ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bunun "bir kuşak sorunu" olduğunu belirten Evans, İngiltere'nin mücadele edebilmek için sonuna kadar direnmesi gerektiğini söyledi. 

Evans, "Hala ciddi terör tehdidiyle karşı karşıya olduğumuza kuşku yok. 1990'lı yıllardan bu yana İslamcı teröristler nedeniyle zorluklar yaşıyoruz. 2013'ten bu yana 19 saldırı engellendi. Westminister saldırısından bu yana 6 saldırı girişimi engellendi, yani bu sürekli hazırlık gerektiren bir durum" dedi. "Bu en azından 20 yıl daha sürer. 20 yıl sonunda hala bununla uğraşıyor olacağız. Bu kuşakla ilgili bir sorun. 20-30 yıl daha terör tehdidiyle yüz yüzeyiz. Sonuna kadar direnmeliyiz."

Londra'da 2005 yılında düzenlenen bombalı saldırıların "İngiltere'deki radikal şebekeler üstünde tetikleyici bir etkisi olduğunu" söyleyen Evans, Westminister saldırısının ardından da benzer bir etkinin yaşanabileceğine dikkat çekti.

"7 Temmuz'dan (2005) sonra tehdit istihbaratında bir artış yaşadık. Sanırım Westminister Köprüsü saldırısının ardından da benzer bir hava oluştu. Bunu yapmak isteyen pek çok insan 'tamam onlar yaparsa ben de yaparım' demeye başladı" açıklamasında  bulundu.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün yarattığı tehdidin arttığını ve bunun yakın zamanda bitmeyeceğini söyledi. Evans ayrıca internete bağlı cihazların yükselen siber saldırılar nedeniyle daha güvenli hale getirilmesi uyarısında bulundu.

Evans 2013 yılında MI5 başkanlığı görevinden El Kaide tehdidinin azaldığı bir dönemde ayrılmıştı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 7 dakika önce
    Herkez kendıne dıkkat etmelı
Kalan karakter : 2000