Yüksek Seçim Kurulu ( YSK),İstanbul’da seçiminin yenilenmesi başvurularıyla ilgili olarak, ilk kritik kararlarını verdi. YSK, KHK’lılarının oy kullanamayacağına dair itirazı reddetti. Kısıtlı seçmen ve sandık kurullarıyla ilgili itirazların ise incelenmesi için ara karar verdi. İstanbul’da AK Parti’nin usulsüz seçmen kaydı yapıldığını iddia ettiği 41 bin 132 kişinin araştırılmasına karar verdi.

KHK İTİRAZI KABUL EDİLMEDİ

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP’nin İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itirazlarına ilişkin ikinci gün mesaisinde önemli kararlara imza attı. YSK, AK Parti’nin KHK ile görevlerinden ihraç edilen isimlerin seçimde oy kullanamayacağına dair itirazını reddetti. Yani YSK, KHK’lıların oy kullanabileceğine karar verdi. YSK, AK Parti’nin kısıtlı seçmen ile kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyelerinin araştırılması hususunu ise kabul etti. Bu yönde ara karar verildi. Bu karar ile usulsüz seçmen kaydı yapıldığı iddia edilen yaklaşık 41 bin 132 seçmenin durumu araştırılacak.KARAR 2 ÜYEYE KARŞI 9 ÜYENİN OYUYLA ALINDI

YSK'nın söz konusu kararı 2’ye karşı 9 üyenin oyuyla alındı. Kararda; KHK’lıların oy kullanma hakkı olduğu vurgulandı.

41 BİN 132 SEÇMEN ARAŞTIRILACAK

YSK'nin araştırılmasına karar verdiği 41 bin 132 seçmenin dağılımı şöyle: 2 bin 308 kısıtlı, bin 229 ölü seçmenin listelerde yer aldığı iddiası, 10 bin 290 seçmenin hem cezaevlerinde hem başka seçmen listelerinde olduğu iddiası, 5 bin 287 hükümlünün oy kullandığı iddiası, İstanbul'daki yerleşim yeri adresi cezaevi olan 236 seçmenin oy kullandığı iddiası ile İstanbul genelinde 18 yaşının üzerinde zihinsel engeli bulunan 21 bin 782 kişinin seçmen listelerine kaydedildiği iddiaları. YSK, AK Parti tarafından öne sürülen tüm bu iddiaların araştırılmasına karar verdi. Ayrıca kamu görevlisi olan sandık kurulu üyelerinin durumu da incelenecek. 

ARAŞTIRILMASINA KARAR VERİLEN BAŞLIKLAR

Yüksek Seçim Kurulu AK Parti'nin İstanbul'da seçimlerin yenilenmesine dair ileri sürdüğü toplam 8 iddianın araştırmasına karar verdi.

Başlıklar şöyle;

1-Kısıtlı seçmenler, 2-Ölü seçmenler, 3- tutuklular, 4- Hükümlüler, 5- İlk yerleşim yeri adresi hukuksuz şekilde cezaevinde olanlar, 7- Zihinsel engelliler, 7- Kamu görevi olmayan sandık kurulu başkan ve üyeleri, 8- Kayıp oy pusulaları

YSK söz konusu araştırmaları yapmak üzere İstanbul İlçe Seçim Kurullarına 5 güne süre verdi.

Seçim Kurulları 5 gün içinde Kurul halinde toplanarak, YSK’nın hüküm altına aldığı araştırmaları yapacak.

KILIÇDAROĞLU'NDAN YSK'NIN KHK'LILAR KARARINA YORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun KHK'lılarla ilgili aldığı kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: KHK'lılar daha önce de oy kullanmıştı. YSK'nın kararı doğru bir karar....

BİNALİ YILDIRIM: KONUŞMAM DOĞRU OLMAZ

31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: YSK süreci tamamlanmış değil. Konuşmam doğru olmaz çünkü işin konusu benim...

BAHÇELİ: HAKİMLERE SAYGILI OLMAK LAZIM

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, katıldığı 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin İstanbul seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bahçeli yaptığı açıklamada, "Yüksek seçim kurulu çalışıyor bizim olumlu olumsuz diye bir sorgulama yapmamız o çalışmaya gölge düşürmesin. Hakimlere saygılı olalım siye söylüyorum. Sonra değerlendirme yaparız inşallah" ifadelerine yer verdi.
Ev sahipliğini TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yaptığı 23 Nisan resepsiyonuna katılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerin İstanbul seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Bahçeli yaptığı açıklamada, "Yüksek seçim kurulu çalışıyor bizim olumlu olumsuz diye bir sorgulama yapmamız o çalışmaya gölge düşürmesin. Hakimlere saygılı olalım siye söylüyorum. Sonra değerlendirme yaparız inşallah" dedi.

SOYLU: HEP BERABER GÖRECEĞİZ

YSK'nın kararıyla ilgili bir değerlendirme de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu, "YSK'nin bir kararla birlikte bu itiraza konu olan meselelerin araştırılması ve bunlarla ilgili yapılacak birtakım değerlendirmelerin önemli olduğunu düşünüyorum. Araştırmaların sonucu ne çıkacak hep beraber göreceğiz" dedi. 

TÜRKİYE İTTİFAK YORUMU

Ankara'da düzenlenen 23 Nisan Resepsiyonu'na katılan MHP Lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Türkiye İttifakı' sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: Bize bunun ayrıntıları hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. 

AK PARTİ'Lİ YAVUZ, YSK'NİN ARA KARARLARINI DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) ara kararıyla, kanunla ihraç edilenlere ilişkin "oy kullanamazlar" şeklindeki taleplerinin oy çokluğuyla reddedildiğini, diğer iddia ve taleplerinin araştırılmasına karar verildiğini bildirdi.

Yavuz, Twitter'dan, AK Parti'nin İstanbul seçimleriyle ilgili olağanüstü itirazlarını görüşen YSK'nin bugün verdiği ara kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurulun, dün başladığı olağanüstü itiraz dilekçelerinin görüşmelerine bugün de devam ettiğini hatırlatan Yavuz, şunları kaydetti:

"YSK bugün vermiş olduğu ara kararla, kanunla ihraç edilenlere ilişkin oy kullanamazlar şeklindeki talebimizi oy çokluğuyla reddetti. Diğer iddia ve taleplerimizin araştırılmasına karar verdi. Buna göre, 2 bin 732 kısıtlı, bin 229 ölü, 10 bin 290 hem cezaevi hem de İstanbul seçmen listesinde kayıtlı olan, 5 bin 287 hükümlü olmasına rağmen, İstanbul seçmen listesinde kayıtlı olan, 236 yerleşim yeri adresi cezaevi olan, 21 bin 782 kişi 18 yaş üstü zihinsel engelli olan olmak üzere, toplam 41 bin 556 seçmenle ilgili araştırma kararı verdi. Ayrıca sandık başkanları ve memur üyelerin ne şekilde oluşturulduğuna ilişkin konuların araştırılmasına karar verdi."

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri