KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • Yemin törenine damga vuran yün eldivenlerin sırrı!

  Dünya, 22 Ocak 2021

  Yemin törenine damga vuran yün eldivenlerin sırrı!

  ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin törenine ilişkin en çok konuşulan konulardan biri de Senatör Bernie Sanders'ın yün eldivenleri olmuştu. Çevre sorunlarına önem veren Sanders'ın eldivenlerinin hikayesi ortaya çıktı. Eldivenleri eskimiş kazakları değerlendiren bir ilkokul öğretmeni tarafından Sanders'a hediye edildiği belirtildi.

 • ABD'de dondurucu hatası: 1900 doz aşı çöpe gitti!

  Dünya, 22 Ocak 2021

  ABD'de dondurucu hatası: 1900 doz aşı çöpe gitti!

  ABD'de bir temizlik çalışanı yanlışlıkla dondurucunun fişini çekince Moderna'nın 1900 doz koronavirüs aşısı kullanılamaz hale geldi.

 • Oval Ofis'te dikkat çeken Biden dokunuşu!

  Dünya, 22 Ocak 2021

  Oval Ofis'te dikkat çeken Biden dokunuşu!

  ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden, yemin ettikten sonra Oval Ofis'te göreve başlamıştı. Biden'ın Oval Ofis'te yaptığı dikkat çeken değişiklikler ise gözden kaçmadı.

  Temsilciler Meclisi'nde Biden'a karşı azil hamlesi!

  Dünya, 22 Ocak 2021

  Temsilciler Meclisi'nde Biden'a karşı azil hamlesi!

  ABD'li Temsilciler Meclisi vekili Cumhuriyetçi Marjorie Greene, yeni Başkan Joe Biden'a karşı "azil maddesini" Meclise sunduğunu açıklarken, çoğunluk Demokratlarda olduğu için söz konusu adımın sonuca ulaşması beklenmiyor. Diğer yandan ABD Senatosu Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, eski Başkan Donald Trump'ın Senatodaki azil yargılamasının şubat ayı ortalarına kadar ertelenmesini önerdi

  Kongre'den Savunma Bakanı adayı Austin için muafiyet kararı

  Dünya, 22 Ocak 2021

  Kongre'den Savunma Bakanı adayı Austin için muafiyet kararı

  ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu, Başkan Joe Biden’ın Savunma Bakanlığına aday gösterdiği ancak askerlik mesleğinden emekli olmasının üzerinden 7 yıl geçmediği için Kongrenin muafiyetine ihtiyaç duyan emekli Orgeneral Lloyd Austin için gerekli muafiyeti tanıyan tasarıyı kabul etti

 • ABD'ye gelen yolculara karantina uygulanacak!

  Dünya, 22 Ocak 2021

  ABD'ye gelen yolculara karantina uygulanacak!

  Göreve geldikten birkaç saat sonra Donald Trump dönemi politikalarının geri çevrilmesine yönelik 17 kararname imzalayan ABD Başkanı Joe Biden, bugün Kovid-19 salgınına yoğunlaştı. 100 gün içinde aşı olan kişi sayısını 100 milyona çıkaracaklarını taahhüt eden Biden, yurt dışından ABD'ye giriş yapanlara karantina uygulanacağını açıkladı.

 • ABD'de halkın medyaya güveni 'en alt seviyede'

  Dünya, 22 Ocak 2021

  ABD'de halkın medyaya güveni 'en alt seviyede'

  ABD’de yapılan bir ankette medyaya güvenin tüm zamanların en düşük seviyesine indiği ve parti bazında Demokratların yüzde 57’sinin, Cumhuriyetçilerin ise sadece yüzde 18’inin medyaya güvendiği belirtildi.

 • Arap liderler, ABD Başkanı Biden'ı tebrik etti

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Arap liderler, ABD Başkanı Biden'ı tebrik etti

  Irak, Ürdün, Lübnan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderleri, yayımladıkları mesajlarla yemin ederek göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden'ı kutladı.

  Tüm gelenekleri yıkan Trump bunu da yıkar mı?

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Tüm gelenekleri yıkan Trump bunu da yıkar mı?

  ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın vedasıyla, dünya yeni güne öngörülemez bir liderin artık başkanlık koltuğunda olmayışına uyandı. Trump'ın son mesajında altını çizdiği şey ise, bunun bir son olmadığıydı. Peki tüm gelenekleri yıkan Trump, yıllardan beri ABD'de süregelen iki partili sistemi de yıkabilir mi? Merve Elmacı'nın haberi...

  Biden'dan ne beklemeli: Yeni başkanın 100 günlük planı

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Biden'dan ne beklemeli: Yeni başkanın 100 günlük planı

  ABD'de Donald Trump başkanlığında geçen çalkantılı 4 yılın ardından Joe Biden yemin ederek göreve başladı ve ABD'nin 46. başkanı oldu. Koronavirüs salgınıyla yıpranan, toplumsal kutuplaşmanın zirve yaptığı ve dış politikada müttefiklerinden uzaklaşan bir ülke teslim alan Biden yönetimi ilk 100 günde hem Trump döneminin icraatlerini tersine çevirmeyi hem de koronavirüs salgının yaralarını sarmayı hedefliyor... Barış Kaygusuz'un haberi...

