20 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Brüksel'de Türkiye'yi tartışmak için toplandı.

Türkiye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle Avrupa Birliği üyelik müzakerelerini sonlandırma gündemiyle toplanan bakanların toplantısından karar çıkmadı. AB ülkelerinin bir kısmı müzakerelerin sonlandırılmasından yana tavır alırken, bir kısmı müzakerelere devam edilmesi yönünde fikir belirtti.

Reuters'ın haberine göre, 28 AB ülkesinin dışişleri bakanlarının hazır bulunduğu toplantıda Avusturya, Türkiye ile olan görüşmelerin sonlandırılmasından yana tavır alan ülkelerin başında geldi. İngiltere ise katı bir biçimde görüşmelerin devam ettirilmesini istiyor.

Toplantıda söz alan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "Türkiye ile görüşmelerin sürdürülmesinden yana değilim. Türkiye'nin AB'de yeri olduğunu düşünmüyorum." dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise, Türkiye'nin stratejik öneme sahip olduğunu belirterek; "Türkiye'yi bir köşeye koymamalıyız. Yaşananlara karşı ortak çıkarlarımıza aykırı abartılı tepkiler vermemeliyiz." şeklinde konuştu.

Toplantıda, Lüksemburglu diplomat Avusturya'nın başını çektiği 'müzakereler durdurulsun' cephesinde yer alırken, birliğin güçlü üyeleri Almanya ve Fransa'nın bakanları görüşmelerin durdurulmasının şu aşamada yarardan çok zarar getireceği yönünde görüş bildirdiler.

Avrupa Birliği Dışişleri Sorumlusu Federica Mogherini ise Türkiye'nin idam cezasını yeniden getirmesi durumunda, otomatik olarak görüşmelerin sonlanacağını belirtti.

HABERTURK.COM


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 10:08
  arkadaslar ben avrupada yasiyorum avrupa bitmistir inaninki turkiye suan avrupaya 5 ceker
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 08:58
  bu tutumları devam ettigine göre bence girsek bile bişeylerin degişecegini sanmiyorum.bitmiş avrupayı kendiyle baş başa bırakalım.oyaladıkarı yeter.
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 08:41
  55 yıllık büyük bir saçmalık yeter artık islm birliğini kuralım, ab yi is te mi yoruz...
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 01:41
  Acil Gümrük birliğinden çıkmalıyız. Üçüncü ülkelerle serbest ticaret başlamalı. Yoğun, hammadde almalıyız. Teknoloji heryerde var, AB de hammadde yok.
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 01:32
  İdam gelsin.
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 00:52
  istemiyoruz AB yi
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 00:40
  Bizi küsümsedikleri yeter
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 00:24
  lütfen bu millete güvenin.. ab ye girelim mi referandumunu bir an evvel yapın... benim oyum belli... gir me ye lim
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 00:21
  valla otomatik değil full otomatik durdurulsun hatta açılmamak üzere bu sayfa kapansın...bizim kuzeyimizde rusya güneyimizde kuzey afrika ve arap yarımadası doğumuzda orta asya ve uzakdoğu asya var...bu yazdıklarım çok şey anlatıyor sanırım...ab kendini vazgeçilmez ve paha biçilmez sanmaya devam etsin...
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 00:15
  müzakerelere devam derler çünkü müzakerelerin devam etmesi demek türkiyenin ab kapısında beklemesi demek ab kapısında beklemek demek daha fazla isteklerini yapmak demek örnek mülteciler ab ne dedi size vize serbestlik verelim mültecilere avrupa kapısını kapın bize dediklerini yaptık sonuç
Kalan karakter : 300