KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atatürk Havalimanı

İstanbul'da ilk hava meydanı, askeri amaçla 1912 yılında, Yeşilköy'de açıldı. 1944 yılında Chicago'da imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasından sonra, İstanbul/Yeşilköy'de uluslararası bir hava limanı yapılmasına karar verildi. Bu hava limanının yapımı için 1947 yılında, Westinghouse Electric International Company ve The IG White Engineering Corporation ile sözleşme imzalandı. 1949'da başlanan inşaat, 1953'te tamamlandı ve 01 Ağustos 1953 yılında Yeşilköy Hava Limanı adı ile hizmete açıldı.

Liman, o günün teknolojisiyle uluslararası standartlarda 05/23 pistine, taksiyollarına, 10 bin m2'lik modern yolcu terminaline, bakım hangarlarına, radyo alıcı-verici cihazlarına ve yedek enerji santraline sahipti.

Hava ulaşımının gelişmesi üzerine, 05/23 pisti yetersiz kalınca yeni bir pist yapılmasına karar verildi. 1968 yılında yapımına başlanan 45 m. genişliğinde ve 3 bin m. boyundaki 17/35 pistinin inşaatı, 1972 yılında tamamlandı.

1971 yılında Yeşilköy Hava Limanı için bir master plan uygulamaya konuldu. Plan, 05/23 ve 17/35 pistlerinden başka, her biri yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli 4 terminal binası ve mütemmimlerinden oluşuyordu. Mimar Hayati TABANLIOĞLU tarafından hazırlanan proje, THY Hangar Tesisleri, Kargo Tesisleri, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Blok, Aydınlatma Sistemi, Elektrik Dağıtım Sistemi, eski 05/23 pistinin yeniden yapımı, akaryakıt ikmal tesisleri ile diğer tesisleri kapsamaktadır. Söz konusu projenin içinde yer alan Dış Hatlar Terminali 29 Ekim 1983'de işletmeye açıldı. 1985 yılında, kavuştuğu modern görünümü ile Atatürk Hava Limanı adını aldı.

Gelişen hava kargo taşımacılığı nedeniyle 1993 yılında Kargo Terminali Tesisleri hizmete verilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla ortaya çıkan bavul ticareti ve artan charter yolcu trafiğine hizmet amacıyla 7 Aralık 1995 yılında C Terminali işletmeye açılmıştır. C Terminali, 16 Ocak 2000 tarihinde yolcu hizmetine kapatılmış, 2002 yılında ise özel şirketlerin kargo operasyonları için kullanılmaya başlanmıştır.

Artan yolcu trafiği nedeniyle, Yap-İşlet-Devret modeliyle yeni bir dış hatlar terminali yapımına karar verilmiş, proje yarışmasıyla proje belirlenmiş daha sonra ise Yap-İşlet-Devret modeliyle yapım ihalesi gerçekleştirilmiştir. Yeni terminal, 10.01.2000 tarihinde işletmeye açılmıştır. Yeni terminalin yolcu kapasitesi 20 milyon yolcu/yıl'dır.

Yapılan genişletme ve yenileme çalışmaları sonucunda havalimanımızın kapasitesi 25.500.000 dış hat ve 12.800.000 iç hat olmak üzere toplam 38.200.000 yolcu/yıl'a çıkartılmıştır.

Atatürk Havalimanı Haberleri

 • Atatürk Havalimanı'nın kapanacağı tarih belli oldu

  İş-Yaşam, 16 Ocak 2019

  Atatürk Havalimanı'nın kapanacağı tarih belli oldu

  İstanbul Havalimanı'nın açılışı sonrası, Atatürk ve İstanbul Havalimanı'nın kullanım şartları ile transfer programı da açıklandı. Buna göre; İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci 1 Mart 2019 saat 03:00´de başlayacak, 3 Mart 2019 saat 00:00'da sona erecek. Atatürk Havalimanı tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere 3 Mart 2019 saat 00:00 itibariyle kapatılacak

 • THY uçağına merdiven aracı çarptı

  Gündem, 14 Ocak 2019

  THY uçağına merdiven aracı çarptı

  İstanbul-Roma seferini yapmaya hazırlanan yolcu uçağına merdiven aracı çarptı. Kaza anı güvenlik kameraları tarafından görüntülendi.

 • Askeri kargo uçağının inişi sırasında lastiği patladı

  Gündem, 10 Ocak 2019

  Askeri kargo uçağının inişi sırasında lastiği patladı

  Bandırma’dan kalkarak Atatürk Havalimanına gelen C160 tipi askeri kargo uçağının inişi sırasında lastiği patladı. Pistte kalan uçak nedeniyle uçuşlar bir süre diğer pistten yapılırken, uçağın kaldırılmasıyla birlikte uçuşlar normale döndü

  Havalimanı otopark ücretlerine zam

  İş-Yaşam, 08 Ocak 2019

  Havalimanı otopark ücretlerine zam

  Havalimanlarının 2019 otopark tarifeleri de belli oldu. Şubat ayı sonuna kadar otoparkı ücretsiz olan İstanbul Havalimanı'nda otomobiller için kapalı otoparkın bir saatlik fiyatı 19.75 TL'den 21 TL'ye, bir günlük fiyatı ise 60 TL'den 63 TL'ye çıktı. Otomobiller için İstanbul Havalimanı'nda kapalı otoparkın bir aylık abonman fiyatı da 423 TL'den 444 TL'ye yükseldi

  THY'nin tarihine geçen yolcu!