 • Kamala Harris'in Hintli dayısı konuştu!

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Kamala Harris'in Hintli dayısı konuştu!

  ABD'nin ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı Kamala Harris'in Hindistan'da yaşayan dayısı, Harris'i tebrik etmek için ABD'ye gideceğini söyledi.

 • Melania Trump'ın şimdiki planı ne?

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Melania Trump'ın şimdiki planı ne?

  ABD'nin eski First Lady'si, 45. Başkanı Donald Trump'ın eşi Melania Trump dört yıl boyunca Trump ile katıldığı programlarda, mimikleri, Trump'a mesafesiyle her hareketiyle konuşuldu. Melania'nın şimdi neler yapacağı ise merak ediliyor. ABD basınında yer alan haberlerde ise, modelliğe geri döneceği, Trump'tan boşanacağı ya da sosyal sorumluluk projelerine devam edeceği gibi birçok iddia yer alıyor.

 • ABD'ye futbolu sevdiren Türk

  Kültür-Sanat, 15 Aralık 2019

  ABD'ye futbolu sevdiren Türk

  Ahmet Ertegün, ABD'ye futbolu sevdiren Türk oldu. ABD'de kurduğu Atlantic Records ile dünyaca ünlü birçok şarkıcıyla çalışan Ertegün, kurduğu New York Cosmos futbol takımına Pele, Carlos Alberto, Franz Beckenbauer'ı transfer ederek ABD'ye futbolu sevdirdi. Türk olmasına rağmen Türkiye'de 1990'ların ortalarında Tarkan'ı dünyaca ünlü yapma çabasıyla tanınan Ahmet Ertegün'ün hayatını ve çalışmalarını Habertürk'ten Mehmet Çalışkan 'Haftanın Portresi'nde derledi

  ABD Başkanı Biden ilk kararnamelerini yayımladı!

  Dünya, 21 Ocak 2021

  ABD Başkanı Biden ilk kararnamelerini yayımladı!

  ABD Başkanı Biden, Trump yönetiminin geri çekildiği Paris İklim Anlaşması ve DSÖ'ye yeniden katılmaya yönelik başkanlık kararnamelerini imzaladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Biden'ın Paris İklim Anlaşması ve Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) yeniden katılma kararını memnuniyetle karşıladı. Öte yandan Biden, görevindeki ilk gününde Donald Trump'ın politikalarını geri çevirmeye yönelik toplam 17 kararnameye imza attı

  "ABD küresel masaya geri dönüyor"

  Dünya, 21 Ocak 2021

  "ABD küresel masaya geri dönüyor"

  Beyaz Saray'ın yeni Sözcüsü Jen Psaki, Joe Biden'ın yeni döneminde salgını yenmeye odaklandığının altını çizdi. ABD'nin dış politikada etkin rol oynayacağını anlatan Psaki, "ABD küresel masaya geri dönüyor" dedi

 • Dünya liderlerinden Biden mesajı!

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Dünya liderlerinden Biden mesajı!

  ABD'nin yeni başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris'in yemin ederek göreve başlamasının ardından dünya liderlerinden ikiliye tebrik mesajları geldi.

 • ABD'li bilim insanları araştırdı! Ömrü uzatıyor

  Sağlık, 21 Ocak 2021

  ABD'li bilim insanları araştırdı! Ömrü uzatıyor

  ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, düzenli olarak acı biber yemek, kanser veya kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere hastalıklardan kaynaklanan erken ölüm riskini azaltıyor ve ömrün dörtte bir oranında uzamasını sağlıyor. Kırmızı acı biberin haftada en az iki kez tüketilmesini öneren Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "İltihap giderici ve anti kanser etkisi var. O yüzden sofranızdan eksik etmeyin" dedi

 • Yemin töreninde kıyafetlerle verilen siyasi mesaj!

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Yemin töreninde kıyafetlerle verilen siyasi mesaj!

  ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın yemin törenine katılanların 'mor' rengi tercih etmesi siyasi bir mesaj olarak yorumlandı. Başta başkan yardımcısı Kamala Harris olmak üzere, Hillary Clinton ve Michell Obama gibi isimler mor tercih eden isimler arasındaydı. Peki 'mor' rengin tercih edilmesinin altında yatan mesaj ne?

  Demokratlar Senato'da da çoğunluğu ele geçirdi

  Dünya, 21 Ocak 2021

  Demokratlar Senato'da da çoğunluğu ele geçirdi

  ABD'de Demokratlar, yeni senatörlerin de yemin etmesiyle, Temsilciler Meclisinin ardından Senatodaki çoğunluğu da ele geçirdi