ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Donald Trump'ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına seyahat yasağı öngören kararnamesiyle ilgili yargı süreci devam ederken, Beyaz Saray yönetimi de konuyla ilgili kamuoyu yaratma çabalarını sürdürüyor.

Donald Trump'ın terör saldırılarıyla ilgili olarak, "Avrupa'nın her yerinde terör saldırıları oluyor. Artık haberi bile yapılmayacak noktalara geldi. Birçok olayda, çok, çok yalancı olan medya haber yapmak istemiyor. Kendince nedenleri var, bunu anlayabilirsiniz." şeklindeki sözlerinin ardından Beyaz Saray'dan da bir açıklama yapıldı.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, 2014 ile 2016 yılları arasında dünya genelinde yaşanan 78 olay listelendi ve listedeki saldırıların medya tarafından haberleştirilmediği öne sürüldü. Ancak listede terör saldırısı olmayan olaylar vardı ve listedeki olayların neredeyse tamamı uluslararası medya tarafından haberleştirilmişti.

TÜRKİYE'DEKİ SALDIRILAR DA LİSTEDE

Listede, Türkiye'de gerçekleştirilen Sultanahmet, İstiklal Caddesi ve Atatürk Havalimanı saldırıları da yer alırken, dünya çapında gündem yaratan Paris'teki konser saldırıları, Berlin'deki Noel saldırısı ve Florida'daki gece kulübü baskını gibi olaylar da yer aldı.

CNN, The Guardian ve Independent gibi uluslararası basın kuruluşları Beyaz Saray'ın listesine tepki gösterirken, internet sitelerinde listedeki olaylarla ilgili yaptıkları haberleri yayınladı.

Washington Post köşe yazarı David Ignatius da köşesinde, "Bir gazeteci olarak bundan ciddi rahatsızlık duyuyorum. Cesur meslektaşlarımız her gün bu haberleri yapmak için ciddi riskler alıyor." ifadelerini kullandı.

LİSTEDE CİNAYET OLAYLARI DA VAR

Beyaz Saray'ın medyada yer almayan terör saldırıları iddiasıyla yayınladığı listede terör saldırısı olmayan, sıradan cinayet vakaları da yer aldı.

Avustralya'da Fransız uyruklu birinin bir otelde görev yapan Mia Ayliffe-Chung'ı ve onu kurtarmaya çalışan Tom Jackson'ı öldürdüğü olay, Beyaz Saray'ın listesine terör saldırısı olarak girdi.

Kurbanlardan Tom Jackson'ın annesi listenin açıklanmasının ardından Twitter hesabından Donald Trump'a tepkisini gösterdi. Trump'a tweet atan Jackson, "Bu sabah uyandım ve oğlumun cinayetini kendi nefret kampanyan için kullandığını gördüm. Buna nasıl cüret edersin. Rezil bir adamsın." ifadelerini kullandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000