26 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis'le Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yapılan görüşme sırasında "kendisinin masayı terk ettiği" yorumlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 Akıncı, Rum lider Anastasiadis ile Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde yaklaşık bir saat görüştü.

Cumhurbaşkanı Akıncı görüşmeden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Anastasiadis'in "Akıncı'nın masayı terk ettiği" yorumlarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, "Toplantıya yönelik yapılmış bu saygısızlığı bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Herkesin tavırlarına dikkat etmesi gerekir. Bu çok açık ve nettir. Süreci daha iyiye taşımak Rum liderliğinin elindeyken bugün bunun tersiyle karşılaştık. Biz müzakere sürecini terk etmedik. Biz gerçekten çözüm isteyen tarafız. Ancak müzakerelerin de bir adabı vardır. Buna herkesin riayet etmesi gerekir. Kendi elleriyle yaratıkları bu durumu yine kendi elleriyle düzelttiklerinde kapı açıktır. Çekip gittikleri kapıyı yeniden açmak kendi ellerindedir. Ben öyle inanıyorum ki Kıbrıs'ın her iki tarafında da gerçek anlamda çözüm arayan insanlar, Rum liderliğinden bunu beklemektedir. Yaratılmış olan bu yanlışı düzeltmelerini beklemektedir. Bizim de beklentimiz budur." diye konuştu.

Görüşme sırasında Rum Meclisinin okullarda "Enosis'in kutlanması" kararının yarattığı sıkıntıyı ve Kıbrıs Türk toplumundaki büyük hayal kırıklığını Rum lidere aktardığını dile getiren Akıncı, karar nedeniyle önceki gün yapılması planlanan teknik düzeydeki müzakereciler toplantısının iptal edildiğini hatırlattı.

Rum lider Anastasiadis'in kendisini dinlemek yerine önceden hazırladığı beş sayfalık bir metinle geldiğine işaret eden Akıncı, "Anastasiadis, birçok gerekçe gösterdi. Hatta buna Türkiye'den gelen suyu da ekledi ve bir sürü mazeret üretti." dedi.

Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Enosis ve bunun yarattığı olaylar Kıbrıs trajedisinin en önemli sorumlusudur. Biliniyor ki bu hadise, zaten Rum eğitim sisteminin bir parçasıdır ve müfredatında yer almaktadır. Fakat bunun kutlanacak bir olay olarak nitelendirilip, anılacak olaylar listesine dahil edilmesi çok daha farklı bir olaydır. Böylesi çok ciddi bir olayda ne yazık ki aynı davranış biçimini Rum liderden göremedik. Bunun bizde yarattığı hayal kırıklığını kendisine bugün bu şekilde iletmiş olduk. Kıbrıs Türk halkının gelecekteki ortağımızın liderini ELAM gibi bir yapıyla el ele görmek istemeyeceğimizi kendisine çok net ifade ettim. Sadece benim değil Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs Türk toplumunun da Rum liderliğinden beklentisi budur."

Liderler görüşmesinde, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve diğer yetkililer de hazır bulundu.

Kıbrıs müzakereleri, Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Eide'nin arabuluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Rum Meclisi, 10 Şubat'ta Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanmasını öngören Enosis referandumunun yıl dönümünde okullarda kutlanması yönünde karar almıştı


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 23:38
  onlar kıbrısı yunana bağlarsa kktc de türkiyeye bağlanmıştır bu demekki kıbrısın tamamı türkiyenin
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 23:25
  Bekleyin zamani gelince rumlar bize su icin yalvaracaklar !
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 21:17
  Kılıçdaroğlu olsa kıbrıs ta ne işimiz var derdi
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 20:09
  türkiye ve yunanistan nato üyesi yoksa bu artisliği yapamazlar onları cebeli tarık boğazına varana kadar yüzdürürüz emin olun ..
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 19:51
  Rauf denktas in ahı tutacak..adam yıllarca ugrastım herzaman arıza cıkardılar dediginde yeni nesil yonetim karsısına gecip biz beraber yasayacagız diye bagırıyorlardı..hatta referandumda olanlarda unutulmadı..
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 19:49
  Kıbrıs satıldı diyenler nerde onlar gelsin yoruma
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 19:33
  kıbrısı sayın ecevıt ve turk askerı sayesınde aldık ve cok sehıt verdık.. atalarımızın ne bedeller odeyerek bazıları zevkı sefa ıcındeyken ve askere bıle gıtmemısken bazılarınız aldılar.seyredıyorum acba sonunda ne yapacaksınız yavas yavas sındırterek verecekmısınız oraları
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 19:07
  Rumlar barış ve medeni bir ortak yaşam değil, toprak istiyor. Türkler, bundan daha fazla ne kaybedebilir ki toprak vermek için masaya oturuyor? Kıbrıs 'ta toprak tavzine HAYIR... Babalarımız, ata topraklarımızı geri verin diye şehit olmadı. Müzakere görüşmeleri kesilsin.
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 19:02
  Kıbrısta en kalıcı çözüm kıbrısı Türkiyenin bir ili olarak ülkemize bağlamak, böylelikle dünyada kıbrısın tanınmama sorunu da ortadan kalkar. Hala kıbrısı dünyada tanımış bir ülke yok...
 • Misafir 16 Şubat 2017 Perşembe 18:58
  Hic bir zaman kibris cözülmeyecegi olmaz bir adada iki devlet cözülmeyecegi olmaz tek yapamaz sey vardir oda savasmak Rum tarafinda Almosen yunanistan i da almak baska cözmüsün olamaz bu belli senelerdir yunanistan itmesi lazim zamani cokdan gelir gecti adamlar zaten kendileri istiyor
Kalan karakter : 300