Özelleştirme İdaresi Başkanlığında dün yapılan Menzelet-Kılavuzlu ihalesine 10 firma katılırken, Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim Anonim Şirketi ihaleye 1 milyar 250 milyon lira teklif verdi.

2 Kasım 2016 itibarıyla Türkiye Varlık Fonu Yönetim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atanan Mehmet Bostan'ın, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı döneminde tüm hazırlık sürecini yürüttüğü Menzelet-Kılavuzlu HES'leri 2016'nın en büyük satın alma ve birleşme işlemi oldu.

15 Temmuz darbe girişimi ve Moody's'in not indirimi sonrası piyasalarda tedirginlik beklenirken, 29 Eylül'deki Almus-Köklüce HES'leri ihalesine 750 milyon 500 bin liralık teklif verildi.

20 Ekim'de yapılan Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ'nin özelleştirilmesi ihalesine de 490 milyon liralık teklif geldi. Bu üç ihaleyle beraber, son üç aydaki enerji ihalelerine toplamda 2 milyar 490 milyon 500 bin liralık teklif verilmiş oldu.

Mehmet Bostan'ın "yeni nesil özelleştirme" olarak adlandırdığı sürecin ilk örneği olan Çayırhan B kömür sahası ve Çayırhan B santralinin özelleştirmesi için ise son teklifler Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 21 Kasım'a kadar alınacak. Bu ihale, ilk defa uygulanacak açık eksiltme usulüyle yapılacak.

Çayırhan B sonrasında yerli kömürde yeni sahayla enerji özelleştirmelerinin hız kesmeden sürmesi bekleniyor.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme