KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atatürk Havalimanı

İstanbul'da ilk hava meydanı, askeri amaçla 1912 yılında, Yeşilköy'de açıldı. 1944 yılında Chicago'da imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasından sonra, İstanbul/Yeşilköy'de uluslararası bir hava limanı yapılmasına karar verildi. Bu hava limanının yapımı için 1947 yılında, Westinghouse Electric International Company ve The IG White Engineering Corporation ile sözleşme imzalandı. 1949'da başlanan inşaat, 1953'te tamamlandı ve 01 Ağustos 1953 yılında Yeşilköy Hava Limanı adı ile hizmete açıldı.

Liman, o günün teknolojisiyle uluslararası standartlarda 05/23 pistine, taksiyollarına, 10 bin m2'lik modern yolcu terminaline, bakım hangarlarına, radyo alıcı-verici cihazlarına ve yedek enerji santraline sahipti.

Hava ulaşımının gelişmesi üzerine, 05/23 pisti yetersiz kalınca yeni bir pist yapılmasına karar verildi. 1968 yılında yapımına başlanan 45 m. genişliğinde ve 3 bin m. boyundaki 17/35 pistinin inşaatı, 1972 yılında tamamlandı.

1971 yılında Yeşilköy Hava Limanı için bir master plan uygulamaya konuldu. Plan, 05/23 ve 17/35 pistlerinden başka, her biri yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli 4 terminal binası ve mütemmimlerinden oluşuyordu. Mimar Hayati TABANLIOĞLU tarafından hazırlanan proje, THY Hangar Tesisleri, Kargo Tesisleri, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Blok, Aydınlatma Sistemi, Elektrik Dağıtım Sistemi, eski 05/23 pistinin yeniden yapımı, akaryakıt ikmal tesisleri ile diğer tesisleri kapsamaktadır. Söz konusu projenin içinde yer alan Dış Hatlar Terminali 29 Ekim 1983'de işletmeye açıldı. 1985 yılında, kavuştuğu modern görünümü ile Atatürk Hava Limanı adını aldı.

Gelişen hava kargo taşımacılığı nedeniyle 1993 yılında Kargo Terminali Tesisleri hizmete verilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla ortaya çıkan bavul ticareti ve artan charter yolcu trafiğine hizmet amacıyla 7 Aralık 1995 yılında C Terminali işletmeye açılmıştır. C Terminali, 16 Ocak 2000 tarihinde yolcu hizmetine kapatılmış, 2002 yılında ise özel şirketlerin kargo operasyonları için kullanılmaya başlanmıştır.

Artan yolcu trafiği nedeniyle, Yap-İşlet-Devret modeliyle yeni bir dış hatlar terminali yapımına karar verilmiş, proje yarışmasıyla proje belirlenmiş daha sonra ise Yap-İşlet-Devret modeliyle yapım ihalesi gerçekleştirilmiştir. Yeni terminal, 10.01.2000 tarihinde işletmeye açılmıştır. Yeni terminalin yolcu kapasitesi 20 milyon yolcu/yıl'dır.

Yapılan genişletme ve yenileme çalışmaları sonucunda havalimanımızın kapasitesi 25.500.000 dış hat ve 12.800.000 iç hat olmak üzere toplam 38.200.000 yolcu/yıl'a çıkartılmıştır.

Atatürk Havalimanı Haberleri

 • Beş ayda yolcu sayısı 19 milyonu geçti

  İş-Yaşam, 09 Haziran 2020

  Beş ayda yolcu sayısı 19 milyonu geçti

  Bu yılın ocak ile mayıs döneminde İstanbul'daki tüm havalimanlarından toplam 150 bin 999 uçuş icra edildi. İstanbul, Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarından yapılan iç ve dış hat seferleriyle 19 milyon 347 bin 166 yolcu seyahat etti

 • Yeşilköy salgın hastanesinin isim tabelası konuldu

  Gündem, 17 Mayıs 2020

  Yeşilköy salgın hastanesinin isim tabelası konuldu

  Koronavirüs ile mücadele kapsamında yapımına başlanılan ve önümüzdeki günlerde tamamlanması beklenen Yeşilköy'deki salgın hastanesin isim tabelası konuldu. "Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi" yazılı tabela giriş binasının üstüne yerleştirilirken, çevre uyarı tabelalarının da takıldı.

