06 ARALIK 2016
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ABD Savunma Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Kızıldeniz'de seyreden USS Mason adlı Amerikan destroyerinin, Husilerin kontrolü altındaki Hudayda bölgesinden fırlatılan füze ile bir kez daha hedef alındığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı yetkilisi, yazılı açıklamasında, Yemen'de Husilerin kontrol ettiği Hudayda bölgesi sahillerinden fırlatılan bir füzenin Amerikan destroyerini hedef aldığı yönündeki haberleri doğruladı.

Açıklamada, füzenin gemiye ulaşamadığı ve USS Mason'ın gerekli savunma tedbirlerini aldığı kaydedildi. Ancak füzenin, destroyer tarafından mı etkisiz hale getirildiği, yoksa gemiye menzili yetmediği için mi varamadığı konusunun henüz net olmadığı bildirildi.

Saldırı sonucunda herhangi bir yaralının olmadığı ve gemide de herhangi bir hasarın meydana gelmediği not edildi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerden ABD gemisinin olduğu alana iki füze atıldığını, füzelerin denize düştüğünü duyurmuştu.

Husiler ise Kızıldeniz'de hiçbir ABD gemisini hedef almadıklarını ifade etmişti. Ancak Husiler, 1 Ekim'de Babu'l Mendeb Boğazı açıklarında Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir gemiye düzenlenen saldırıyı üstlenmişti.

ABD ORDUSU RADAR MEVZİLERİNİ VURDU

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, yaptığı yazılı açıklamada, ABD askeri güçlerinin bugün sabah saatlerinde Yemen’in Kızıldeniz kıyılarında yer alan üç radar mevzisini vurduğunu bildirdi.

İlk belirlemelerin, hedeflerin imha edildiğini gösterdiğini belirten Cook, saldırının Savunma Bakanı Ashton Carter ile Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın tavsiyesi üzerine Başkan Barack Obama'nın onayıyla gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Cook, saldırıda Kızıldeniz'de uluslararası sularda seyreden USS Mason ve diğer gemilere yönelik füze atılmasında kullanılan radar mevzilerinin hedef alındığını kaydetti.

Savunma amaçlı bu saldırının ABD personelini, gemilerini ve önemli deniz koridorundaki seyrüsefer serbestliklerini korumaya dair gerçekleştirildiğini aktaran Cook, "ABD, gemilerimize ve ticari trafiğimize yönelik herhangi bir tehdide uygun bir şekilde karşılık verecektir. Kızıldeniz'de, Babu'l Mendeb Boğazı'nda ve dünyanın diğer yerlerinde seyrüsefer serbestliğimizi korumaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Pentagon, Kızıldeniz'de seyreden USS Mason adlı Amerikan destroyerinin, Husilerin kontrolü altındaki Hudayda bölgesinden fırlatılan füze ile dün ve birkaç gün önce hedef alındığını açıklamıştı.

HUSİLERDEN AÇIKLAMA: ABD'Yİ HEDEF ALMADIK

Yemen'de yönetim karşıtı Husiler, Kızıldeniz'de seyreden USS Mason adlı ABD destroyerinin, kontrolleri altındaki Hudayda bölgesinden fırlatılan füze ile hedef alındığı yönündeki haberleri yalanladı.

Husilerin kontrolündeki haber ajansı Saba'nın askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, "Husiler ve eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler, Yemen açıklarında seyreden herhangi bir savaş gemisini hedef almamıştır. Bu yöndeki tüm iddialar gerçek dışıdır ve bizim bunlarla hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'deki hava saldırılarına işaret edilerek, "Söz konusu iddialar, düşman tarafından Yemen'e uygulanan abluka ve halkına yönelik işlenen cinayetleri örtmek için uydurulan gerekçelerden ibarettir." denildi.

 

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 10:30
  Turkiye olarak halk olarak savasa hazir olmaliyiz.
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 03:59
  kurtuluş savaşı için hazırlık yapmalıyız
 • fotful 12 Ekim 2016 Çarşamba 23:47
  bahaneler üretiliyor aman dikkatttt.
 • Misafir 12 Ekim 2016 Çarşamba 23:32
  Abd nin oyunu zaiyat yok saldırı var karşı saldırı için sebepler sebepler ancak kadir inanır
 • Misafir 12 Ekim 2016 Çarşamba 23:29
  bi orası kaldı bulaşmadığın bunu bahane et orayada bulaş
 • Misafir 12 Ekim 2016 Çarşamba 23:23
  yapanları tebrik ederim.inşallah bir dahakine batırırlar
 • Misafir 12 Ekim 2016 Çarşamba 23:23
  yapma beeeeeee yandı yemen ne yandı şimdi desene demokrasi gelecek yemen e
 • Misafir 12 Ekim 2016 Çarşamba 23:12
  yemene girmek için yalana başladılar. bunlar kendi gemilerini bile batırır bahane bulmak için
 • Misafir 12 Ekim 2016 Çarşamba 22:53
  Savaş başlıyor
Kalan karakter : 300