Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, F-35 savaş uçaklarının motorunun kısa süre içinde Türkiye'de üretilmeye başlanacağını bildirdi.

Çağlayan, Ekim ayında düzenlenecek II. Türk Silahlı Kuvvetleri Malzeme Sergisi ve Ankara Sanayi Fuarının, Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

Bakan Çağlayan burada yaptığı konuşmada, ABD'nin California eyaletine ziyaretinde, United Techonologies'in Scorsky helikopterini üreten Pratt & Whitney firmasıyla yaptıkları görüşmelerde firmanın Türkiye'ye yatırım yapma kararı aldığını söyledi.

Bunun Türkiye açısından son derece önemli bir karar olduğuna vurgu yapan Çağlayan, ''F-35 savaş uçaklarının motoru bundan sonra, Pratt & Whitney firmasıyla Kale kalıp arasında yapılacak ortaklıkla (sermayenin büyük kısmı da Kale Kalıp'ta olacak) artık Türkiye'de üretilmeye başlanacak. Bu çerçevede ciddi oranda Türk katkısıyla yapılacak olan bu motorlar çok kısa süre içinde yüzde 100 olarak Türkiye'de üretilmeye başlanacak'' diye konuştu.

Bunun Türkiye'nin geldiği nokta açısından çok önemli olduğunu kaydeden Çağlayan, United Techonologies adlı söz konusu firmanın Skorsky helikopterlerini yapan kuruluşunun, Türkiye'de bir helikopter fabrikası kurmayı hedeflediğini, Türkiye'de bazı kuruluşlarla ortak çalışmaları bulunduğunu, üretimin tamamını ihraç edeceklerini söyledi.

Bakan Çağlayan, Boeing başta olmak üzere dünyanın en büyük uçak şirketlerinin Türkiye'den yaptığı, yapacağı alımlarda mümkün olduğunca Türkiye'de üretimi şart koştuklarını, alımların ancak bu şekilde yapılabileceği konusunda koydukları tavırla büyük bir şekilde üretimlerini Türkiye'ye yönlendireceklerini ifade etti.

 AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • 90turk 20 Ocak 2013 Pazar 20:55
    bir apple bilgisayar yada iphone ne kadar amerikan malıysa bu motor da o kadar amerikan malı. bu motoru taşıyacak uçağın orta gövdesini kale kalıp yapıyor. daha ne istiyorsunuz? bilindiğinin aksine çoğu amerikan uçağı da ingiliz malı uçak motoru kullanır. ve başka bir şey daha; istesek kendi atom bombamızı da uçağımızı da yapacak bilgi ve tecrübeye sahibiz. asıl sorun yaptığımız uçağı satabilecek pazar bulmak. biz vaktinde cep telefonuda ürettik(aselsan) fakat kendi tel.imizi kendimiz tercih etmedik...ve f35 gibi olmasa da satabilecek bir uçak üretiyoruz zaten. adı da hürkuş.
  • nightwolf61 20 Ocak 2013 Pazar 18:04
    işte bu mükemmel bir haber
  • rafielo 20 Ocak 2013 Pazar 17:10
    ucak motoru üretmek icin mtu tarzinda bir sirket olmasi gerek. gerekli olan altyapi ve seviyeye ulasmak cok zaman alir.
Tüm yorumları göster(49)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme