Son Dakika

YUDAB yani Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Burslarına başvuru YÖK tarafından başlatıldı. 7 Mart 2018'de YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından kamuoyunu duyurulan YUDAB, devlet üniversitelerinde doktara tezi aşamasındaki araştırma görevlilerine en kısa 6 ay en uzun 1 yıllık yurt dışı eğitim bursu olarak tanımlanabilir. Burs, doktora öğrencisinin gittiği ülkeye göre, 2500 ila 3500 lira arasında değişecek. İşte YUDAB başvuru koşullarına dair detaylar...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, her yıl tez aşamasındaki 400 araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında değişen oranlarda burs ile yurt dışında eğitim imkanı sağlayacak Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YÖK-YUDAB) Programı'nı başlattıklarını bildirdi.

Saraç, YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, tez aşamasındaki araştırma görevlilerine yönelik yeni başlatılan YÖK-YUDAB Programı'na ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmenin ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkün olabileceğine dikkati çeken Saraç, bunun da küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemine sahip olmayı gerektirdiğini vurguladı.

YÖK olarak bu amaca yönelik yeni programların başlatıldığını dile getiren Saraç, bu kapsamda YÖK-TEBİP ve 100/2000 YÖK Doktora Bursu'nun hayata geçirildiğini, ayrıca temel bilim programları olan fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarında YÖK Temel Bilimler Programları (YÖK-TEBİP) Üstün Başarı Sınıfları'nın oluşturulduğunu anımsattı.

Yekta Saraç, bu programların dışında yükseköğretim tarihinde ilk kez YÖK-YUDAB Programı'nı başlattıklarını duyurdu.

Bu kapsamda, YÖK tarafından verilecek burslar sayesinde başarı öncelenerek doktora eğitiminde tez aşamasında olan araştırma görevlilerine kendi alanlarında yurt dışında araştırma yapma imkanının sunulacağını aktaran Saraç, program ile belirlenen öncelikli alanlarda, devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrencilerin, en az 6 ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurt dışına gönderileceğini belirtti.

YUDAB'A KİMLER BAŞVURABİLİR?

Saraç, YÖK-YUDAB Programı'na Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora derslerini tamamlamış, yeterlilik sınavını geçmiş ve halen tez aşamasındaki 2547 sayılı Kanun uyarınca bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli koşulları taşımak kaydıyla başvuru yapabileceğini kaydetti.

Başvuru yapacakların belirli bir yabancı dil yeterliliğinin olması gerektiğini ifade eden Saraç, adaylardan son 5 yıl içinde YÖKDİL, YDS, E-YDS, ÜDS, KPDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili en az 65 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmelerinin istendiğini söyledi.

Saraç, başvuru için istenen diğer koşulları şöyle anlattı:

"Adayların, başvuru tarihi itibarıyla, son üç yıl içinde doktora eğitimine başlamış olmaları ve dünyadaki başarılı üniversitelerden kabul almaları şartı bulunuyor. Bu kapsamda Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almalarını istiyoruz. Hoca-talebe ilişkisi de değerlendirmede rol oynayacak. Bu destek programından sadece bir kez faydalanabilecek olan araştırma görevlilerinin, tez danışmanlarından onay almaları gerekecek. Her bir tez danışmanı ilgili ilan döneminde danışmanlığını yaptığı araştırma görevlileri arasından en fazla iki kişiye referans olabilecek. "

BURS MİKTARI 2500 - 3500 LİRA ARASINDA DEĞİŞECEK, ÜLKEYE GÖRE BELİRLENECEK

Saraç, adayların başvurularını YÖK’e yapacaklarını belirterek, şu bilgiyi paylaştı:

"Her yıl 400 tez aşamasındaki araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında değişen oranlarda burs ile yurt dışında eğitim almalarına imkan sağlanacak. YÖK-YUDAB Programı'nda burs miktarı araştırma görevlilerinin gittikleri ülkeye göre belirlenecek. Avrupa, Asya Pasifik, Kuzey Amerika, Latin Amerika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylara aylık 3 bin 500 lira, Orta Asya, Sahraaltı Afrika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylar 3 bin lira, Güney Asya, Güney Kafkasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kabul alacak adaylar ise 2 bin 500 lira burs alacak."

Saraç, burs almaya hak kazanan araştırma görevlilerinin yurt dışına gidiş-dönüş yol masraflarının da karşılanacağını bildirdi.

POTANSİYEL ADAY SAYISI 2 BİN 624

Saraç, burs programına başvuru yapacak potansiyel adaylara ilişkin de bilgiler paylaştı. Bu kapsamda doktora eğitiminde tez aşamasında olan toplam araştırma görevlisi sayısının 10 bin 53 olduğunu bildiren Saraç, yeni burs programına başvuru yapabilmek için aranan kriterleri sağlayan araştırma görevlisi sayısını 2 bin 624 olarak açıkladı.

Bursa başvurabilecek araştırma görevlileri arasında sağlık bilimlerinde 342, sosyal ve beşeri bilimlerde bin 319, fen ve mühendislik bilimlerindeki araştırma görevlisi sayısının ise 963 olduğunu belirten Saraç, fen ve mühendislik bilimleri içerisinde temel bilimlere ayrı bir kotanın tahsis edileceğini belirtti.

YÖK Başkanı Saraç, burs programına başvuruların YÖKSİS sistemi üzerinden alınacağını, programa ilişkin duyurunun üniversitelere iki hafta içinde gönderileceğini söyledi.

DOKTORA TEZLERİ KAMUOYUNA AÇILACAK

Saraç, yeni burs programına ilişkin açıklamaların ardından dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 7100 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a ilişkin değerlendirme yaptı.

Doçentlikle ilgili süreçte, bin 400 dolayında yayınlardan geçmiş, sözlü aşamasını bekleyen adayın bulunduğunu bildiren Saraç, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ile temas halinde olduklarını ve bu adayların en kısa süre içerisinde unvanlarının belirlenmesi konusunda yoğun çalışma yapıldığını belirtti. Saraç, "Orada herhangi bir gecikmeye mahal olmadan bu husus gerçekleşecek diye düşünüyoruz. Herhangi bir mağduriyet orada yaşanmaz." diye konuştu.

Lisansüstü tezlerin elektronik olarak erişime açılmasının yükseköğretim sisteminde beklentilerin üstünde nitelik açısından kazanım olacağına işaret eden Saraç, "Bundan sonra doktora tezlerini yönetecek danışmanlar da tezlerin sahibi olan öğrenciler de tezlerin kamuoyuna açılacağını bilecek ve o şekilde daha ciddiyetle doktora tezlerine önem vereceklerine inanıyoruz. Bu pakette, sistemi iyileştirici pek çok madde var. Bunun da ülkemize, yükseköğretim sistemimize hayırlı olmasını diliyorum." değerlendirmesini yaptı.

Başvuruları 17 Nisan 2018 - 31 Temmuz 2018 (Saat 17.00’a kadar) tarihleri arasında olan YÖK YUDAB Programı hakkında detaylı bilgilere Programın resmi web sayfası olan https://yudab.yok.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.