ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
ABD yaptırımları nedeniyle çoğunlukla Rus yolcu uçaklarını kullanan İran'da bir yolcu uçağı inişe geçtiği sırada ateş alması sonucu ilk belirlemelere göre 46 kişi yaralandı.

Gökhan ARTAN/AHT

ABD yaptırımları nedeniyle Rus yolcu uçaklarının çoğunlukla kullanıldığı İran'da, yine Rus uçağı kazası yaşandı. İsfahan'dan Meşhed'e giden 6437 sefer sayılı İranlı Taban Havayollar'nın Rus Kolavia Havayolları'ndan kiraladığı "Tupolev-154" tipi yolcu uçağı iniş sırasında pistten çıkarak ateş aldı. Meşhed Havaalanı ilk müdahale ekiplerinin çabalarıyla boşaltılan RA-85787 kuyruk tescilli uçaktaki 156 kişiden 46'sının yaralandığı belirtildi. Yaralılardan bazılarının dumandan zehirlendikleri ve durumlarının iyi olduğu belirtilirken, yaralı sayısının daha fazla olabileceği de ifade edildi. Havaalanının geçici olarak iniş ve kalkışlara kapatıldığı, uçağın üçte birini tahrip eden kazanın nedenini belirleme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Amerikan ambargosu uçak kazalarını artırdı

İran uçaklarında sık sık meydana gelen uçak kazalarının ardında ise yedek parça satın alınmasına engel oluşturan Amerikan ambargosu bulunuyor. ABD'nin yaptırım uyguladığı İran, 1979 yılından bu yana Amerikan uçak üreticisi Boeing'den yolcu uçağı satın alamıyor. Tahran yönetiminin Airbus'a yönelme planları da, bu uçakların ABD menşeli parçalar içermesi nedeniyle başarısız olmuştu. İran havayolu şirketleri çareyi Rus uçağı almakta ve kiralamakta buluyor. İran'da en çok kullanılan yolcu uçaklarından olan Rus yapımı Tupolev Tu-154'ler, son 8 yılda dört büyük kaza yaptı. 2002 yılındaki kazada 154 kişi ölmüş, 2006 yılındaki kazada da inişe geçen Tupolev uçağının yanması nedeniyle 29 yolcu yaşamını yitirmişti. Geçtiğimiz yılda Hazar Havayolları'nın Tahran Erivan seferini yapan Tupelov tipi yolcu uçağı, havalandıktan sonra alev alarak yere çakılmıştı. Kazada 168 kişi ölmüştü. Aynı zamanda metal yorgunu olmaları ve eski teknolojileri nedeniyle çok sık düşen Rus yapımı Tupolev yolcu uçaklarına havacılar `uçan tabut` diyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(13)
Kalan karakter : 2000