ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Londra'da 24 katlı Grenfell Tower'da yaşanan yangının kimliği tespit edilen ilk kurbanın 23 yaşındaki Suriyeli göçmen Muhammed Alhajali olduğu açıklanmıştı. Alhajali'nin yangın sırasında telefonla ailesine ulaşmaya çalıştığı ortaya çıktı.

2014 yılında iç savaş nedeniyle Suriye'yi terk ederek İngiltere'ye yerleşen ve burada inşaat mühendisliği öğrenimi gören Alhajali ile ilgili bir açıklama yayınlayan Suriye Dayanışması isimli grup, "Muhammed, savaştan ve ölümden kaçmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkmıştı. Ancak ölüm onu İngiltere'de, kendi evinde yakaladı." ifadelerini kullandı.

Kurumdan yapılan açıklamada Muhammed'in Ömer isimli kardeşiyle binanın 14. katında yaşadığı ve yangın çıktıktan sonra binadan kaçmaya çalıştıkları belirtildi. Ancak evlerinden çıkan iki kardeş merdivene ulaşmaya çalışırken birbirini kaybetti. Ömer daha sonra itfaiyeciler tarafından kurtarılırken, Muhammed dairesine geri döndü ve Suriye'deki aile bireylerine ulaşmaya çalıştı.

Suriye Dayanışması'nın açıklamasında, "Muhammed, Suriye'den bir arkadaşıyla 2 saat boyunca telefonda konuştu. Kurtarılmayı bekledi. Ailesine ulaşmayı denedi ancak Suriye'deki durum nedeniyle onlara ulaşamadı. Ailesini 4 yıldır görmüyordu. Alevler dairesine ulaştığı zaman, arkadaşıyla vedalaştı ve ona ailesine iletimesi için bir mesaj aktardı. Muhammed bu ülkeye güvenlik için gelmişti ancak Birleşik Krallık onu koruyamadı." ifadeleri yer aldı.

Alhajali ailesinden yapılan açıklamada Ömer'in durumunun iyi olduğu ve Muhammed'in cenazesini almaları için Şam'daki ailesine vize çıkartılmaya çalışıldığı belirtildi.

 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 16 Haziran 2017 Cuma 23:50
    ölenlerin sayısı 70 ve 2-3 kişi dısında hepsi müslüman.Bilerek yakılma ihtimalleri var konu iyice arastırılmalı
  • Misafir 16 Haziran 2017 Cuma 14:04
    Arastirilmali bile bile yakilmis olabilir cunku apartmanda hep yabancilar var
  • Misafir 16 Haziran 2017 Cuma 14:03
    Üzücü,eğitimliler oraya gidiyor sefalet içinde hayatlarını kuruyorlar
Kalan karakter : 2000