Suruç'ta meydana gelen patlama, piyasalarda da bomba etkisi yarattı. Güne küresel piyasalardaki gerginlikle başlayan dolar, Suruç'taki patlamayla yükselişini hızlandırdı. 

Patlama öncesinde 2.6850 TL seviyelerinde bulunan dolar patlamayla iki haftanın zirvesi olan 2.70 TL sırınıra dayandı. Euro ise cuma günkü kapanışının yüzde 1.82 üzerine çıkarak 2.9260 TL'ye fırladı. 

İlk seansı yüzde 1.2'lik kayıpla kapatan borsa istanbul'da satışlar ikinci seansta etkisini gösterdi. Bir ara kayıpların yüzde 2'ye çıktığı BIST 100 Endeksi günü yüzde 1.77'lik düşüşle 81.319 puandan tamamladı.

Bankacılar TL'deki değer kaybının ana nedeninin küresel gelişmeler olduğuna dikkat çekerken bir bankanın döviz masası işlemcisi,"Sınırdaki hareketlilik endişe verici. Sınırımızdaki gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarını azaltabilecek bir hükümetin henüz kurulamamış olması TL'deki değer kaybını hızlandırmış görünüyor" dedi.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

YURTDIŞI DA YAKINDAN İZLENİYOR

Yunanistan'ın euro bölgesinden ayrılacağı endişelerinin yatışmasıyla birlikte finans piyasalarının gündemi doların değerini destekleyen ABD ekonomisinin güçlü performansına çevrildi. Dolar, ABD'de geçen hafta açıklanan güçlü enflasyon ve konut piyasası verilerinin ardından Fed'in önümüzdeki aylarda faiz artıracağı beklentisiyle başlıca para birimleri sepeti karşısında üç ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor.    

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Ortak para birimi euro, Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkacağı endişelerini bir süreliğine yatıştıran mali yardım anlaşmasına rağmen baskı altında bulunuyor. Razaman Bayramı öncesi 1.09'un üzerinde işlem gören ve bugün bir ara iki ayın en düşük seviyesi olan 1.08205'e kadar gerileyen euro, 1.08240 ile yatay seyrediyor. Euronun Mayıs ayında gördüğü 1.0819 düzeyini aşağı yönlü kırması halinde Nisan ayındaki 1.0521 dip seviyesini hedefleyebileceği belirtiliyor.  

  • İstanbul serbest piyasası
  • Dolar fiyatı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme