KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atatürk Havalimanı

İstanbul'da ilk hava meydanı, askeri amaçla 1912 yılında, Yeşilköy'de açıldı. 1944 yılında Chicago'da imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasından sonra, İstanbul/Yeşilköy'de uluslararası bir hava limanı yapılmasına karar verildi. Bu hava limanının yapımı için 1947 yılında, Westinghouse Electric International Company ve The IG White Engineering Corporation ile sözleşme imzalandı. 1949'da başlanan inşaat, 1953'te tamamlandı ve 01 Ağustos 1953 yılında Yeşilköy Hava Limanı adı ile hizmete açıldı.

Liman, o günün teknolojisiyle uluslararası standartlarda 05/23 pistine, taksiyollarına, 10 bin m2'lik modern yolcu terminaline, bakım hangarlarına, radyo alıcı-verici cihazlarına ve yedek enerji santraline sahipti.

Hava ulaşımının gelişmesi üzerine, 05/23 pisti yetersiz kalınca yeni bir pist yapılmasına karar verildi. 1968 yılında yapımına başlanan 45 m. genişliğinde ve 3 bin m. boyundaki 17/35 pistinin inşaatı, 1972 yılında tamamlandı.

1971 yılında Yeşilköy Hava Limanı için bir master plan uygulamaya konuldu. Plan, 05/23 ve 17/35 pistlerinden başka, her biri yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli 4 terminal binası ve mütemmimlerinden oluşuyordu. Mimar Hayati TABANLIOĞLU tarafından hazırlanan proje, THY Hangar Tesisleri, Kargo Tesisleri, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Blok, Aydınlatma Sistemi, Elektrik Dağıtım Sistemi, eski 05/23 pistinin yeniden yapımı, akaryakıt ikmal tesisleri ile diğer tesisleri kapsamaktadır. Söz konusu projenin içinde yer alan Dış Hatlar Terminali 29 Ekim 1983'de işletmeye açıldı. 1985 yılında, kavuştuğu modern görünümü ile Atatürk Hava Limanı adını aldı.

Gelişen hava kargo taşımacılığı nedeniyle 1993 yılında Kargo Terminali Tesisleri hizmete verilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla ortaya çıkan bavul ticareti ve artan charter yolcu trafiğine hizmet amacıyla 7 Aralık 1995 yılında C Terminali işletmeye açılmıştır. C Terminali, 16 Ocak 2000 tarihinde yolcu hizmetine kapatılmış, 2002 yılında ise özel şirketlerin kargo operasyonları için kullanılmaya başlanmıştır.

Artan yolcu trafiği nedeniyle, Yap-İşlet-Devret modeliyle yeni bir dış hatlar terminali yapımına karar verilmiş, proje yarışmasıyla proje belirlenmiş daha sonra ise Yap-İşlet-Devret modeliyle yapım ihalesi gerçekleştirilmiştir. Yeni terminal, 10.01.2000 tarihinde işletmeye açılmıştır. Yeni terminalin yolcu kapasitesi 20 milyon yolcu/yıl'dır.

Yapılan genişletme ve yenileme çalışmaları sonucunda havalimanımızın kapasitesi 25.500.000 dış hat ve 12.800.000 iç hat olmak üzere toplam 38.200.000 yolcu/yıl'a çıkartılmıştır.

Atatürk Havalimanı Haberleri

 • Deniz Seki 30 kilo verdi

  Magazin, 19 Ağustos 2018

  Deniz Seki 30 kilo verdi

  Ünlü şarkıcı Deniz Seki havalimanında görüntülendi. Verdiği kilolarla çok konuşulan Seki, 30 kilo verdiğini açıkladı

 • Atatürk Havalimanı'nda yoğunluk

  Gündem, 17 Ağustos 2018

  Atatürk Havalimanı'nda yoğunluk

  Kurban Bayramı tatilinin başlamasının ardından Atatürk Havalimanı'nda yoğunluk yaşanmaya başladı. Havayolları yetkilileri, yolcularının uçuş saatinden en az 3 saat kala havalimanlarında olması konusunda uyarıda bulundu

 • Atatürk Havalimanı'nda zor anlar! Telefondan o sesi bile açtılar

  Gündem, 14 Ağustos 2018

  Atatürk Havalimanı'nda zor anlar! Telefondan o sesi bile açtılar

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar geliş katında bulunan polis aracının motor kapağına kedi girdi. Aracın başına gelen görevli polisler kediyi çıkaramayınca, itfaiyeye haber verdi. Son çare kedinin bulunduğu bölgeye hava ve su sıkan ekipler bir türlü hayvanı çıkartamadı. Çalışmaların sonunda araç, açık otoparka çekildi

  Burası Atatürk Havalimanı... O uçaklar için harekete geçildi!

