ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin yaptığı çalışmaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e güven yüzde 85'le tarihi zirveye çıkarken, yüzde 74 de hafta sonunda seçim olması durumunda yeniden başkan seçilmesi için oy vereceğini söyledi.

Şubat 2014'de vatandaşların Putin'e güveni yüzde 75'i bulurken, yeni dönemde başkan olması için oy vereceğini açıklayanların oranı yüzde 45'de kalmıştı. Putin'e oy vereceğini açıklayanların oranı 2008'de yüzde 60 ile en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Rus lidere güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 7'de kaldı.

Rusya'da diğer politikacıların reytingleri ise bir yıl içinde değişmedi. Halkın yüzde 5'i hafta sonunda seçim olması durumunda aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski'ye başkan olması için oy vereceğini açıkladı. Komünist Parti lideri Genadi Zyuganov yüzde 4 destek bulurken, Sivil Platform kurucusu milyarder iş adamı Mihail Prohorov'a destek yüzde 1'de kaldı.

Rusya Sosyo-Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Merkezi Başkanı Dmitri Badovskiy, Putin'e desteğin artmasında Ukrayna krizinde elde ettiği güçlü pozisyon ve diplomatik başarısı ile ilgili olduğunu söyledi. 

Putin'e desteğin artmasında en önemli faktörlerden biri de mevcut ekonomik krizden ülkeyi çıkaracak ve yeniden istikrara götürecek isim olarak görülmesi.

Araştırma Rusya'nın 204 yerleşim biriminde 3 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000