  Gündem, 05 Ocak 2019

  THY'nin tarihine geçen yolcu!

  Türk Hava Yolları'nın İstanbul aktarmalı Katmandu-Boston seferini yapan uçağının yolcularından 102 yaşındaki Tibetli Ang Phurba Sherpini, 85 yıllık geçmişi olan THY'nin taşıdığı "en yaşlı yolcu" olarak tarihe geçti. 102'nci yaşını uçakta, ailesi ve uçuş ekibiyle pasta keserek kutlayan Sherpini, Atatürk Havalimanı'nda da kıyafetleri ve elinden bırakmadığı tesbihiyle ilgi odağı oldu. Uzun yaşamasının sırrını çok fazla tereyağı yemesine bağlayan Sherpini, sağlıklı olmasını ise "İnsanlara yardım etmek, iyi kalpli olmak ve güzel yaşamak" sözleriyle açıkladı. En yaşlı yolcu, Katmandu-İstanbul- Boston hattında yaklaşık 48 saati bulan uçuşu sırasında aynı zamanda üç kıtaya da ayak basarak, dikkat çekici bir seyahati gerçekleştirdi.

 • Atatürk Havalimanı’nda dönüş kuyruğu terminal dışına taştı

  Gündem, 01 Ocak 2019

  Atatürk Havalimanı’nda dönüş kuyruğu terminal dışına taştı

  Yılbaşı tatilinin ardından 2019'un ilk gününde Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde yolcu yoğunluğu yaşandı. Yeni yılın ilk gününde ülkelerine dönmek için Atatürk Havalimanı'na gelen yolcular, terminal girişinde ve pasaport noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu

 • 5 milyara uçuyoruz

  İş-Yaşam, 31 Aralık 2018

  5 milyara uçuyoruz

  2018'de dünya genelinde yaklaşık 4 milyar 300 milyon insanın havayolunu kullandığı tahmin ediliyor. 2018'de ‘Dünyanın en uzun ticari uçuşu’ ise en merak edilen haberlerden birisiydi. Singapur Havayolları'nın, Changi – Newark havalimanları arasındaki uçuşu hafızalara kazındı. Bu önemli gelişmeyi Airbus’ın uçak taşıyan uçağı Beluga XL modeli ve Boeing 777X modeliyle daha az yakıt harcayarak, daha uzun menzile sahip, katlanır kanatlı yeni modelinin testlerini tamamlaması haberleri takip etti. Güntay Şimşek 2018'in en çok konuşulan havacılık olaylarını yazdı.

 • Uçağa yetişiyor sananlar ikinci görüşlerinde gerçeği anladı!

  Gündem, 29 Aralık 2018

  Uçağa yetişiyor sananlar ikinci görüşlerinde gerçeği anladı!

  Atatürk Havalimanı'nda uçağının kalkışına 6 saat olan Slovenyalı ünlü ekonomi profesörü Milan Vodopivec, zamanını terminal içinde ilginç bir şekilde değerlendirdi. Spor kıyafetlerini giyen 66 yaşındaki profesör, önce yoga yaptı sonra da yolcuların ve çalışanların şaşkın bakışları arasında terminal içinde 1,5 saat boyunca tempolu bir şekilde 15 kilometre koştu.

  Büyük Göç'e yeni tarih

  İş-Yaşam, 28 Aralık 2018

  Büyük Göç'e yeni tarih

  Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma tarihi resmi olarak 3 Mart 2019'a ertelendi. DHMİ'den ilgili kurum ve şirketlere gönderilen yazıda daha önce 30-31 Aralık tarihlerinde yapılması planlanan taşınma işleminin ertelenme nedenleri şöyle sıralandı: Muhtemel olumsuz hava şartları, taşınma güzergâhı trafiğe kapatılacağı için yaşanması muhtemel mağduriyetler, taşınma işleminde kullanılacak 700 adet aracın geçici tescil işlemlerinin tamamlanmaması, yeni havalimanında görev yapacak gümrük ve emniyet personelinin eğitim ve tayin süreçlerinin tamamlanmaması.

  İstanbul Havalimanı’nda kira ve yolcu garantisi ne zaman başlayacak?

  İş-Yaşam, 27 Aralık 2018

  İstanbul Havalimanı’nda kira ve yolcu garantisi ne zaman başlayacak?

