Prof. Dr. Burak Saltoğlu ve Vadeli İşlemler Borsası Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, HABERTÜRK'te Piyasalarda Bugün programında Özlem Dalga'nın konuğu oldu. 


Ö.D : Beklenti anketi de geldi, beklenti anketindeki son beklentileri nasıl değerlendirdiniz?

B.S : Bugün alınmış olsaydı beklenti anketi daha da farklı olacaktı. Muhtemelen bir önceki belirsizliğin yansıması. Yani herşeyin biraz bozulduğunu gösteriyor. Son dönemdeki çalkantının etkisini bir sonraki beklenti anketine yansıyacak gibi görebiliriz yani eğer o arada olumlu birşey olmazsa.

Ö.D : Çetin Ali Bey'in beklenti paketi ile ilgili enteresan bir yorumu vardı onu alalım.

Ç.A : Şu ansa Merkez Bankası beklenti anketi, o beklenti anketinin alındığı tarih ve saat itibariyle insanların düşüncelerini yansıtır. Şu an şu dakika şu saniye itibariyle piyasanın düşüncesi aslında VOB'da. Yani yıl sonu dolar kuru ne olur diyenelr, vadeli işler opsiyon borsası, dolar vadeli işler sözleşmesi, dolar aralık vadeli sözleşmesinden bakabilirler, orada piyasa beklentisi var.

Ö.D : Ateşli hasta örneğinde kalmıştık sözünüzü kesmiştim lütfen devam edin...

Ç.A : Şimdi bu örneği esasında yatırımcının basit manada anlaması için verdim. Bir insanda ateş çıktığı zaman ateş düşürücü verilir ama zaman zaman dikkat ederseniz mesela belli seviyelerdeyken verilmez. Çok fazla belli bir seviyenin üzerine çıktığı zaman verilir. Şimdi mesela şu anda kur hareketlendi. Merkez Bankası ne zaman müdahale ederin esasında cevabı bu. Merkez Bankası'ndaki arkadaşlar da şu anda piyasayı seyrediyor. Ve hastaya ne ateş düşürücü verilmesi kararını verirmiş gibi şu anda piyasaları izliyorlar. Şu anda mehtemelen bir yerlerde eğer bu piyasalardaki hareketlilik devam ederse müdahale gelecektir.

Ö.D : Popüler seyirci sorusu, dolar ve kur ne olacak?

Ç.A : Şimdi dediğim gibi kuru beklentileri görmek isteyen dediğim gibi piyasa beklentilerini vadeli işler opsiyon borsasında sözleşmeler işlem görüyor. Ona bakabilir. Ayrıca biz şu anda işlem görmekte olan döviz vadeli işlem sözleşmelerine ilave olarak direk döviz teslimatı fiziki dolar veya fiziki euro teslimatı sözleşmeleride piyasasına açacağız. Bu özellikle reel sektör için önemli. Katılım bankaları açısından önemli. Kapalıçarşıdan da olumlu tepki aldık dolayısıyla biz ön görülebilirliği artırmak için vadeli işlem opsiyon borsası olarak elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Burada opsiyon kontraklarından da söz ettim. Reel sektör için gerçekten bunlar önemli dökümanlar. Biraz daha reel sektörün özellikle Burak hocam da bilir, risk yönetimi mantığıyla da bakması lazım alınabilir riskler vardır, alınmaması gereken zamanlar vardır. Ve bu risklerin alınabileceği zamanlar vardır. Alınmaması gereken zamanlar vardır. Duruma göre ihracaatçı ithalatçı reel sektör temsilcileri buna karar verecekler. Biz vadeli işlem opsiyon borsası olarak bu enstrümanları sunuyoruz. Ama bunda muhakkak işlem yapmalısınız demiyoruz. Yalnız burada işlem yapmak istediğiniz zaman biz varız diyoruz. Dolayısıyla bu çok önemli onlar için.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(29)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme