03 ARALIK 2016
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Eğer bir pilot, içinde 164 yolcu bulunan bir uçağı vurarak düşürse, onu katil mi yoksa kahraman olarak mı tanımlarsınız? Peki ya pilot bunu aşağıda bulunan 70 bin kişiyi kurtarmak için yaptıysa?

Bu 'ahlaki ikilem', Alman ARD kanalında yayınlanan bir interaktif televizyon programının, 5 Avrupa ülkesine sorduğu soruydu.

Russia Today'ın aktardığı habere göre 'Terör-Senin Hükmün' adlı programda hazırlanan senaryoya göre Lufthansa A320 yolcu uçağı teröristler tarafından kaçırılıyor.

Teröristlerin planı, içinde 164 yolcu bulunan bu uçağı, Münih'in Allianz Arena stadında oynanacak ve 70 bin kişinin izlediği İngiltere-Almanya maçı esnasında sahaya düşürmek.

Alman Hava Kuvvetleri'nde görevli bir pilot olan ve uçağı takip etmesi söylenen Lars Koch'a burada zor bir karar düşüyor. Bir füzeyle içinde 164 yolcu bulunan uçağı, stada çakılmadan önce vurup düşürecek mi yoksa uçağın stada çakılmasına izin vererek binlerce insanın ölmesine göz yummak zorunda mı kalacak?

Koch, üslerinin emirlerini dinlemeyerek, "Eğer vurmazsam, binlerce insan ölecek" diyerek füzeyle uçağı vuruyor ve boş bir alana düşürüyor. Uçaktaki 164 kişiden kurtulan olmuyor.

Stadyumdaki 70 bin kişiye hiçbir zarar gelmezken, Koch'un kaderi ise mahkeme salonunda belli olacak. Bu kararı verecek olanlar ise Almanya, Avusturya, İsviçre, Çekya ve Slovakya'da televizyonları karşısında bu programı izleyenler.

Avrupa izleyicilerinin oy kullanma işleminin sonucunda, Almanların yüzde 86.9'u pilotun suçsuz olduğunu ve zor ama doğru bir karar verdiğini söyledi. Sadece yüzde 13.1'lik bir kısım pilotu suçlu buldu ve hapis cezası alması gerektiğini belirtti.

Avusturya ve İsviçre'de de oy oranları Almanya ile benzer çıktı.

Televizyon programının, Alman yazar Ferdinand von Schirach'ın çok izlenen bir tiyatro oyunundan uyarlandığı kaydedildi.

HABERTURK.COM


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 16:46
  ihtimali ikiye indirip soru sorarsan tabiki insanlar öldürürdüm der, uçak sahaya düşse kaç kişi ölecek bilinemez
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 16:19
  öldürürdüm
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 16:13
  kendini yaratıcı yerine koyamassın. milyar insanda olsa 1 masumu ölduremessin. aksi halde yaratıcı yok ben müdahale ettim demiş olursun. sonucunada katlanırsın . belki uçak içinde yolcular terörist grubu etkisiz kılacak belki teröristler vaz geçecek vs.vs.
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 16:07
  uçağı düşürmesede sonuç uçaktakiler için kaçınılmaz. bu nedenle 70bin kişiyi kurtarmak gerekir.zor ama doğru karar.
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 15:51
  pilot haklı. zaten stada düşse o 164 kişi ve daha fazla insan ölecek. uçağı bos bir yere düşürerek iyi bir iş gerektirmiyor. her 2 durumda 164 kişi zaten ölecek
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 15:45
  164 kişi kesin ölecek, yanlarında 70bin kişiyi de yanlarında götürmelerine ne gerek var
Kalan karakter : 300