Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy, Maltepe ve Bahçelievler'deki 5 şubesinde yabancı dil eğitimi veren yabancı sermayeli Speak Up (Speak Up Yabancı Dil Eğitim Merkezi Limited Şirketi) ocak 2011'den itibaren Türkiye'de faaliyet göstermeye başladı).

ÖĞRENCİLER KAPIDA KALDI

Kısa süre içinde ciddi bir öğrenci kitlesine ulaşan Speak Up'ta kayıt yaptıran öğrencilere geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda kurs merkezlerinin tadilata gireceği bilgisi verildi. Kurs yetkililerinin öğrencilere verdiği bilgilere göre tadilat süreci 22 Haziran'da tamamlanacaktı. Ancak anılan gün kursa giden öğrenciler şoke oldu. Kurs görevlileri şirketin iflas ettiğini örgün eğitim verilemeyeceğini ancak isteyen öğrencilere online eğitim verilebileceğini belirtti.

ŞİRKETİN İFLASI İSTENDİ

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre,şirketin iflası istemi ile geçtiğimiz 22 Haziran'da Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruda bulunuldu. Şirketin dava başvuru dosyası 2015/626 olarak kayıtlara geçti. Malta'da kurulu bir şirketin hisselerine sahip olduğu Speak Up'un Türkiye'de bir varlığı bulunmuyor. Var olan borçların nasıl ödeneceği ise belirsiz.

ÇALIŞANLARIN DA PARASI ÖDENMEDİ

2 bin TL ile 3 bin TL arasında değişen kurs ücreti ödeyen öğrenciler ise sorunun çözümü için yetkililere ulaşamadıklarını söyledi. Hürriyet Gazetesi'nin görüştüğü öğrenciler, şirketin kapanacağının bilinmesine rağmen yeni kayıtların alınmaya devam edildiğini öne sürdü. Sosyal medya üzerinden bir araya gelen öğrenciler, yaptıkları ödemeleri geri almak için yargıya başvuracaklarını belirtti. Yaşanan süreç nedeni ile öğrencilerin yanı sıra çalışanların da alamadıkları ücretleri nedeni ile sıkıntı yaşadıkları kaydedildi. Öğrenciler, yaptıkları ödemelerin iadesi için imza kampanyası başlattı.

İflas başvurusu bilgisi resmi kurumlar ile de paylaşıldı.

ALACAKLILAR DAVA AÇSIN

Avukat Yasemin Bal, öğrenciler başta olmak üzere alacalı olduğu iddia eden kişilerin yasal süreci başlatmalarında yarar olduğunu kaydetti. Av. Bal, Türkiye'de malvarlığı bulunmayan kurumları zaman zaman benzer sorunlarayol açabildiklerine işaret etti. Av. Itır Durdabak ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Yaşanan bu süreçte öğrenciler ile birlikte öğretmenlerde mağdur durumda. Mağduriyetin giderilmesi için gerekli hukuki süreç başlatılacak" şeklinde konuştu.

  • Speak Up
  • İngilizce kurs
  • iki bin öğrenci

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme