ANKARALILAR iyi bilirler Altındağ Yeni Sanayi’deki ‘Üstünel Köftecisi’ni… Köftesinin lezzeti kadar sıra dışı sunumuyla da ünlüdür mekân.

Muşamba kaplı masaya oturup da köfte siparişi verdiğinizde ilk olarak samanlı bir kâğıt üzerinde bolca marul, maydanoz, dereotu, turp, nane, domates ve közde sarımsak gelir önünüze.

Ardından da o yağı ve suyu tam kıvamında köfteler.

Tıpkı İstanbul Bebek’te 3 ay önce açılan Masabuka’da olduğu gibi.

Masabuka aslen bir Yunan markası.

Köşebaşı Kebap’ın ikinci kuşak temsilcilerinden Melike ve Hasan Yeşilyurt çifti, sıkça gittikleri Thassos Adası’ndaki Masabuka Grill’in mutfağının müdavimi olduktan sonra karar vermişler bu markayı Türkiye’ye getirmeye.

Dediğim gibi bizim Ankara’daki köfteciyle hemen hemen aynı konsept.

Mönünün ağırlığını oluşturan köfte, tavuk, sosis ve mantarlar kömür ateşinde pişip patates kızartması, pide ve envai çeşit sosla kâğıt üzerinde servis ediliyor.

Lezzetleri şahane. Özellikle de sosisleri! Öyle artan malzemelerden filan değil, yüzde 100 dana etiyle elde dolduruyorlarmış sosisleri.

Bu özelliğiyle çocukları sosis seven anne babalar için adeta bir İngiliz limanı Masabuka Grill.

Tıpkı Yunan aile lokantalarında olduğu gibi Hasan ve Melike de bilfiil servisin içindeler.

Haliyle müşterileriyle çoktan dost olmuşlar, huyuna suyuna da hâkim olmuşlar.

Zengin bir bira mönüsü olan Masabuka’nın şarap mönüsü bu tip Yunan lokantalarında olduğu gibi yalnızca ‘ev şarabı’ ile sınırlı.

1 adet sosis siparişi verseniz bile yadırganmayacağınız Masabuka Grill’i bir deneyin derim.

 

**********

ARTIK KLİPLER ÇOK DAHA ÖNEMLİ

BUNDAN en az 20 yıl önce kaydedilmiş olmasına rağmen ne zaman bir Michael Jackson klibi izlesem düşünmeden edemem nasıl bir kafayla, emekle ve teknolojiyle çekildiklerini.

Bir daha da gelmedi zaten Jackson gibisi. Gelmeyecek de sanırım.

Paylaşım kanallarının akıl almaz bir hal aldığı günümüzde müzik listelerine girmenin yoluna çok da yerinde bir engel koydu İngilizler.

Bundan böyle parçaların single satışları, indirme rakamları ve çalınma sıklıkları kadar video kliplerinin izlenme oranları da belirleyici olacakmış.

Nasılsa parça tuttu diye çekilen vasat kliplerin yerini, emek verilmiş prodüksiyonların alacağına çok sevindim.

Darısı çoğu birbirinin aynı olan yurdum kliplerinin başına.

**********

ÇOBANIN ARMAĞANI NEDEN ÇAMSAKIZI?

MARMARİS Turunç’taki Dionysos Village’da tanıdım Ebru Mengen’i.

Güzel Sanatlar Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra Marmaris’teki Loryma’ya yerleşmiş. Bitkilerden merhemler ile deri keçeden şifalı pabuçlar imal ediyor elleriyle.

“Cilde iyi gelir” dediği ‘çamsakızı’ kavanozunu uzatırken de şu hikâyeyi anlatıyor bizlere. “Çoban o kadar fakirmiş ki, doğadan başka bir nimeti yokmuş sahip olduğu. O da bu nimetin en kıymetlilerinden biri olan ‘çamsakızı’nı armağan ederek almış yıllarca sevdiklerinin gönlünü.”

Ebru Hanım da bizimkini!

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!