  Gündem, 14 Ağustos 2018

  Burası Atatürk Havalimanı... O uçaklar için harekete geçildi!

  Atatürk Havalimanı'nda hurda uçaklar için harekete geçildi. İstanbul Atatürk Havalimanı apronunda hacizli ve hurda uçaklar dikkat çekiyor. Aprondan hurda uçakların çıkarılması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de çalışmalarda son aşamaya geldi. SHGM, "Havaalanlarında bekleyen Hava Araçlarının Terkini, Hurdaya Ayrılması, Tasfiye ve Ödeme İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar" hakkında yönetmelik taslağı hazırladı. Sektörün görüşlerine sunulan taslak yürürlüğü girdiğinde bu hurda uçaklar apronda uzun süre kalmadan dışarı çıkarılabilecek

 • İstanbul havalimanları yolcu sayısını artırdı

  İş-Yaşam, 11 Ağustos 2018

  İstanbul havalimanları yolcu sayısını artırdı

  Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları, yılın 7 aylık döneminde 58 milyon 548 bin 782 yolcuyu misafir etti. Yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdi. İki havalimanında 7 aylık dönemde icra edilen sefer sayısı ise 402 bin 154 olarak kayıtlara geçti

 • Atatürk Havalimanı'nda kaza: THY uçağına çarptı

  Gündem, 09 Ağustos 2018

  Atatürk Havalimanı'nda kaza: THY uçağına çarptı

  Atatürk Havalimanı'nda, Royal Air Moroc Havayolu'na ait yolcu uçağı, park halindeki THY uçağına çarptı

 • Sahipsiz valizden öyle bir şey çıktı ki!

  Gündem, 07 Ağustos 2018

  Sahipsiz valizden öyle bir şey çıktı ki!

  Sahipsiz valizden çıktı, inanamadılar! Atatürk Havalimanı'nda sahipsiz bir valizde yapılan kontrolde 9 gergedan boynuzu çıktı. Kanser ve cinsel gücü arttırıcı karışımlar için alternatif tıpta kullanıldığı öne sürülen gergedan boynuzlarının piyasa değerinin 12 milyon lira olduğu belirtildi.

  İki pilot arasında 'Çıkışta bekliyorum' polemiği

  Gündem, 06 Ağustos 2018

  İki pilot arasında 'Çıkışta bekliyorum' polemiği

  Pilotlar arasında görülmemiş tartışma! Atatürk Havalimanı'na iniş yapan iki uçağın pilotu arasında durma çizgisi polemiği bir süre sonra tartışmaya dönüştü. Kule konuşmalarına yansıyan tartışmada pilotlardan birinin "Çıkışta bekliyorum" sözlerine diğer pilot, "Görüşelim canım görüşelim" diyerek cevap verdi.

  Atatürk Havalimanı'na gidecekler dikkat!

  Gündem, 04 Ağustos 2018

  Atatürk Havalimanı'na gidecekler dikkat!

  Havayolu şirketleri için yaz sezonunu en yoğun olduğu Ağustos ayında uçaklardaki doluluk oranları yüzde yüze yaklaşırken seferlerde zaman zaman gecikmeler oluyor. İniş yapacak olan uçaklar havada kalkış yapacak olan uçaklar ise yerde uzun kuyruklar oluşturdu. Atatürk Havalimanı'ndan kalkış yapacak olan bazı uçaklar bağlantılı seferlerin yoğunluktan dolayı gecikmesi nedeniyle transit yolcularını bekledi

