  Bilgilendirici açıklamalar için teşekkür ederim. Faydalandım.Bilgilendirici açıklamalar için teşekkür ederim. Faydalandım.
 • Misafir 30 Eylül 2018 Pazar 05:58
  Tebrik ediyorum.
 • Misafir 28 Eylül 2018 Cuma 13:54
  aynı şekilde iki kutu bende sipariş verdim.ilaç geldi üzrinde ne bir açıklama nede bakanlık işareti var .Anladım ki ruhsatsız üretiliyor.Demek ki bizide kandırmışlar insanlar lütfen araştırsınlar .olan bizim 158tl sağlığımıza oluyor .lütfen cebimizi ve sağlığımız düşünerek sizde düşmeyin bu tuzağa saygılarımla.
 • Misafir 09 Ağustos 2018 Perşembe 15:32
  Arkadaş ben DİA LAP kullandım gerçekten şekerim dengeleniyor ancak tekrar facebock dan sipariş ettiğimde bana adının diazin olarak değiştiği söylendi ancak diazin i getirttim. 229.000 TL. ödedimancak bu diazinin içeriği ile Dia lap 'ın içerikleri çok farklı kısaca dolandırıldığımı düşünüyorum. bu nasıl bir dolandırıcılık anlamak zor. hasta insanların parasının sömürülmesi haramın haramıdır. Savcılığa şikayette edeceğim.,Bu kişiler hasta sömürüsü yaptıkları için yazıklar olsun.
 • Misafir 27 Temmuz 2018 Cuma 12:20
  hocak size sonsuz tesekkurleeimi sunuyorum. allahim sizi ve sizin gibi insanlari aydinlatan durust hocalari korusun.y.yildirim
 • Misafir 25 Temmuz 2018 Çarşamba 13:32
  Bende diyabet vakfını arayarak bizzat bilgi aldım. Tamamen yalan haberdir. Bu gibi durumlarda kesinlikle araştırma yapmanız lazım, emin olmanız lazım arkadaşlar. Şeker hastalığını silen bi durum olsa mutlaka bilgimiz olur hastanelerden, eczanelerden v.s
 • Misafir 17 Temmuz 2018 Salı 09:32
  bende aldim bayramdan beri kullaniyorum fark etmedi ilaclarimida kullaniyorum galiba kandirdilar
 • Misafir 16 Temmuz 2018 Pazartesi 14:44
  bende bile bile bu damlayı alanlardanım.. Ama sorun bakalım niye... 2008 yılında tip2 diyabet teshisi kondu.. her 3 ayda bir gidiyorum sonuc şeker biraz daha ilerlemiş.. ilaçlara devam.. sabah akşam açlık tokluk sekeri için kendi canını yak dur.. evde çoluk çocuk muzdarip.. babam şeker hastası.. BİR UMUT diyorsun sonra.. BELKİ diyorsun.. sahte olduğunu bile bile.. ama tıbbınmda faydası yok.. gidiyorsun hastaneye suratı bir karış olmuş doktorlar hemşireler.. Hayattan soğumuş insanlar sizemi hayat verecek.. Dediğim gibi SADECE BİR UMUT..
 • Misafir 12 Temmuz 2018 Perşembe 10:09
  evet bende aldandim icinde inanın su var derhal bunlarin ustüne yeni başkanlik sistemi cokmesi lazim halk aldatiliyor ayrıca şekeri birderece bile düşurmüyor burdan bunları şikayet ediyorum
 • Misafir 11 Temmuz 2018 Çarşamba 15:26
  Şuan şoktayım bende inandım sipariş verdim ve şimdi geldi kargo, ne reçete var ne fatura var bir şişe almıştım ve şuan ne yapacağımı bilmiyorum 98 liram gitti geçmiş olsun
 • Misafir 08 Temmuz 2018 Pazar 12:12
  bende magdur olanlardan burisiyim sahtkarlara nasil bir ceza verdirebilirim
 • Misafir 05 Temmuz 2018 Perşembe 13:20
  ben eczacıyım.böyle bir şeyin bilimsel olarak mümkün olmadığını biliyorum.ama bizim eczane camlarına en ufak ilaç reklamı asmayı yasaklayan yetkililer bunları görmüyormu.merak içindeyim.