 • DHMİ'den Atatürk Havalimanı açıklaması

  Gündem, 04 Mayıs 2020

  DHMİ'den Atatürk Havalimanı açıklaması

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, “Atatürk Havalimanı yerleşkesindeki Sahra Hastanenin tamamlanmasıyla birlikte kargo, genel havacılık ve ambulans uçaklarına şu anda olduğu gibi Annex-14 standartlarına uygun bir şekilde, uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinden taviz verilmeden hizmet sağlanmaya devam edilecek” dedi. Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da pist bakım onarım işlemlerinin ardından kargo uçuşları yeniden başladı

  DHMİ'den 'Atatürk Havalimanı' açıklaması

  Gündem, 03 Mayıs 2020

  DHMİ'den 'Atatürk Havalimanı' açıklaması

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı'nda inşa edilen hastanenin alanda düzenlenen operasyonlara olumsuz bir etkisinin bulunmadığını açıkladı

 • Korona hastanesi yükselmeye başladı

  Sağlık, 16 Nisan 2020

  Korona hastanesi yükselmeye başladı

  Koronavirüs ile mücadele kapsamında yapımına başlanan Atatürk Havalimanı'ndaki bin yataklı hastanenin tek katlı bina bölümünün yapımına başlandı. Çalışmalar havadan fotoğraflandı.

 • Hastaneler için tam gaz! Beton ve yol çalışması

  Gündem, 13 Nisan 2020

  Hastaneler için tam gaz! Beton ve yol çalışması

  Atatürk Havalimanı’nda inşasına başlanan bin yataklı hastanenin zemin betonu dökülmeye başlandı. Aralıksız şekilde süren hummalı çalışma havadan görüntülendi. Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesinin yol çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

 • Erdoğan duyurmuştu, çalışma başladı!

  Gündem, 08 Nisan 2020

  Erdoğan duyurmuştu, çalışma başladı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra duyurduğu 1000 yataklı hastanelerin yapılacağı noktalardan Sancaktepe'nin ardından bugün de Atatürk Havalimanı'nda inşaat çalışması başladı. Çok sayıda iş makinesi ve kamyon, hastane inşaatı için sabahın erken saatlerinde geldikleri Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne ait arazide çalışma yapıyor

  Apronda korona bekleyişi!

  Gündem, 02 Nisan 2020

  Apronda korona bekleyişi!

  Türkiye'de koronavirüs önlemleri kapsamında yurt içi ve yurt dışı çok sayıda uçuş iptal edildi. Uçuş yapamayan uçaklar da sivil uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı'nda yoğunluğa neden oldu. Havalimanı apronundaki yoğunluk da havadan görüntülendi

  İmamoğlu: Atatürk Havalimanı geçici hastaneye dönüştürülmeli

  Gündem, 27 Mart 2020

  İmamoğlu: Atatürk Havalimanı geçici hastaneye dönüştürülmeli

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, gıda ve temizlik malzemesi stoklanmaması konusunda çağrıda bulunarak "Garanti ediyoruz, gıda ve hijyen malzemesi temin edilmesinde hiçbir sıkıntı olmayacak" dedi. İmamoğlu, Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın İstanbul Havalimanı için önerisini dile getirerek, birçok boş ve kapalı alanı bulunan Atatürk Havalimanı'nın koronavirüs ile mücadele kapsamında geçici hastaneye dönüştürülmesini istedi

 • Sahipsiz hayalet uçaklar!

  Gündem, 10 Şubat 2020

  Sahipsiz hayalet uçaklar!

  Sivil havacılığa kapatılan Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçakların sahipleri çıkmıyor. İçlerinde Türk Havacılık envanterine giren tek Antonov An-12 tipi hava aracının da yer aldığı 12 uçağın son durumu havadan görüntülendi.

 • Atatürk Havalimanı'nda yeni uygulama

  İş-Yaşam, 15 Ocak 2020

  Atatürk Havalimanı'nda yeni uygulama

  Nissan eski CEO'su Carlos Ghosn'un Japonya'dan özel uçakla İstanbul üzerinden Lübnan'a kaçışının ardından, Atatürk Havalimanı'ndan özel uçaklarla yapılacak uçuşlara ilişkin yeni bir uygulamaya geçildi. Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği'nin talimatıyla özel uçakların kalkışı öncesi ve inişi sonrası polis ile gümrük muhafaza görevlisi uçak başında hazır bulundurulacak, uçaktaki yolcu ve mürettebat ile bagaj-kargo da kontrol edilecek.

 • Atatürk Havalimanı'nda kargo yıkımı

  Gündem, 14 Ocak 2020

  Atatürk Havalimanı'nda kargo yıkımı

  Milyonlarca yolcuya ve 86 yıl boyunca Türk sivil havacılığına hizmet eden Atatürk Havalimanı kargo bölümünde planlanan kısmın yıkımı tamamlandı. 35 gün süren yıkım işlemlerinde havalimanında askeri uçaklar, özel jetler ve kargo uçaklarının uçuşları aksamadı

  İGA'dan rüzgar açıklaması

  İş-Yaşam, 31 Aralık 2019

  İGA'dan rüzgar açıklaması

  İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, şehri etkileyen fırtına nedeniyle dün 13 uçağın pas geçmek zorunda kaldığını açıkladı. Yapılan açıklamada, "Uçakların pisti pas geçme oranında İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı'nın geçen yılki pas geçme sayısının yaklaşık olarak yarısı seviyesindedir" denildi.

  DHMİ'den TAV'a 389 milyon euro tazminat

  İş-Yaşam, 26 Aralık 2019

  DHMİ'den TAV'a 389 milyon euro tazminat

  İstanbul Havalimanı'nın açılması nedeniyle ticari uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı'nı 2021 yılına kadar işletme hakkı bulunan TAV'a, kâr kayıpları nedeniyle DHMİ tarafından 389 milyon euro (yaklaşık 2.5 milyar TL) tazminat ödenecek. Yüzde 44,45'i halka açık olan TAV'ın yüzde 46.12'si, Fransız Aeroports de Paris Grup'a ait

 • Atatürk Havalimanı’nı tartışalım!
 • İmamoğlu'ndan Atatürk Havalimanı çıkışı

  Gündem, 17 Aralık 2019

  İmamoğlu'ndan Atatürk Havalimanı çıkışı

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Havalimanı'nın faaliyete geçmesinin ardından kapatılan Atatürk Havalimanı hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Kentin en önemli kaynaklarından biri olduğuna işaret ettiği havalimanının kapatılması konusunun yeniden ele alınması gerektiğini kaydeden İmamoğlu, "Bu tartışmanın, birilerinin canını sıkması veya üzmesi hiç umurumuzda değil" diye konuştu.

 • Sahibinden satılık yolcu uçağı!

  Gündem, 14 Aralık 2019

  Sahibinden satılık yolcu uçağı!

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda park halinde bulunan Airbus A340 tipi uçak, sahibi tarafından internette 600 bin liradan satışa çıkarıldı.

  İstanbul'dan 96 milyon yolcu uçtu

  Turizm, 08 Aralık 2019

  İstanbul'dan 96 milyon yolcu uçtu

  İstanbul'daki havalimanlarından 11 ayda 96 milyon yolcu seyahat etti. Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ile İstanbul Havalimanı'ndan ocak-kasım aylarında seyahat eden yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 235 bin 632 arttı. Aynı dönemde, iç hatta 236 bin 815, dış hatta 410 bin 109 olmak üzere toplam 646 bin 924 sefer İstanbul'dan icra edildi