ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Eski adı Seylan Adası olan Güney Asya ada ülkesi Sri Lanka'da, tarihinde ilk kez fil sayımı başlandı. Bu amaçla köylüler, çiftçiler ve orman koruma görevlilerinden oluşan 4 bin kişilik bir sayım ekibi, ülkenin dört bir yanına dağıldı.

Doğal Hayatı Koruma Kurumu'nun Başkan Yardımcısı S.R.B Dissanayake, 1500 ayrı noktada devam edecek sayımın amacının gerçek fil sayısına ulaşmaktan ziyade fillerin nüfus yapısını anlamaya çalışmak olduğunu söyledi. Daha önce yapılan sayımlar ülkenin belli bölgeleriyle sınırlı kalmıştı.

'Fillleri köle olarak çalıştıracaklar'

1993'te yapılan böyle bir sayımda 1967 fil tespit edilmişti. Ancak bu sayımda iç savaşın yaşandığı kuzey ve doğu bölgeleri dışarıda bırakılmıştı. 2009'da iç savaşın sona ermesinin ardından yapılan sayıma silahlı kuvvetler de destek veriyor. Ancak bazı doğal hayâtı koruma örgütleri, daha fazla filin yakalanmasına hizmet edebileceği endişesiyle sayıma karşı çıkıyor.

Bu örgütler, hükûmetin amacının filleri tapınaklarda, turizmin hizmetinde ve işçi olarak çalıştırmak olduğunu savunuyor. 1900'lerin başında Sri Lanka'da 10-15 bin filin olduğu tahmin ediliyordu. Ancak av ve tarım arazisi açmak için ormanlık alanların yok edilmesi gibi nedenlerle doğal yaşam alanlarını kaybetmesi sonucu fillerin sayısı azaldı.

Doğal parklarda yaşamayan filler, sıklıkla çiftliklere giriyor ve ürünlere zarar veriyor. Filler yılda ortalama 50 kişinin ölümüne sebeb oluyor. Öldürülen fil sayısı ise 250 civarında. Üç gün sürecek sayım nedeniyle ulusal parklar kapatıldı. Sayımın sonucunun bu ay sonunda belli olması bekleniyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000