ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Dışişleri Bakanlığı, 17-18 Kasım tarihlerinde "Komşu Ülkeler Başkonsoloslar Toplantısı"nın düzenlendiğini ve söz konusu toplantıların önümüzdeki yıllarda da tekrarlanmasına karar verildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, toplantıya Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran, Libya, Mısır, Romanya, Rusya Federasyonu, Suriye, Ukrayna ve Yunanistan'da görevli Türkiye'nin başkonsoloslarının yanı sıra Dışişleri Bakanlığının ilgili birimleri ile çeşitli Bakanlık ve kamu kurumlarından yetkililerin katıldığı belirtildi.

Söz konusu ülkelerin, Türkiye'nin dış ticaretinin yaklaşık yüzde 25'inin ve yatırımlarının yüzde 7'sinin gerçekleştiği ülkeler olduğu vurgulanarak, anılan ülkelerden gelen yıllık turist sayısının Türkiye'yi ziyaret eden toplam turist sayısının yüzde 31'i olduğu bildirildi.

Açıklamada, iki gün süren oturumlarda, Türk vatandaşlarına ve üçüncü ülke vatandaşlarına verilen konsolosluk hizmetlerinin kalitesinin arttırılması, sınır kapılarının durumu, yasa dışı göç, vize, komşu ülkelerle Türkiye arasındaki ticari, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerin geliştirilmesi konularının ele alındığı ve karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik önlemler üzerinde durulduğu kaydedildi. Bakanlık açıklamasında ayrıca, şöyle denildi:

"Komşu ülkelerle her alandaki ilişkilerin geliştirilmesinin bölgesel güvenlik ve istikrara hizmet edeceği anlayışıyla 2003 ve 2006 yıllarından sonra bu yıl üçüncüsü düzenlenen toplantı, Başkonsoloslarımızın gözlem ve değerlendirmelerini ilgili makamlarımızla doğrudan paylaşmaları açısından değerli bir fırsat teşkil etmiştir.

Söz konusu toplantıların kurumsal hale getirilmesi ve önümüzdeki yıllarda da tekrarlanması kararlaştırılmıştır."

AA

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000