 • 15 Temmuz sonrası ilk kez ifade verdi

  Gündem, 31 Temmuz 2018

  15 Temmuz sonrası ilk kez ifade verdi

  15 Temmuz hain darbe girişiminde, Atatürk Havalimanı'nda tankların altına yatarak büyük bir kahramanlık örneği gösteren Metin Doğan müşteki sıfatıyla ifade verdi. Doğan, "İki yılı aşkındır cezaevindeler. Eğer suçsuzlarsa, yemek yememeleri, kendilerine bakmamaları, hayatlarının kaymış olması lazım. Hepsinin çok mutlu olduğunu, gülerek konuştuklarını görüyorum. Çok güzel saç tıraşı olmuşlar, çok bakımlılar. Suçsuz bir insanın psikolojisi böyle olmaz zaten" diye konuştu

 • Havalimanlarındaki yolcu sayısında artış

  İş-Yaşam, 26 Temmuz 2018

  Havalimanlarındaki yolcu sayısında artış

  Devlet Hava Meydanları işletmesi Genel Müdürlüğünün Haziran 2018 verilerine göre, 54 havalimanında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayısında artışı yaşandı. En fazla artış yüzde 98'lik oranla Kapadokya Havalimanında görüldü

 • 10 yıllık maaşına denk geliyordu!

  Gündem, 25 Temmuz 2018

  10 yıllık maaşına denk geliyordu!

  Atatürk Havalimanı'nda çalışan taksi şoförü Yüksel Yalınız, dün öğle saatlerinde aracında bulduğu bir çanta içindeki yaklaşık 300 bin lira değerinde altın ziynet eşyalarını sahibine teslim etti. Atatürk Havalimani Taksiciler Kooperatifine bağlı, başkasına ait araçta yevmiyeli çalıştığını, bulunan altının değerinin 10 yıllık maaşına denk geldiğini kaydeden Yalınız, "Yolcunun ihtiyaç sahibi olabileceğini düşündüğün için en ufak bir art niyet taşımadan geri getirdim" ifadelerini kullandı.

  Yağmur felç etti! İstanbul'a uçaklar da inemedi...

  Gündem, 24 Temmuz 2018

  Yağmur felç etti! İstanbul'a uçaklar da inemedi...

  İstanbul'da yoğun yağış hava trafiğini olumsuz etkiledi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle dört uçak başka meydanlara yönlendirildi. Bazı uçaklarda yağmur nedeniyle pisti pas geçti.

  Rekor Atatürk Havalimanı'nın oldu

  İş-Yaşam, 24 Temmuz 2018

  Rekor Atatürk Havalimanı'nın oldu

  İstanbul'daki havalimanlarında ağırlanan yolcu sayısı 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 5 milyon 501 bin 93 arttı. Atatürk Havalimanı 32 milyon 558 bin 271 yolcu sayısıyla rekor kırdı

 • Midesinden çıktı, polis bile şok oldu

  Gündem, 23 Temmuz 2018

  Midesinden çıktı, polis bile şok oldu

  Venezuela'dan İstanbul'a gelen Almanya uyruklu S.A.D.'nin midesinde 54 adet uyuşturucu kapsül bulundu. Soruşturmanın ardından S.A.D tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 • DEAŞ'lı terörist kaçmaya çalışırken yakalandı!

  Gündem, 22 Temmuz 2018

  DEAŞ'lı terörist kaçmaya çalışırken yakalandı!

  Son dakika... İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ terör örgütünün silahlı kanat üyesi olan Özbekistan uyruklu N.U.'nun yurt dışına kaçmaya çalışırken, Atatürk Havalimanı'nda yakaladı

 • İstanbul havalimanlarında yolcu sayısı yüzde 12 arttı

  İş-Yaşam, 21 Temmuz 2018

  İstanbul havalimanlarında yolcu sayısı yüzde 12 arttı

  Bu yılın ilk yarısında 48 milyon 818 bin 527 yolcuya hizmet veren Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında geçen senenin aynı dönemine göre 5 milyon 501 bin 93'lük yolcu artışı meydana geldi. Böylece, İstanbul'daki iki havalimanında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12'lük yolcu artışı yaşandı.

  Atatürk Havalimanı'nda çıplak yolcu alarmı

  Gündem, 20 Temmuz 2018

  Atatürk Havalimanı'nda çıplak yolcu alarmı

  Çıplak yolcu ortalığı birbirine kattı! Atatürk Havalimanı'nda yabancı uyruklu bir yolcu çırılçıplak dolaşmaya çalıştı. Kadına havalimanı personeli güçlükle müdahale etti. Alkollü olduğu anlaşılan yolcu polis merkezine götürüldü.