ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Beyaz Saray, 40 yıldan beri geçerli olan fotoğraf çekme yasağını kaldırdı

Beyaz Saray 40 yıllık bir yasağı kaldırdı. Yasağın kalktığını, ABD First Lady'si Michelle Obama duyurdu. Obama, “Eğer Beyaz Saray'daki bir tura katıldıysanız, bu uyarıyı görmüş olmalısınız. Şey, artık görmeyeceksiniz” dedi.

Instagram hesabında paylaştığı video ile haberi duyuran Obama, Beyaz Saray ziyaretçilerinin artık fotoğraf çekebileceğini söyledi. Beyaz Saray, eski fotoğraf makinalarındaki flaşların saraydaki tarihi eserlere zarar vermesi üzerine yasağı uygulamaya koymuştu.

Fotoğraf makinalarındaki değişim ise, yetkililerin yasağı kaldırma kararı almasını sağladı. Telefon kameraları ile fotoğraf çekimine izin verilen Beyaz Saray'da, ancak video kameraları ile tripod ve selfi çubukları benzeri aksesuarlar için yasak hala geçerli.

Bu arada, bir yasağın kaldığı Beyaz Saray'da, son aylarda yaşanan güvenlik skandalları üzerine güvenlik artırıldı. Beyaz Saray'ı kuşatan demir parmaklıklara sivri başlıklar monte edildi. ABD gizli servis görevlileri tarafından yerleştirilen sivri başlıklar, daha esaslı ve etkili bir yöntem bulununcaya kadar geçici olarak yerleştirildi.

Geçtiğimiz Eylül ayında bıçak taşıyan bir kişinin tüm güvenlik kontollerini aşması ve Beyaz Saray'a girmesi, güvenlik zafiyetini ortaya çıkarmıştı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000