 • Misafir 02 Temmuz 2018 Pazartesi 10:49
  Bende sipariş verip aldım hemde dediğiniz gibi bir kurye eve kadar teslim ediyor yaklaşık bir aydır kullanıyorum hemde sabah 1 damla akşam bir damla değil kutunun üzerinde 15 damla diyor bende öyle kullandım ama bir değişiklik göremedim şeker hala 300 lere yaklaşık
 • Misafir 28 Haziran 2018 Perşembe 13:26
  Boyle mucizevi bir ilac neden saglik bakanlığından ruhsat alıp eczanelerde satılmıyor da internet sitelerinden isteyenlere ulaştırılıyor ,bir düşünün sevgili halkım.Artık ayalım.
 • Misafir 27 Haziran 2018 Çarşamba 13:12
  bu şekilde internetten sipariş verince gerçekmi diye telefon edip siparişi teyit ediyorlar .kapadıktan sonra siz arayın cevap yok.diyabet vakfıve hocaları kullanıyorlar bir damla diyorlar şişede 15 damla yazıyor.üreticinin verdiği adres arsa kimse yok.
 • Misafir 20 Haziran 2018 Çarşamba 13:35
  Merhaba Sayın Hocam , Sizin Yazınızı bu konuyu sosyal medya da gördükten sonra arıştırırken buldum.Tip 2 diyabetim.Önce Çakma prof'un ismini araştırdım.Hiç bir bilgi yok, ilaç denen çakma sıvı maddeyi araştırdım hiç bir bilgi yok. Toplumsal olarak biraz araştıramız gerekiyor diye düşünüyorum. Koskoca tıp dünyasının bilim adamlarının bulamadığı bir şeyi başka birinin nasıl bulduğunu birazcık düşünmemiz gerekiyor. Bu araştırma neticesin de bilgilendirmenizi bulduğum ve gerçeği öğrettiğiniz için çok teşekkür ederim. sağlıcakla kalın. Saygılarımla ,
 • Misafir 03 Haziran 2018 Pazar 06:42
  Iyiki sizin gibi dūrūst insanlar var.Tesekkůrler.
 • Misafir 31 Mayıs 2018 Perşembe 11:26
  bizleride aydınlattığınız için teşekkürler sizingibi toplumu bilgilendiren insanlaraher konuda uyarıcı ve aydınlatıcı bilgi veren insanlara çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum bizler doğruları bile sahtekarların yalanları kadar telaffuz edemiyoruz tekrar teşekkürler...
 • Misafir 29 Mayıs 2018 Salı 14:50
  Bir diyabet hasatası olarak bir saat önce ekranıma düşen bu "mucize ilacı" almak için heyecanla araştırıken orada adı geçen prf. hocayı araştırmak için google ye yazdığımda böyle bir isimle karşılaşmadım ve sizin yazınız çıktı. Daha öncede benzer konularda dolandırılmış bir vatandaş olarak size çok teşekkür ediyorum.
 • Misafir 27 Ekim 2018 Cumartesi 11:06
  ben inadım aldım iki aydır kullanıyorum hiç faydasını görmedim iyade garantisi var deddiler iyade edecek muhatap bulamıyorum dört kutu almışım birininin yarısını kullandım gözlerim ağrımaya başladı ilaci kestim bizi aldatıp hastalığımızdan yararlanarak rant elde edenler kendileri yerlerde sürünsün
 • Misafir 25 Mayıs 2018 Cuma 12:12
  Allah razı olsun bu yazıyı okumasaydım 230 gidecekti birazdan:sweat:
Kalan karakter : 300