ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ABD Başkanı Donald Trump göreve geldiği 20 Ocak'tan beri 18 başkanlık eylemine imza attı.

Trump'ın imzaladığı bazı kararnameler, ABD-Meksika sınırına duvar örmek, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu 7 ülkenin vatandaşlarına vize ve seyahat yasağı getirmek ve göçmenlerin kabulünün askıya alınması gibi kararları içeriyor.

İmzaladığı memorandumlar arasında ise ABD'nin çok uluslu Pasifik ticaret anlaşmasından çekilmesini ve savunma bakanına, terör örgütü DEAŞ'la mücadeleye dair hazırlayacağı plan için bir ay süre vermesini içeren kararlar yer alıyor.

Associated Press, Trump'ın henüz başkanlık koltuğunda iki hafta doldurmasına rağmen birçok karara imza atmasının ardından, ABD başkanlarının yetkilerini kullanabildikleri yöntemleri detaylı inceledi.

BAŞKANLIK KARARNAMESİ

Başkanlık kararnamesi, ABD başkanlarının yetkilerini kullanabilecekleri yöntemlerden birisi.

Başkanlar, politikaları düzenlemek ve federal hükümet operasyonlarını düzenlemek için emirler devreye sokuyor. Ve bunlar yalnız yürütme organı çerçevesinde bağlayıcı oluyor.

Başkanlık kararnameleri, önerilen düzenlemelerin son şeklinin yer aldığı hükümetin günlük yayını Federal Register'da (Amerikan resmi gazetesi) numaralandırılıyor ve yayınlanıyor.

Çoğu kararname yürürlükten kaldırılmadan onlarca sene uygulanabiliyor.

Başkan tarafından imzalanan ve daha ideolojik bir temeli olan kararnamelerin ise karşıt görüşlü yeni başkan tarafından yürürlükten kaldırıldığı durumlar olabiliyor.

MEMORANDUM

Başkanların yetkilerini kullandıkları bir diğer yöntem ise memorandumlar.

Başkanlık kararnamesiyle aynı ağırlığı taşıyan memorandumlar ise doğası gereği daha 'düzenleyici' bir yapıya sahip.
Numaralandırılmasalar da Amerikan resmi gazetesinde zaman zaman yayınlanıyorlar.

BEYANNAME

Beyannameler çoğunlukla resmi tören içeriklidir. Örneğin bir halk figürünün ölümü üzerine başkanlar bayrakların yarıya indirilmesine dair beyanname yayınlayabilir. Aynı şekilde beyannameler aracılığıyla özel günler ilan edilebilir.

BAŞKANLIK EYLEMİ

Başkanlık eylemi ise kararname, memorandum ve beyannamelerin tamamını kapsayan bir terimdir.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000