ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İç savaşın giderek şiddetlendiği Suriye'de muhaliflerden şok iddia!

Suriyeli muhalif savaşçılar, Humus şehrindeki hapishaneyi bastıklarını ve 6 bin mahpusu serbest bıraktıklarını öne sürdü. Henüz ne Suriye cephesinden ne de muhalif kanattan resmi bir açıklama gelmiş değil.

MUHALİFLER KARAKOLLARI TEK TEK ELE GEÇİRİYOR
Öte yandan Suriye'nin başkenti Şam'da milli güvenlik binasına gerçekleştirilen ve üst düzey yetkililerin öldürüldüğü saldırı sonrasında muhalifler saldırını yoğunlaştırıyor. Hür Suriye Ordusu'nun Şam'daki birçok karakolu ele geçirdiği belirtiliyor.
Şam'daki saldırı sonrasında aralarında savunma bakanının da bulunduğu üst düzey 3 yetkilinin öldürülmesi sonrasına muhalifler ülkenin yüzde 60'ını kontrol altına aldıklarını belirtiyor. Şam'da Hür Suriye Ordusu ile nizami ordu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Muhaliflerin sosyal paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerde Şam'ın Yermuk bölgesinde ele geçirilen bir polis karakolu görülüyor. Polis karakolundan dumanların yükselmesi ve tahrip olan polis araçları yaşanan çatışmaların şiddetini gözler önüne seriyor.
Görüntülerde polis kıyafeti giymiş ve polis aracına binerek direksiyonu sallayan bir çocuğun, kameraya el sallayarak "Bundan sonra polis benim." demesi dikkat çekiyor. Dumanların yükseldiği bina girişinde kum torbaları ve çevresinde beton barikatlar alınan güvenlik önlemlerin gösteriyor. Ortalığın adeta savaş alanına döndüğü polis karakolu çevresinde ise çok sayıda polis aracının tahrip edildiği görülüyor.

"ESAD KİMYASAL SİLAH DAĞITIYOR"
Bugün ortaya atılan bir diğer iddia ise Beşşar Esad'ın kimyasal saldırı hazırlığında olduğu yönünde. Hür Suriye Ordusu Komutanı Riyad el Esad, Esed rejiminin kimyasal silahları ülkenin her yanına dağıtmaya başladığını öne sürdü.
Riyad el Esad, bu bilgiyi dün saf değiştirerek Türkiye'ye kaçan Suriyeli bir generalden aldığını belirtti.

CHA

  • suriye
  • muhalif
  • mahkum
  • serbest
  • hapishane
  • baskın

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(12)
Kalan karakter : 2000