  Atatürk Havalimanı tüm kapasitesiyle ne zaman yeni meydana taşınırsa, İstanbul Grand Airport’un (İGA) yıllık bir milyar 45 milyon Euro bedelli kira ödeme süreci başlamış olacak. Ayrıca devletin de İGA’ya garanti ettiği yolcu servis ücreti de aynı dönemde devreye girecek. Tahmini olarak bu tarih mart veya nisan. Önce meydan işletilecek. Gelirler toplanacak. İstanbul Havalimanı'nı kullanan her dış hat yolcusundan yaklaşık 120 TL alınacak. Hâlihazırda Atatürk’te yaklaşık 80 TL alınıyor. Habertürk yazarı Güntay Şimşek yazdı

 • Kolombiyalı dansçılar ülkelerine döndü

  Gündem, 26 Aralık 2018

  Kolombiyalı dansçılar ülkelerine döndü

  Ülkelerine dönüş bileti alamayan ve kalacak yerleri olmadığı için Atatürk Havalimanı'nda 13 gün mahsur kalan Kolombiyalı dansçılar, ülkelerine döndü. Uçağa binişlerini cep telefonlarına kaydeden dansçılar, ülkelerine dönüşlerine ait görüntüleri de sosyal medya hesaplarından paylaştılar

 • İstanbul'da hava ulaşımına lodos engeli

  Gündem, 25 Aralık 2018

  İstanbul'da hava ulaşımına lodos engeli

  Son dakika... İstanbul'da akşam saatlerinde etkili olan lodos hava ulaşımında aksamalara neden oluyor.

 • 12 gündür havalimanında yaşıyorlar

  Gündem, 21 Aralık 2018

  12 gündür havalimanında yaşıyorlar

  Antalya’da otellerde dans gösterisi yapan Kolombiyalı dansçılar paraları olmadığı için ülkelerine gidemiyor. Atatürk Havalimanı çalışanları, 12 gündür bekleyen dansçılara yiyecek ve içecek temin ederek yardım etmeye çalışıyor. Ülkelerine dönmek için kişi başı 7 bin lirayı bulan uçak biletlerini alacak parası olmayan 7 kişilik grup adeta mahsur kaldığı havalimanında kendilerine uzatılacak yardım elini bekliyor

  Atatürk Havalimanı'ndaki yolcuları böyle görmediniz!

  Kültür-Sanat, 15 Aralık 2018

  Atatürk Havalimanı'ndaki yolcuları böyle görmediniz!

  Fotoğrafçı Mustafa Çankaya, 14 yıldır Atatürk Havalimanı'nda çalışıyor. Atatürk Havalimanı'ndaki insan çeşitliliğinden ve farklı kültürlerden ilham alan Çankaya, 100countries100faces (100yüz100ülke) projesiyle yabancı sitelerde haber oldu!

 • Koşu bandında ele geçti, Avustralya'ya gönderilecekti

  Gündem, 15 Aralık 2018

  Koşu bandında ele geçti, Avustralya'ya gönderilecekti

  Atatürk Havalimanı'nda bir kargo şirketine yapılan operasyonda koşu bandına zulalanmış 14 kilogram uyuşturucu ele geçirildi. Koşu bandının Avustralya'ya gönderilmek istendiği öğrenildi.

 • Türkiye'ye gizlice getirdi! Tam 12 milyon TL değerinde...

  Gündem, 08 Aralık 2018

  Türkiye'ye gizlice getirdi! Tam 12 milyon TL değerinde...

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda kaçak yollarla Türkiye’ye sokulmak istenen yaklaşık 12 milyon lira değerinde 34 kilogram gergedan boynuzu ele geçirildi.

 • Atatürk Havalimanı'nda böylesi ilk kez oluyor! Paketlere bakakaldılar

  Gündem, 22 Kasım 2018

  Atatürk Havalimanı'nda böylesi ilk kez oluyor! Paketlere bakakaldılar

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince İstanbul Atatürk Havalimanı’nda küçük poşetlere gizlenmiş 2 bin 540 adet kaçak alkollü içki ele geçirildi. Türkiye’de ilk kez bu yolla kaçakçılık olayı yapılmak istendi.

  ABD'li kadının havalimanında ölümü davasında karar çıktı

  Gündem, 20 Kasım 2018

  ABD'li kadının havalimanında ölümü davasında karar çıktı

  ABD vatandaşı Tracey Lynn Brown'un, 2013'te transit yolcu olarak bulunduğu Atatürk Havalimanında tartışma yaşadığı polisler tarafından etkisiz hale getirilmek istenirken nefessiz kalarak yaşamını yitirmesine ilişkin 12 polisle bir doktorun yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti sanık doktoru 12 bin 100 lira adli para cezasına çarptırırken, 1 yıl süreyle de doktorluk yapmasının yasaklanmasına karar verdi. Sanıklardan 4 polis memurunun "zor kullanma sınırlarının aşılması suretiyle ölümle neticelenen yaralanmaya neden olmak" suçundan 7 yıl altışar ay hapsine hükmedilirken, 7 sanık polisin ise beraatlerine karar verildi.